W niedzielę 9. Cracovia Półmaraton Królewski. Kto faworytem do zwycięstwa?

Ponad 8,5 tysiąca zawodników jest na liście startowej 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, który wyruszy w niedzielę, 8 października z ulicy obok TAURON Areny. W elicie biegu jest kilku Kenijczyków oraz Polacy Mateusz Kaczor i Artur Olejarz. Wśród kobiet faworytkami zawodów obok Afrykanek są Monika Jackiewicz, Katarzyna Jankowska, Sabina Jarząbek oraz Ukrainka Maryna Nemczenko i Mołdawianka Lilia Fisikovici. Organizatorzy podkreślają, że wzorem lat ubiegłych zwycięzcy zostaną poddani kontroli antydopingowej.

Nagrody jak magnes

Jak udało nam się dowiedzieć, w krakowskim biegu nie ma płatnej elity tzn. organizator nie pokrywa kosztów przyjazdu zawodników i nie wypłaca im startowego. Bieg jednak cieszy się sporym zainteresowaniem biegaczy zawodowych. Na start przyciągają ich wysokie nagrody, których pula w klasyfikacji generalnej może wynieść nawet 29 tysięcy złotych.

Wysokość premii za zwycięstwo uzależniona jest od wyniku sportowego. Najwięcej, bo 13 tysięcy złotych zarobią zawodnicy, którzy na mecie uzyskają czas 01:01:34 (mężczyżni) oraz 01:10:48 (kobiety). Jeśli wyniki będą poniżej 1:02:45 (mężczyźni) i 1:11:33 (kobiety) to za pierwsze miejsce organizator wypłaci 12 tysięcy złotych.

Nagroda będzie niższa o tysiąc złotych, jeśli czasy będą lepsze niż 1:03:45 (mężczyźni) i 1:12:04 (kobiety). Ostatni próg to 01:03:45 (mężczyźni) i 1:12:04 (kobiety) – jeśli zawodnicy osiągną takie wyniki lub gorsze na ich konta wpłynie 10 tysięcy złotych. Kolejne dwa miejsca na podium organizatorzy wycenili odpowiednio na 8 i 6 tysięcy złotych. Dodatkową premię w wysokości 2 tysięcy złotych zgarnie najszybsza Polka i najszybszy Polak.

fot. Szymon Gruchalski/ ZIS Kraków

Zgodnie z regulaminem biegu warunkiem wypłaty nagród jest negatywny wynik kontroli antydopingowej. To szczególnie ważne w świetle ostatniego wykrycia zakazanego środka triamcynolonu we krwi Alexa Kipropa Lagata należącego do ekipy Benedek Team. To grupa specjalizująca się w hurtowym wygrywaniu biegów w Polsce i krajach ościennych. Kenijczyk pod koniec września z sukcesem startował w krakowskim 16. Biegu Trzech Kopców, gdzie zajął trzecie miejsce, a na dopingu wpadł 3 tygodnie wcześniej w Tychach na półmaratonie, gdzie był drugi z wynikiem 1:04:54.

– W związku z oświadczeniem Polskiej Agencji Antydopingowej informujemy, że do czasu wyjaśnienia sprawy – decyzji World Athletics o dyskwalifikacji zawodnika Alexa Kipropa Lagata i odebraniu mu licencji – wstrzymujemy wypłatę nagrody za uzyskanie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej mężczyzn podczas PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców – podali organizatorzy w oświadczeniu i zapowiedzieli, że podczas kolejnych edycji Biegu Trzech Kopców będą przeprowadzane kontrole antydopingowe, takie same jakie od lat obowiązują w Cracovia Maratonie i Cracovia Półmaratonie Królewskim.

Kto faworytem do zwycięstwa?

