Przeglądamy aplikacje do biegania. Jaką wybrać?

Dzięki rozwojowi technologii smartfonów i aplikacji mobilnych, śledzenie postępów w bieganiu stało się niezwykle proste. Dostęp do zaawansowanych danych treningowych jest na wyciągnięcie ręki. Oto dziesięć najlepszych aplikacji do biegania, które pomogą w osiągnięciu Twoich celów i zapewnią dodatkową motywację.

Aplikacje biegowe instalujemy na smartfonach i tabletach, ale to wcale nie oznacza, że koniecznie trzeba biegać z tymi urządzeniami w kieszeni. Praktycznie wszystkie można połączyć z popularnymi zegarkami sportowymi. Po zakończonym treningu ze smartwatchem i synchronizacji urządzenia z platformą np. Garmin Connect lub Polar Flow wszystkie nowe aktywności automatycznie przesyłane są na serwery wybranych aplikacji.

1. Strava

Strava to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla biegaczy i pasjonatów innych dyscyplin sportowych. Aplikacja oferuje zaawansowane funkcje śledzenia trasy, dystansu, tempa, spalonych kalorii i innych statystyk. Użytkownicy mogą dołączać do wyzwań, porównywać swoje wyniki z innymi biegaczami oraz dzielić się swoimi sukcesami w społeczności. Strava oferuje bezpłatną wersję, ale również płatne członkostwo Strava Summit, które kosztuje około 30 zł miesięcznie/335 zł rocznie.

fot. Depositphotos.com

2. Map My Run

Aplikacja Map My Run należy do marki Under Armour. Umożliwia śledzenie trasy, tempa, dystansu i innych statystyk związanych z bieganiem. Można również planować treningi, śledzić postępy i dzielić się osiągnięciami z innymi użytkownikami. Z podstawowej wersji Map My Run można korzystać za darmo, ale istnieje także płatne członkostwo MVP, które kosztuje około 25 zł miesięcznie/ 125 zł rocznie.

3. Runkeeper

Runkeeper to popularna aplikacja do biegania rozwijana przez markę ASICS. Umożliwia śledzenie dystansu, tempa, czasu, spalonych kalorii oraz zapewnia dostęp do szczegółowych statystyk. Aplikacja oferuje również spersonalizowane plany treningowe, integrację z innymi urządzeniami i aplikacjami fitness, oraz funkcje społecznościowe. Runkeeper oferuje bezpłatną wersję, ale dostępne jest również płatne członkostwo Runkeeper Go, które kosztuje około 40 zł miesięcznie/ 170 zł rocznie.

4. Garmin Connect

Aplikacja Garmin Connect to narzędzie treningowe dla posiadaczy zegarków sportowych marki Garmin. Umożliwia ona śledzenie treningów, analizę wyników, monitorowanie tętna, tempo, zmian wysokości i inne parametry związane z bieganiem. Garmin Connect jest bezpłatną aplikacją, która umożliwia synchronizację danych z urządzeniami amerykańskiej marki.

fot. Depositphotos.com

5. Nike Run Club

Nike Run Club (NRC) to aplikacja dedykowana biegaczom stworzona przez popularną markę sportową Nike. Aplikacja oferuje podstawowe funkcje śledzenia trasy, tempa i dystansu, ale co wyróżnia ją spośród innych to spersonalizowane plany treningowe. Możesz wybierać spośród różnych programów, takich jak przygotowanie do 5 km, półmaratonu czy maratonu, które dopasowują się do Twoich celów i umiejętności. Nike Run Club posiada również funkcję motywujących nagranie głosowe od trenerów Nike, dzięki czemu trening staje się jeszcze bardziej inspirujący. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie.

6. Pace Control

To aplikacja stworzona przez polskich informatyków. Prosta i wygodna w obsłudze, pozwala rejestrować przebieg treningów, mierzyć aktualne tempo biegu i porównać wyniki z różnych odcinków wyznaczonej trasy. Dzięki wskazówkom z aplikacji można lepiej rozłożyć siły w trakcie biegu. Istnieje możliwość rywalizacji z wirtualnym przeciwnikiem. Można również wziąć udział w wirtualnym wyścigu z innym użytkownikiem. Aplikacja jest bezpłatna, dostępna tylko na urządzenia z systemem Android.

7. adidas Running (Runtastic)

Aplikacja adidas Running oferuje nie tylko podstawowe funkcje śledzenia dystansu, tempa i czasu, ale także zaawansowane funkcje takie jak treningi interwałowe, plany treningowe i analiza wydolności. Można również ustawić cele treningowe i śledzić swoje postępy. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie, ale dla pełnego dostępu do wszystkich funkcji można wykupić subskrypcję adidas Running Premium, której cena wynosi 34,99 zł miesięcznie/224 ,99 zł rocznie.

fot. Depositphotos.com

8. Polar Flow

Polar Flow to aplikacja stworzona dla biegaczy, którzy korzystają z zegarków sportowych marki Polar. Aplikacja umożliwia śledzenie treningów, analizę wyników, monitorowanie tętna, tempo, zmiany wysokości i inne parametry związane z bieganiem. Polar Flow oferuje również funkcje planowania treningu, śledzenia postępów oraz społecznościową interakcję z innymi użytkownikami. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie.

9. Sports Tracker

Sports Tracker to wszechstronna aplikacja do biegania, która oferuje podstawowe funkcje śledzenia trasy, tempa i dystansu, a także analizę wyników treningowych. Aplikacja umożliwia śledzenie spalonych kalorii, pomiar tętna, integrację z sensorami fitness oraz synchronizację z innymi urządzeniami. Sports Tracker oferuje również funkcje społecznościowe, dzięki którym można dzielić się swoimi osiągnięciami z innymi użytkownikami. Aplikacja jest dostępna w wersji podstawowej bezpłatnie, ale istnieje również możliwość wykupienia subskrypcji Sports Tracker Premium, której cena wynosi 23,99 zł miesięcznie/ 139,99 zł rocznie.

10. Training Peaks

Training Peaks to profesjonalna aplikacja do planowania treningów i analizy wyników, popularna zarówno wśród biegaczy, jak i zawodowych sportowców. Aplikacja oferuje zaawansowane funkcje, takie jak spersonalizowane plany treningowe, analiza mocy, tętna i innych parametrów, a także narzędzia do monitorowania postępów i adaptacji planów. Cena miesięcznej subskrypcji to 42 zł/ 525 zł rocznie.

Podsumowując, aplikacje do biegania są pożytecznym wsparciem dla biegaczy, oferując funkcje śledzenia treningów, analizy wyników, motywacji i interakcji społecznościowej. Wybór aplikacji zależy od preferencji, potrzeb i budżetu. Warto rozważyć darmowe wersje aplikacji, które często oferują wystarczającą funkcjonalność, ale jeśli potrzebujesz dodatkowych zaawansowanych funkcji, subskrypcje premium mogą być warte rozważenia. Pamiętaj, że najważniejsza jest radość z biegania i osiąganie swoich celów, a aplikacje mogą jedynie wspomagać Cię w tym procesie.

red