Ostatnie 250 miejsc na 46. Bieg Lechitów. To najstarszy półmaraton w Polsce

Już ponad tysiąc osób znajduje się na liście startowej 46. Biegu Lechitów, rozgrywanego od 1978 roku najstarszego półmaratonu w Polsce. Do wypełnienia limitu uczestników zostało jeszcze tylko 250 miejsc. Bieg odbędzie się 17 września na tradycyjnej trasie ze startem na Ostrowie Lednickim i metą pod Katedrą Gnieźnieńską. Dlaczego warto wziąć udział w tym jednym z najbardziej znaczących półmaratonów w Polsce? 

Bieg Lechitów od 1978 roku rusza z historycznych miejsc początków Państwa Polskiego. Nie ma drugiej takiej imprezy biegowej, która tak bardzo kojarzona jest z korzeniami naszej państwowości. Nie ma drugiego takiego biegu, który poprzez różne inicjatywy podnosiłby tak mocno poziom wiedzy na temat historii dynastii Piastów i tym samym wpływał na wyobraźnię uczestników.

Z Ostrowa Lednickiego do Gniezna

Start Biegu Lechitów usytuowany jest na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zawodnicy pokonywać będą atestowaną trasę o długości 21,097 km, na której znajdą się cztery punkty odżywcze. Na dotarcie do mety na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie każdy będzie miał 3 godziny.

– Finisz Biegu Lechitów będzie usytuowany pod Katedrą Gnieźnieńską, a więc w miejscu, w którym aż pięciu polskich królów dostąpiło zaszczytu koronacji! Gniezno jest pod tym względem miejscem niezwykle istotnym. W historii państwa polskiego koronacje odbywały się tylko w trzech miastach, a dokonywał ich zawsze arcybiskup gnieźnieński – podkreśla Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów.

Pod samą katedrą na Placu św. Wojciecha mieścić się będzie miasteczko biegowe utrzymane w klimacie piastowskim. Na uczestników czekać będą przeróżne pokazy inicjowane przez bractwa rycerskie, ciekawostki kulinarne, a na najmłodszych zajęcia mające na celu przybliżyć historię początków Państwa Polskiego.

Na tym historycznym tle będzie odbywać się rywalizacja sportowa, a dla najmłodszych strefa aktywności pod nazwą „Staropolskie Igrce Małych Lechitów”. Będą również Biegi Młodzieżowe na dystansach od 400 do 1200 m.

Nie tylko półmaraton

W programie Biegu Lechitów jest również bieg pod nazwą „Piątka Lechitów”. Jego uczestnicy wyruszą na trasę z Placu św. Wojciecha, gdy półmaratońskie ściganie będzie już trwało od dwudziestu minut.

– Jak sama nazwa wskazuje bieg zostanie rozegrany na dystansie 5 km. Stanowi świetne pole do tego, aby zacząć przygodę z Biegiem Lechitów. Ci którzy nie są pewni swoich sił na tak długim dystansie, jakim jest półmaraton, mogą dokonać rekonesansu właśnie na „piątkę”. Natomiast zawodnicy, którzy mają ochotę biegać dystans główny, a nie będą mogli stanąć 17 września na starcie na Ostrowie Lednickim, mogą przebiec półmaraton w formie korespondencyjnej – zachęca Andrzej Krzyścin.

Na wszystkich zawodników będą oczekiwać piękne, solidne medale. Dla tych, którzy zdecydują się na pakiet premium przewidziana jest atrakcyjna koszulka, której ostateczny wariant wybrali sami uczestnicy.

Ostatnie 250 miejsc

46. Bieg Lechitów wystartuje 17 września 2023 roku o godzinie 11:00. Zapisy prowadzone są na stronie bieglechitow.pl. Dostępne są pakiety w opcji standard bez koszulki w cenie 130 złotych oraz w wariancie premium za 180 złotych z techniczną koszulką.

Bieg Lechitów odbywa się nieprzerwanie od 1978 roku. Do 2003 roku zawodnicy rywalizowali na trasie o długości 19-20 km.  Jak skrupulatnie wyliczył Janusz Michałowski, od pierwszej edycji do dzisiaj w wydarzeniu wzięło udział ponad 28 tysięcy uczestników.

Rekord imprezy padł 20 lat temu. Wynosi 1:06:21, a jego autorem był Dariusz Kruczkowski. Najszybszą kobietą w dotychczasowej historii imprezy była Agnieszka Janasiak, która w 2007 roku uzyskała wynik 1:15:45.

Bieg Lechitów od wielu lat zaliczany jest do prestiżowego cyklu Korony Polskich Półmaratonów, do którego należą największe imprezy biegowe w kraju takie jak Poznań Półmaraton, Półmaraton Warszawski czy Nocny Wrocław Półmaraton.

Źródło: Klub Altom Gniezno