Jak wyglądają medale Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie?

Na jedenaście dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Budapeszt 23 organizatorzy zaprezentowali medale, które trafią do najlepszych zawodników.

Słynny posąg na medalu

Poza obrysem lekkoatletycznej bieżni i logo mistrzostw, centralnym elementem na awersie krążka jest Pomnik Wolności znajdujący się na szczycie Góry Gellerta po budańskiej stronie miasta. Ma postać kobiety, która w uniesionych rękach trzyma gałązkę palmową, symbol zwycięstwa i chwały. Na postumencie umieszczony jest napis, że statua upamiętnia wszystkich, którzy stracili życie walcząc o niepodległość, wolność i dobrobyt Węgier.

Posąg ma 14 metrów wysokości, razem z podstawą mierzy ponad 40 metrów. Ze względu na położenie jest widoczny z prawie każdego miejsca w Budapeszcie.

Na rewersie umieszczono wzór z korony stadionu Narodowego Centrum Lekkoatletyki, który będzie areną mistrzostw. To obiekt zbudowanym na brzegu Dunaju, na południowych krańcach miasta. Jego budowa kosztowała łącznie ponad 525 milionów euro (w przeliczeniu to ok. 2,3 mld zł). Trybuny mogą pomieścić nawet 36 tysięcy widzów.

– Było niezwykle ważne, aby nasze medale łączyły sport, bohaterstwo i tożsamość narodową. Ponadto, po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, wszyscy trzej trenerzy zawodników na podium również otrzymają medale – powiedział Balázs Németh, szed komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Ceremonia na plaży

Jak informują organizatorzy, medale zostały wykonane z unikalnego stopu mosiądzu. Każdy pokryty jest złotem, srebrem lub brązem. Do wyprodukowania krążków wykorzystano ponad 140 kg metali i wstążek o łącznej długości 450 metrów.

Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce sportowcy będą odbierać medale poza stadionem. Organizatorzy urządzili specjalną Plażę Medalową, na której odbywać będą się m.in. koncerty na żywo.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Budapeszcie odbędą się w dniach 19-27 sierpnia.

Źródło: World Athletics

fot. Depositphotos.com