Zapisy na Mistrzostwa Europy Masters tylko do 4 lutego

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters, a następnie Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters – to będzie niezwykły marzec dla lekkoatletycznych mastersów i nie tylko. Te dwie wielkie imprezy zgromadzą w Toruniu tysiące uczestników z całego świata, a zapisy przyjmowane są tylko do 4 lutego. Wydarzenie rozpocznie się 17 marca i potrwa 6 dni. 

Obydwa wydarzenia mają charakter otwarty. Mogą w nich wystartować również zawodnicy spoza Europy, ale o medale zawalczą tylko Europejczycy.

– Choć najbliższy mojemu sercu zawsze pozostanie chód sportowy, zachęcam również do biegania, bo sportowa aktywność jest bezcenna w każdym wieku. Dlatego wszystkich tych, którzy mają lekkoatletyczne serce zachęcam do udziału w Halowych Mistrzostwach Europy Masters, jak i w Mistrzostwach Europy w maratonie. Mam nadzieję, że rywalizacja ze mną i innymi byłymi olimpijczykami czy reprezentantami Polski, a przy tym możliwość pokonania między innymi mnie państwa zmotywuje i weźmiecie udział w mistrzostwach w Toruniu- zachęca Robert Korzeniowski, jeden z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów, który jest ambasadorem mistrzostw.

Korzeniowski startował w mistrzostwach świata w Toruniu w 2023 roku i teraz też będzie rywalizował.

– Udało nam się przekonać do startu nie tylko Roberta Korzeniowskiego, ale także Wandę Panfil i wielu innych byłych świetnych biegaczy. W zawodach halowych wystartuje wielu innych znakomitych sportowców, byłych olimpijczyków, choćby Janusz Trzepizur, Urszula Kielan, Sebastian Chmara, Genowefa Patla, Anna Rostkowska czy Ludwika Chewińska, posiadaczka najstarszego, bo już 48-letniego, rekordu Polski w pchnięciu kulą. W sumie wystartuje kilkudziesięciu olimpijczyków, ale najważniejsze jest to, że w tych imprezach wezmą udział zakochani w sporcie amatorzy, czyli osoby, które zaczynały swoją przygodę z lekką atletyką w wieku 50, 60, czy nawet 70 lat i teraz z powodzeniem walczą o tytuły mistrzowskie – mówi Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters.

100 lat maratonu w Polsce

Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters, to symboliczny prezent od europejskich i światowych władz lekkiej atletyki masters dla uczczenia setnej rocznicy maratonów w Polsce. 15 czerwca 1924 roku, na trasie z Płutowa koło Chełmna do Torunia – odbył się pierwszy w Polsce bieg maratoński.

W tym samym roku, 2 listopada na trasie Rembertów  – Wawer – Zegrze – Nieporęt (tu był półmetek) – Rembertów odbyły się pierwsze mistrzostwa kraju na królewskim dystansie. Do zawodów przystąpiło ośmiu zawodników, ale do mety dotarło tylko trzech. Mistrzem został zawodnik Polonii Warszawa Stefan Szelestowski, który trasę pokonał w czasie 3:13:10.

W Polsce jest bardzo duże grono mastersów startujących w lekkoatletycznych zawodach.

– Widzimy, jak ważne jest dla naszych zawodników, by największe imprezy, rangi mistrzostw świata czy mistrzostw Europy, odbywały się w Polsce. Gdy w Toruniu organizowaliśmy halowe mistrzostwa świata masters to startowało w nich blisko siedemset osób z Polski. Gdy kilka miesięcy później podobna impreza odbywała się we Włoszech, reprezentacja biało-czerwonych liczyła już tylko niewiele ponad sto osób. Gdy we Wrocławiu odbyły się mistrzostwa Europy w maratonie to wystartowało 250 Polaków, a gdy w Funchal na Maderze to zaledwie pięciu. Między innymi z tego powodu Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters zabiega o prawo organizacji jak największej liczby zawodów najwyższej rangi w Polsce. Między innymi dlatego Toruń będzie jedynym miastem na świecie, które w ciągu dziewięciu lat zorganizuje dwa razy mistrzostwa świata i trzy razy mistrzostwa Europy – dodaje Krankowski.

Toruń stolicą lekkiej atletyki

Toruń nazywany jest stolicą lekkiej atletyki masters. Choć w ciągu ostatnich dziewięciu lat dwie marcowe imprezy będą już czwartym i piątym wielkim wydarzeniem, zawodnicy wciąż bardzo chętnie przyjeżdża do Torunia, gdzie mogą liczyć na ogromną gościnność mieszkańców, życzliwość władz i przede wszystkim profesjonalną organizację. Już w tej chwili liczba zgłoszeń na obydwa wydarzenia przekroczyła pół tysiąca. System zgłoszeń zamyka się o północy 4 lutego.

Szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters jest przekonany, że, podobnie jak w poprzednich edycjach, sportowcy będą się zgłaszać masowo w ostatnich dwóch tygodniach.

– Liczymy, że w obu wydarzeniach wystartuje przynajmniej cztery tysiące sportowców. Do startu w zawodach nie wymagamy licencji ani zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia. Opłata startowa w Mistrzostwach Europy w Maratonie wynosi 65 euro, a w Halowych Mistrzostwach Europy 60 euro za pierwszą konkurencję i po 35 euro za każdą następną. Ilość konkurencji jest dowolna – mówi Krankowski.

Wszystkie informacje i zapisy do startu w obu wydarzeniach dostępne są na stronie internetowej emaci2024.com. W Mistrzostwach Europy w Maratonie Masters mogą wystartować wszyscy, którzy najpóźniej 17 marca tego roku ukończą osiemnaście lat. Najlepsi walczyć będą o medale indywidualnie i drużynowo.

Do zdobycia jest ponad trzysta medali. Poza tym wszyscy uczestnicy otrzymają na mecie medal pamiątkowy, a reprezentacja Polski zostanie wyposażona w atrakcyjne okolicznościowe koszulki z orłem na piersiach – zaznacza prezes PZLA Masters.

Organizację mistrzostw w Toruniu wspierają firmy Aniro i TZMO S.A., a partnerami obu imprez są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz miasto Toruń.

Źródło: PZLAM