Poznań nowym gospodarzem PZLA Mistrzostw Polski w Maratonie? Decyzja wkrótce

Polski Związek Lekkiej Atletyki rozważa przeniesienie przyszłorocznych 93. PZLA Mistrzostw Polski Mężczyzn i 43. PZLA Mistrzostw Polski Kobiet w maratonie z Dębna do Poznania – dowiedział się portal bieganie.pl. W lekkoatletycznej centrali trwa również dyskusja na temat wprowadzenia systemu trialsów, czyli krajowych eliminacji na najważniejsze imprezy lekkoatletyczne.

Poznań czy Dębno?

Przymierzany do roli organizatora przyszłorocznych maratońskich mistrzostw kraju Poznań w przeszłości był gospodarzem pięciu edycji imprezy tej rangi kolejno w latach 1930, 1938, 1952, 1957 i 1966. Zwycięzcą tej ostatniej odsłony był Zdzisław Bogusz, który ustanowił ówczesny rekord kraju (2:23:55,2).

Jak podaje portal bieganie.pl, część zawodników i trenerów pozytywnie ocenia pomysł przeniesienia imprezy z Dębna do stolicy Wielkopolski. Nam udało się ustalić, że organizator Poznań Maratonu faktycznie prowadzi rozmowy z lekkoatletyczną centralą na ten temat.

– Potwierdzamy, że otrzymaliśmy od PZLA zaproszenie do organizacji mistrzostw kraju w maratonie. Nie została podjęta żadna wiążąca decyzja, niemniej jednak rozważamy organizację i prowadzimy z PZLA rozmowy. To dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie naszej pracy, którą wkładamy w rozwój Poznań Maratonu, ale też zobowiązanie – odpisała na nasze pytanie Monika Prendke, Kierownik Działu Organizacji Imprez i Marketingu w Poznańskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji.

Decyzja o tym, gdzie odbędą się przyszłoroczne mistrzostwa w maratonie powinna zostać podjęta najpóźniej do Walnego Zgromadzenia PZLA, które zaplanowane jest na 14 grudnia. Jeśli Poznań Maraton faktycznie otrzyma prawo do organizacji czempionatu, to będzie oznaczało przeniesienie zmagań o medale z wiosny na jesień, bo 22. edycja imprezy w stolicy Wielkopolski odbędzie się 15 października 2023 roku.

Dotychczas etatowym organizatorem maratońskiego czempionatu było Dębno. To małe kilkunastotysięczne miasto w województwie zachodniopomorskim w historii gościło 29 z 42 mistrzostw kobiet i 34 z 92 edycji mistrzostw mężczyzn. Po raz pierwszy o medale MP maratonki na ulicach Dębna walczyły w dokładnie 40 lat temu, a maratończycy w 1969 roku.

Pod względem frekwencji tegoroczną edycję mistrzostw w Dębnie, która odbyła się 10 kwietnia trudno uznać za udaną. Do mety biegu dotarło zaledwie 10 zawodniczek i 29 zawodników. Mistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Brzeziński (2:18:11) i Monika Jackiewicz (2:29:51).

Będą polskie trialsy?

Być może dlatego, jak informuje portal bieganie.pl, w PZLA pojawił się pomysł, aby wprowadzić system krajowych eliminacji na Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie wzorowany na trialsach organizowanych np. przez amerykańską federację lekkiej atletyki (USATF). Pozwoliłoby to ściągnąć na start czołówkę zawodniczek i zawodników, którzy o przepustki na najważniejsze imprezy lekkoatletyczne walczyliby w bezpośrednim pojedynku.

red, bieganie.pl

fot. Adam Ciereszko