42,195 FM Podcast opowiada historie. Na pierwszy ogień Oscar Pistorius

W programie 42,195 Podcast FM znanym dotychczas z inspirujących rozmów o bieganiu zadebiutował właśnie zupełnie nowy format, w którym Kuba Pawlak opowiada ciekawe historie ze świata lekkiej atletyki. W premierowym odcinku z nowego cyklu zajął się głośną sprawą Oscara Pistoriusa.

Zabójczy finisz

Pistorius w wyniku wrodzonych wad stracił obydwie nogi w pierwszym roku życia. Mimo zaawansowanego stopnia kalectwa od zawsze intensywnie uprawiał sport. Jest rekordzistą wśród osób z niepełnosprawnościami w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m, z czasami odpowiednio 10,91, 21,30 i 45,07. W 2012 roku w Londynie Pistorius został pierwszym sportowcem po amputacji obu kończyn, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Jako reprezentant RPA wystartował w sztafecie 4 × 400 metrów.

Rok później został zatrzymany przez policję i oskarżony o to, że w swoim domu w Pretorii zastrzelił swoją dziewczynę, 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp. Następnie miał strzelać do już nieżyjącej ofiary trafiając ją w głowę i ramię. Pistorius zeznał, że wziął kobietę za włamywacza.

W tym roku, autor jednego z największych skandali w historii biegania, Oscar Pistorius ma szansę na zwolnienie warunkowe. To właśnie odsiadujący wyrok za zabójstwo partnerki sprinter jest „bohaterem” najnowszego podcastu 42,195 FM.

– Nagrywając ten odcinek sam dowiedziałem się szalenie dużo na temat sportowej historii Pistoriusa, która dziś mocno ginie w przekazie medialnym, przykryta sprawą jego makabrycznej zbrodni. W audycji postarałem się oddać oba wątki tej historii, pamiętając że po drugiej stronie jesteście Wy – biegacze. Dodatkowo ubrałem ją w zupełnie nowy format, którego nie było wśród polskich podcastów biegowych – powiedział Kuba Pawlak. 

Słuchaj podcastu:

Był ikoną

„Nie jestem niepełnosprawny, po prostu nie mam nóg” – tak mówił o sobie chłopak, którym w 2004 roku zaczął zachwycać się świat. Nastolatek, którego trudno było określić mianem niepełnosprawnego, planował na równi mierzyć się ze zdrowymi sportowcami. Miał stać się ambasadorem – zarówno paraolimpijczyków, którzy nie znają barier, jak i ikoną swojego kraju.

Gdy jednak 10 lat później w mediach określano Oscara Pistoriusa zwierciadłem Republiki Południowej Afryki, to nie był to już chwalebny, ale wynaturzony obraz. Obraz człowieka, który z legendy sportu stał się zbrodniarzem.

Źródło: 42,195 FM Podcast, Wikipedia

Fot. w nagłówku Depositphotos.com