Adrian Kostera w „Biegowych Podcastach”. Dlaczego chce pobić rekord Guinnessa?

Gościem czterdziestego szóstego odcinka „Biegowych Podcastów” jest Adrian Kostera, ultratriathlonista, który dzisiaj (1 czerwca) we Wrocławiu rozpoczyna wyzwanie 365 Triathlon. Przez kolejne 67 dni będzie pływać po 18 kilometrów dziennie, później 155 dni jeździć rowerem po 200 kilometrów, a na koniec przez 143 dni biegać po 55 kilometrów. Celem Polaka jest ustanowienie rekordu Guinnessa w kategorii najdłuższy triathlon.

Słuchaj podcastu

W rozmowie z Marcinem Dulnikiem i Damianem Bąbolem Adrian Kostera opowiedział o swoich początkach w bieganiu i triathlonie, a także o przygotowaniach do realizacji wyzwania 365 Triathlon. Co ciekawe, podczas rozmowy 36-letni ultratriathlonista kilka razy podkreślił, że nie lubi dyskomfortu. To zaskakujące wyzwanie w ustach kogoś, kto uczestniczy w tak wyczerpujących zawodach jak np. 5-krotny, czy 10-krotny Ironman.

Rusza po rekord Guinnessa

– Moje wyzwanie pobudza wyobraźnię, jest trudne, ale możliwe do wykonania – mówił w studiu „Biegowych Podcastów” Adrian Kostera. – Wiadomo, że będą dramaty, że będę miał coś z nogą, będę przeziębiony, będzie grad, będzie ślisko na rowerze, ale ogólnie to fajne wyzwanie – ocenił.

Próba pobicia rekordu Guinnessa rozpoczyna się dzisiaj (1 czerwca) o godzinie 12:00 we Wrocławiu. Potrwać ma dokładnie rok.

Na wyzwanie 365 Triathlon złoży się 1205 kilometrów pływania, 31 132 kilometry jazdy na rowerze i 7833 kilometry biegania. Polak ma przez 67 dni pływać po 18 kilometrów dziennie, później 155 dni jeździć rowerem po 200 kilometrów, a na koniec przez 143 dni biegać po 55 kilometrów. Łącznie licznik kilometrów ma zatrzymać się na 40 170 kilometrach. To dystans większy niż obwód Ziemi!

Kostera będzie codziennie pływał w Zalewie Stradomia. Część rowerowa rozpocznie się 8 sierpnia. Kostera pokona pierwszą część dystansu na trasie w Gminie Milicz, a drugą w okolicach Ślęży. Etap biegowy wystartować ma 10 stycznia i potrwa do końca maja. Na razie organizatorzy nie udostępnili tras, które pokonywać będzie Kostera.

Bieganie zaplanowane jest na czas od 10 stycznia do końca maja. Nie znamy jeszcze dokładnych lokalizacji.

– Z moim wyzwaniem chciałbym dotrzeć do ludzi, którzy kończą maratony w 5 godzin, do tych, którzy w ogóle jeszcze nie wiedzą, że mogą zacząć się ruszać. Chcę zainspirować również tych, którzy się wstydzą, którzy z jakichś powodów znajdują wymówki w swoim życiu. Chciałbym pokazać im, że przygodę ze sportem można rozpocząć każdym wieku i z każdym poziomem zaawansowania – podkreślił Kostera.

Być jak Kostera

W próbie ustanowienia rekordu Guinnessa Kosterze pomóc będzie mógł każdy. Wyzwanie będzie realizowane na krótkich pętlach m.in. po to, aby każdy, bez względu na poziom zaawansowania mógł dołączyć do polskiego ultratriathlonisty. Będzie to możliwe w każdy weekend.

Zapisy na pływackie serie z Kosterą prowadzone są na stronie online.datasport.pl. Koszt opłaty-cegiełki to 20 złotych. Trafi w całości na konto świetlicy „Tacy Sami” prowadzonej przez wrocławską fundację Potrafię Pomóc, która zajmuje się wspieranej dzieci, młodzieży i dorosłych zmagających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i rzadkimi chorobami.

Każdy z uczestników otrzyma startowy numer, jako pamiątkę udziału w wyzwaniu.

 Będzie można zapisać się i przebiec jedną pętlę, bo ktoś nie biega w ogóle, ale będzie można też przebiec 5 km, półmaraton, maraton lub całość. Tempo będzie spokojne. Każdy, bez względu na stan wytrenowania, będzie mógł za nami nadążyć – mówi Adrian Kostera cytowany przez portal akademiatriathlonu.pl

Nie lubi dyskomfortu

Adrian Kostera to sportowiec bez wyczynowej przeszłości. Zaczynał parę lat temu jako amator próbujący rzucić nałóg palenia papierosów. Po raz pierwszy głośno o Polaku zrobiło się w czerwcu 2020 roku, gdy zasłynął najdłuższym kiedykolwiek pokonanym duathlonem. Przez nieco ponad trzy doby nieustannie biegł lub jechał na rowerze. Kostera ukończył również projekt „100 maratonów w 100 dni”, wygrał również Mistrzostwa Holandii w biegu 24-godzinnym i zajął czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Double Ultra Triathlon na Litwie w 2019 roku.

W czerwcu ubiegłego roku pobił rekord świata w 5-krotnym Ironmanie, który pokonał w czasie 67 godzin, 45 minut i 51 sekund, a w sierpniu dotarł do mety 10-krotnego Ironmana (38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze, 422 km biegu). W mediach często przedstawiany jest jako rywal Roberta Karasia, który w sobotę 27 maja ustanowił rekord świata na tym dystansie.

Posłuchaj podcastu, a dowiesz się:

– jak zamierza żyć przez rok trwania wyzwania 365 Triathlon,
– dlaczego nie czuje się sportowcem,
– dlaczego na początku wzbraniał się przed założeniem obcisłych strojów,
– jak ocenia sześć lat obecności w sporcie przez pryzmat rozwoju osobistego,
– jak wyglądają jego relacje z Robertem Karasiem,
– czy otrzymał propozycję współpracy od federacji MMA,
– jak sport wpłynął na zmianę stylu jego życia.

„Biegowe Podcasty” nagrywamy w Studiu PLAC przy ul. Ordynackiej 9/23 w Warszawie. Wszystkie odcinki dostępne są bezpłatnie m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

red