Historia Silesia Marathonu opowiedziana koszulkami. Wkrótce prezentacja tegorocznego projektu

1 października wystartuje 15. Silesia Marathon, największa na Śląsku impreza biegowa, w programie której oprócz maratonu jest również półmaraton i ultramaraton na dystansie 50 km. Organizatorzy z Fundacji Silesia Pro-Active wiele uwagi poświęcają oficjalnym koszulkom. W tym artykule prześledzimy, jak wyglądały od pierwszej edycji.

Historia Silesia Marathonu sięga 2009 roku. Już wtedy organizatorzy chcieli, aby bieg wyróżniał się na tle innych. Wpadli na pomysł, aby od pierwszej edycji oferować zawodnikom wysokiej jakości koszulki techniczne w pakiecie startowym. To co później stało się standardem, 15 lat temu było nowością.

Koszulkowy zawrót głowy

Od samego początku wiele energii i uwagi w Katowicach poświęcano wyglądowi koszulki. Patrząc na wzory widać wyraźnie jak zmieniały się trendy w projektowaniu oraz możliwości techniczne jej zadruku.

W latach 2009-2013 głównym elementem koszulki było pierwsze logo Silesia Marathon z zarysowanym łukiem dachu katowickiego „Spodka”. Był to dość prosty, ale charakterystyczny wzór, a koszulki oferowane były kolejno w kolorze białym, trzykrotnie w kolorze czerwonym i na zakończenie tej serii w kolorze czarnym.

Od pierwszej edycji aż do 2020 roku pod nazwą Silesia Marathon znajdowało się hasło „Twój Bieg, Twoje zwycięstwo”.

– Ciekawostką związaną z koszulkami jest fakt, że jako pierwsza impreza w Polsce, oferowaliśmy w pakiecie koszulki techniczne w wersji damskiej. Nieprzerwanie od 2010 roku każda zawodniczka otrzymuje w ramach pakiety koszulkę w swoim rozmiarze – informują organizatorzy Silesia Marathonu.

Od 2014 roku na Śląsku nastała era białych koszulek. Zniknął zarys „Spodka”, który pojawił się w pełnej krasie obok innych charakterystycznych obiektów dla stolicy Górnego Śląska. Rok później pojawiły się nowe możliwości w zakresie projektowania nadruków, co organizatorzy natychmiast wykorzystali.

Grafika na koszulkach była wyraźnie większa, na tej z 2015 roku widać „Spodek” oraz którąś ze śląskich kopalni. Co ciekawe, był to ostatni rok, gdy organizatorzy sięgnęli po wizerunek hali widowiskowo-sportowej, która jest swoistym symbolem Katowic.

Warto zauważyć, że w latach 2015-2018 imprezę jako sponsor tytularny wspierał bank PKO BP, co znalazło odzwierciedlenie w zmodyfikowanym logo maratonu.

Najładniejsze w Polsce

Koszulki biegowe Silesia Marathon podobały się uczestnikom plebiscytów organizowanych przez portal maratonypolskie.pl. W 2015 i 2019 zostały uznane za najładniejsze spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu. Organizatorzy biegu również jako jedni z pierwszych w Polsce zdecydowali się ograniczyć ilość plastiku wykorzystywanego w opakowaniach koszulek.

– W trosce o środowisko, aby zmniejszyć ilość odpadów, w 2016 roku wprowadziliśmy ekologiczne opakowanie w postaci papierowych banderolek i pakujemy tak koszulki do dzisiaj – podkreślają organizatorzy.

Prawdziwy przełom nastąpił w 2018 roku, gdy technologia umożliwiła tzw. full print, a więc nadruk na całej powierzchni koszulki. Pierwszym tego efektem była wyjątkowa odsłona przygotowana w kolorach granatu i złota na dziesiątą jubileuszową edycję biegu.

Era skrzydeł

Z kolei w ostatnich czterech latach na koszulkach dominował wzór skrzydeł, jako nawiązanie do Pomnika Powstańców Śląskich. W ten sposób organizatorzy promowali również cykl Triady Biegowej Powstań Śląskich, który upamiętniał setną rocznicę tych niepodległościowych zrywów.

Wystarczyło w ciągu trzech lat (2019-2021) ukończyć minimum trzy dowolne biegi: Silesia Marathon (42 km) Silesia Półmaraton (21 km) Ultra Silesia Marathon (50 km) oraz Mini Silesia Marathon (4 km), aby w zależności od łącznej liczby kilometrów otrzymać: trofeum złote – za pokonanie minimum 100 km, trofeum srebrne (minimum 50 km), trofeum brązowe (minimum 25 km).

– Na przestrzeni lat koszulki z Silesia Marathonu zawsze wyróżniały się ciekawymi projektami i zawsze były dobrze odbierane przez biegaczy. Widać to na ulicach i w parkach, gdzie prawie codziennie można spotkać biegaczy w naszych koszulkach, nawet tych sprzed 10-15 lat. Przed nami 15. edycja i kolejna, wyjątkowa koszulka jest już przez nas testowana. Za kilka chwil pokażemy tegoroczny model oficjalnej koszulki Silesia Marathon – zapowiadają organizatorzy z Fundacji Silesia Pro-Active.

Oprócz pięknych koszulek biegowych oraz finiszu na Stadionie Śląskim, największej arenie lekkoatletycznej w Polsce, Silesia Marathon wyróżnia także trasa, która tradycyjnie prowadzi przez cztery śląskie miasta: Katowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice i Chorzów.

Źródło: Fundacja Silesia Pro-Acticve