W 2022 roku w Warszawie sypnęło rekordami

Aż 43 332 biegaczy i biegaczek wystartowało w ośmiu imprezach Fundacji Maraton Warszawski w 2022 roku. Nowe rekordy trasy padły podczas 16. Półmaratonu Warszawskiego i 44. Maratonu Warszawskiego, a w ramach charytatywnej akcji #BiegamDobrze zebrano blisko 650 tysięcy złotych. 

To był dobry rok dla Fundacji Maraton Warszawski, która w trakcie ostatnich 12 miesięcy zorganizowała 16. Półmaraton Warszawski, New Balance Bieg na Piątkę, Ekiden – Maraton Sztafet, 30. Bieg Konstytucji 3 maja, 31. Bieg Powstania Warszawskiego, 32. Bieg Niepodległości, 44. Maraton Warszawski i Pekao S.A. Warszawską Dychę.

Z inicjatywy fundacji odbyło się aż osiem z dziesięciu największych i najpopularniejszych tegorocznych imprez biegowych w stolicy.

– O popularności biegania świadczy liczba uczestników wydarzeń biegowych. Tego, że trend na bieganie ucierpiał i w ostatnich latach konieczne są wzmożone wysiłki, by sport znów stał się codziennością dla wielu z nas, nie trzeba wyjaśniać. Mimo wszystko — dostrzegamy, jak licznie decydujecie się biegać razem z nami – czytamy w komunikacie Fundacji Maraton Warszawski.

Trzy rekordy w sezonie!

W tym roku pobite zostały aż trzy rekordy tras biegów organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski. Zaczęło się 27 marca od 16. Półmaratonu Warszawskiego rozegranego pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju, który wygrał reprezentant Tanzani, Emanuel Giniki Gisamoda. Na pokonanie dystansu 21 km 97 m potrzebował jedynie 01:00:30 bijąc rekord sprzed ośmiu lat o 18 sekund.

Reprezentująca Etiopię Tiruye Mesfin Aman pokonała tę samą trasę w czasie 01:08:55. Zwyciężczyni biegu poprawiła również ośmioletni rekordowy wynik o 11 sekund.

Z kolei 25 września odbył się 44. Maraton Warszawski, w którym rewelacyjnie spisała się Etiopka Demissie Ayantu Abera. Przebyła królewski dystans 42 km 195 m w czasie 02:28:35 i o 29 sekund pobiła rekord sprzed trzech lat.

Wróciła triada

2022 rok to powrót Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, w skład której wchodzą  Bieg Konstytucji 3 maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. Fundacja Maraton Warszawski miała duży udział w sukcesie ubiegłorocznego cyklu.

– Przez pandemię biegowa tradycja cyklicznych biegów zawisła na włosku i nie było pewne, czy wydarzenia wrócą. Organizatorzy popularnej Triady oraz Fundacji Maraton Warszawski połączyły siły. To była dla Warszawy świetna wiadomość, a dla nas szansa na rozwój i działanie zgodnie z misją — popularyzowanie biegania. Wspólnie udowodniliśmy, że Ratusz i organizacja pozarządowa potrafią razem działać i osiągać sukcesy – podkreśla Fundacja Maraton Warszawski.

Biegacze mają wielkie serca

W 2022 roku sporym zainteresowaniem cieszyła się charytatywna akcja #BiegamDobrze, w której biegacze zachęcają rodzinę, znajomych i całkiem nieznajomych do wpłacania pieniędzy na swoje indywidualne konta zbiórek. Złotówki zamieniane są na pakiety startowe na imprezy Fundacji Maraton Warszawski.

Suma wszystkich wpłat na konta zbiórek #BiegamDobrze w 2022 roku wyniosła blisko 650 tysięcy złotych. Poza tym odbył się wirtualny Bieg Jedności z Ukrainą, który przyniósł dodatkowo 50 450 złotych na pomoc uchodźcom z ogarniętego wojną kraju.

– Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, pomysłowości, dobroci serc pomogliśmy osobom chorym na raka, Powstańcom Warszawskim, małym dzieciom i ich rodzicom… Każda organizacja biorąca udział w akcji ma swój cel, który realizowany jest z pomocą biegaczy i ich bliskich –  napisała w komunikacie Fundacja Maraton Warszawski.

red