Wśród biegaczy aspirujących do czołowych miejsc w 9. Cracovia Półmaratonie Królewskim jest m.in. ubiegłoroczny zwycięzca i drugi w 2019 roku Eric Leon Ndiema z Kenii oraz jego rodak David Kiprono Metto, mający na koncie m.in. wygraną w 19. Cracovia Maraton czy drugie miejsca w 20. Cracovia Maraton oraz 5. i 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Na liście startowej widzimy także kolejnego z Kenijczyków Kennedy’ego Kaptilę, który wygrał wrześniowy Półmaraton Tyski z czasem 1:03:54. Ten 32-letni zawodnik należy do grupy Benedek Team. Wrzesień dla Kaptili był pracowitym miesiącem. Poza zwycięstwem w Półmaratonie Tyskim, Kenijczyk tydzień później był czwarty w biegu na 10 km w Belgradzie z wynikiem 28:30, a za kolejne dwa tygodnie wygrał na tym samym dystansie zawody w Pradze z czasem 28:48.

fot. Szymon Gruchalski/ ZIS Kraków

Walkę z biegaczami z Afryki podejmie m.in. 26-letni Mateusz Kaczor wicemistrz Polski na 10 km i 10 000 m, który przed rokiem w debiucie w Krakowie był czwarty z rekordem życiowym 1:03:31. Swojej szansy na sukces poszuka doświadczony 35-letni Artur Olejarz legitymujący się rekordem życiowym 1:06:17.

Czy Polki postawią się Kenijkom?

Wśród kobiet faworytką biegu jest Monika Jackiewicz, która na koncie ma tytuły mistrzyni Polski w półmaratonie (2021) i maratonie (2022). Dwa lata temu wygrała w Krakowie i z pewnością ma chrapkę na powtórny tryumf w imprezie. 30-latka legitymuje się rekordem życiowym 1:12:50, który uzyskała w 2021 roku w Pile.

fot. Szymon Gruchalski/ ZIS Kraków

Zobaczymy, w jakiej formie jest powracająca po urlopie macierzyńskim Katarzyna Jankowska. Wielokrotna mistrzyni kraju na dystansach 5000 i 10000 m najszybciej półmaraton pobiegła w 2020 roku na mistrzostwach świata w Gdyni, gdzie uzyskała wynik 1:11:02, czwarty na polskiej liście all-time.

W Krakowie pobiegnie również Sabina Jarząbek. 30-letnia kielczanka na dystansie 21,097 km zadebiutowała na wiosnę w Poznaniu, gdzie uzyskała wynik 1:14:35. Ostatnią Polką w elicie jest Beata Popadiak, która z wynikiem 1:17:12 przed rokiem w Cracovia Półmaratonie Królewskim była piąta. Dwa tygodnie temu znakomicie spisała się na maratonie w Berlinie, który ukończyła z nowym rekordem życiowym 2:37:27. Najszybszy półmaraton podopieczna Marcina Nagórka pobiegła w kwietniu w stolicy Niemiec. Uzyskała wtedy czas 1:16:57.

Wśród faworytek nie zabraknie biegaczek zza granicy. Na pierwszy plan wysuwa się Lilia Fisikovici, która wygrała 17. i 19. edycję Cracovia Maraton, a także dwa razy była pierwsza na mecie Biegu Trzech Kopców. Mołdawianka to rekordzistka kraju w półmaratonie, wynik 1:10:45 uzyskała pięć lat temu na trasie biegu w Uściu nad Łabą. W elicie zamelduje się również Ukrainka Maryna Nemczenko, trzecia zawodniczka tegorocznego Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Jej rekord życiowy to 1:13:15.

Na starcie zobaczymy poza tym Kenijkę Teresiah Omosę, która przed tygodniem wygrała półmaraton w Neapolu z czasem 1:14:30. 28-latka była szybsza na wiosnę. Pod koniec marca w hiszpańskim Azpeitia wyrównała swój rekord życiowy wynoszący 1:10:29. Dodatkowo organizatorzy awizują start dwóch innych Kenijek Glorius Jepkirui i Hildy Jelagat Kiptum, o których niewiele możemy napisać poza tym, że pierwsza z nich dwa lata temu pobiegła w Lille 10 km w 30:48.

Popularny Kraków

9. Cracovia Półmaraton Królewski cieszył się dużym zainteresowaniem biegaczy. Pierwotnie wyznaczony limit 8 tysięcy uczestników wypełnił się jeszcze przed terminem. Organizatorzy dali biegaczom więcej czasu na zapisy i dorzucili dodatkowe 888 pakietów. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń internetowych na liście startowej jest 8528 osób z blisko 50 krajów.

Wszyscy biegacze będą startować obok TAURON Areny Kraków, a dodatkową atrakcją imprezy jest lokalizacja mety i finisz na płycie głównej wewnątrz największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

red

fot. w nagłówku Szymon Gruchalski/ ZIS Kraków