Rusza druga edycja programu „Wybiegaj w Przyszłość” dla młodych lekkoatletów

„Wybiegaj w Przyszłość” to innowacyjny program, który oferuje wsparcie finansowe i merytoryczne dla młodych lekkoatletów w wieku 14-19 lat. Stypendium o wartości od 600 do 1000 zł miesięcznie wypłacanych przez 10 miesięcy otrzyma dwunastka biegaczy, a dla całej społeczności zostaną przeprowadzone warsztaty, podczas których zdobędą wiedzę i cenne wskazówki przydatne w karierze sportowej.

Program „Wybiegaj w Przyszłość” to przełom dla całej społeczności lekkoatletycznej. Wsparcie, które otrzymają nastolatkowie będzie miało realny wpływ na poprawę wyników sportowych, a także kompetencji miękkich, takich jak wzrost pewności siebie oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. To pomoc pokonywaniu pierwszych kroków do profesjonalnej kariery, o której marzy wiele osób trafiających do klubów sportowych.

Druga edycja została rozszerzona o biegaczy w kategorii U20, czyli 18 i 19-latków, dla których otrzymanie takiego wsparcia może przesądzić o pozostaniu w sporcie.

Jeszcze więcej stypendystów

– To dla nas ogromna radość i satysfakcja, że możemy pomóc aż dwunastce fantastycznych biegaczy. To aż cztery osoby więcej niż w 2022 roku. Do drugiej edycji programu postanowiliśmy dołączyć także biegaczy z kategorii U20. To osoby często już z dużym doświadczeniem, na granicy podejmowania decyzji o pozostaniu dalej w sporcie. Mamy nadzieję, że nasze wsparcie pomoże im kontynuować karierę na wysokim poziomie, doda im skrzydeł, a my będziemy mogli podziwiać ich i słuchać hymnu Polski podczas imprez międzynarodowych – mówi Adriana Smokowska, założycielka i pomysłodawczyni Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Podczas rekrutacji zgłosiło się 113 biegaczy, w tym ponad 60 medalistów mistrzostw Polski. Wybór nastąpił w oparciu o następujące kryteria: wynik sportowy, prezentacja kandydata, wyniki w nauce oraz sytuacja ekonomiczna.

Stypendystami II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” zostali:

Zofia Tomczyk (ur. 2008) – zawodniczka UMLKS Pegaz Opoczno, zwyciężczyni Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych na 300 m, mistrzyni Polski U16 na 300 m, posiadaczka najlepszego czasu w historii na 200 metrów na hali w kategorii U16.

Michał Kiernożycki  (ur. 2008) – zawodnik MLKS Agros Żary, zwycięzca mistrzostw Polski U16 na 300 metrów.

Weronika Dudzińska (ur. 2008) – zawodniczka KS Stal LA Ostrów Wielkopolski, brązowa medalistka mistrzostw Polski U16 na 2000 metrów.

Zuzanna Wiernicka (ur. 2006) – zawodniczka RKS Łódź, srebrna medalistka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy na 1500 metrów, wielokrotna mistrzyni Polski.

Maria Jarosińska (ur. 2006)  – zawodniczka MKL Toruń, Mistrzyni Polski na dystansie 200 metrów, czwarta zawodniczka Mistrzostw Europy U18 w Jerozolimie, srebrna medalistka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy.

fot. Andrzej Olszanowski

Tomasz Bajraszewski (ur. 2006) – zawodnik Lekkoatletycznego Klubu Sportowego VECTRA Włocławek, brązowy medalista mistrzostw Polski na 100 metrów, uczestnik Mistrzostw Europy w Jerozolimie, Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy.

Łukasz Zaczyk (ur. 2007) – zawodnik MKS MOSM Bytom, rocznik 2007, mistrz Polski na dystansie 600 metrów w kategorii U16.

Lena Pajęcka (ur. 2007) – rekordzistka Polski w biegach na 600 metrów oraz 1000 metrów z przeszkodami, sześciokrotna medalistka mistrzostw Polski, czwarta zawodniczka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy.

Michał Gorzkowicz (ur. 2005) – zawodnik WKS Wawel Kraków, brązowy medalista mistrzostw Europy U18 w Jerozolimie, vice mistrz Polski na dystansie 100 metrów.

Bartosz Kitliński (ur. 2004) – zawodnik AZS UMCS Lublin, półfinalista Mistrzostw Świata U20, siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski w kategorii U16, U18 i U20.

Martyna Krawczyńska (ur. 2004) – zawodniczka KS Prefbet Sonarol, mistrzyni Polski w biegach przełajowych, posiadaczka nieoficjalnego rekordu Polski 18-latek na 10000 metrów.

Aleksandra Wiśniewska (ur. 2004) – zawodniczka KS SMS Szklarska Poręba, mistrzyni Polski na dystansie 800 i 1500 metrów, rekordzistka Polski na dystansie 1000 metrów.

Jeszcze więcej edukacji

Wzorem ubiegłego roku zostanie przeprowadzony cykl szkoleń edukacyjnych transmitowanych na kanale YouTube Fundacji Zdrowy Ruch. Wykłady będą zwiększały świadomość w zakresie kariery dwutorowej i obejmować będą tematy m.in. psychologii, dietetyki, prezentacji, podstaw marketingu, przedsiębiorczości.

Spotkania będą prowadzone przez Tomasza Smokowskiego, założyciela Kanału Sportowego, a jego gośćmi będą najlepsi specjaliści, m.in. Marek Plawgo – były mistrz świata w biegu na 400 metrów przez płotki.

Ponadto dwunastka stypendystów odbędzie szkolenie z psychologii sportu prowadzone przez specjalistów z Fundacji Sportu Pozytywnego. Zdobędą kompetencje, ale także otrzymają certyfikaty, które będą potwierdzeniem zdobytej wiedzy.

– To mały krok w rozwoju kariery dwutorowej już od kategorii wiekowej U16. Sportowcy są zafascynowani obytą ścieżką i dzięki temu chłoną wszystko jak gąbka. Te lata kształtują ich przyszłość, kierunkują myślenie. Zdobyta wiedza przełoży się od razu bezpośrednio podczas zawodów, a zdobyte kwalifikacje będą bardzo cenne na początku dalszej drogi zawodowej – mówi Paulina Kalinowska, koordynatorka programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Projekt wspiera środowisko lekkoatletyczne, daje możliwość edukacji w aspektach istotnych dla rozwoju człowieka. Zwraca uwagę na obszary, które kształtują postawy człowieka. Pozwala to na zdobycie wiedzy i umiejętności, czyli tak bardzo ważnych kompetencji, które stają się zasobem stałym, możliwym do wykorzystania w toku życia.

Partnerami Programu „Wybiegaj w Przyszłość” są: Bank Pekao S.A., Fundacja PVE Dobra Energia, Salomon oraz Sportfolio sp. z o. o.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch

fot. w nagłówku: Andrzej Olszanowski