Tomasz Kowalski o ludzkich możliwościach w maratonie. Podcast Kuby Pawlaka

Rozmowa Kuby Pawlaka z Tomaszem Kowalskim na temat granic ludzkich możliwości w maratonie została nagrana jeszcze przed niedzielnym biegiem Kelvina Kiptuma w Chicago, który przyniósł nowy rekord świata wynoszący 2:00:35. To wynik lepszy aż o 34 sekundy od dotychczasowego rezultatu 2:01:09 otwierającego listy all-time. Odcinek szybko się zestarzał, ale wciąż warto posłuchać doświadczonego trenera, który potrafi dzielić się swoją bogatą wiedzą.

Słuchaj podcastu

– Pewne badania bazujące na modelu fizjologicznym mówią, że przy spełnieniu kilku warunków hipotetycznie biegacz mógłby uzyskać w maratonie czas 1:57:58. Jak to wyliczono i o jakie warunki chodzi? Otóż oparto się na modelu, według którego determinantami fizjologicznymi wyniku w sporcie wytrzymałościowym są 3 czynniki fizjologiczne: VO2max, próg mleczanowy i ekonomia biegu – tłumaczy zapowiadając audycję Kuba Pawlak.

Gospodarz podcastu „Race Pace” zauważył, że taki wynik byłby osiągalny dla hipotetycznego sportowca z VO2max wynoszącym 84 ml/kg/min, progiem mleczanowym 85% VO2max dysponującego odpowiednią, wyjątkową ekonomią biegu.

– Aby zrozumieć założenia takiej teorii i odpowiedzieć na pytanie jak odnosi się ona do praktyki, a przy okazji wyciągnąć sporą garść informacji przydatnych w naszym amatorskim treningu, zaprosiłem Tomka Kowalskiego – trenera z dużym stażem i ogromną wiedzą, który na dodatek chętnie się nią dzieli – dodał.

Kowalski ukończył Szkołę Główną Handlową oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 2009 roku pracuje jako trener triathlonu. Współpracuje zarówno z zawodnikami wyczynowymi, jak i amatorami.  Wśród jego podopiecznych znajdują się ambitni Age-Grouperzy o różnym poziomie zaawansowania oraz zawodnicy Elity – uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy na dystansie olimpijskim oraz zawodnicy kategorii PRO na dystansie długim.

Właśnie pod skrzydłami gościa podcastu „Race Pace” po raz pierwszy w historii Polak wygrał zawody z cyklu Ironman (Michał Podsiadłowski), stanął na najwyższym stopniu podium na Hawajach (Marcin Konieczny) czy zakwalifikował się na połówkowe Mistrzostwa Świata w kategorii PRO (Miłosz Sowiński).

red