Czwarty raz pobiegną z czystą przyjemnością

W niedzielę, 4 lutego o godzinie 10:00 rozpoczną się zapisy na czwartą edycję akcji pod hasłem „Biegam z czystą przyjemnością”. Bieg odbędzie się 14 kwietnia, a jego organizatorem jest Polska Agencja Antydopingowa, która w ten sposób promuje ideę czystego i uczciwego sportu, bez zabronionych substancji. 

Bieg z misją

„Biegam z czystą przyjemnością” jest inicjatywą o wymiarze charytatywnym. Wszystkie środki z pakietów startowych i dobrowolne darowizny zostaną przekazane na konkretny cel. Organizatorzy na razie nie zdradzają, na co przeznaczą fundusze pozyskane w tym roku. Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, rzeczniczka Polskiej Agencji Antydopingowej zapewnia jednak, że będzie to „bardzo wartościowe działanie”.

W poprzednich latach wpłaty uczestników akcji „Biegam z czystą przyjemnością” wspierały rehabilitację młodych sportowców, przeciwdziałanie depresji w sporcie i zasilały fundusz stypendialny „Skok w marzenia”.

Cena pakietu na poziomie 39,99 złotych to cegiełka na cel charytatywny. Każdy z uczestników biegu, zapisując się na wydarzenie może zdecydować o wyższej sumie wpłaconej przy zapisach. Zachęcam do tego, bo te środki każdego roku realnie wpływają i zmieniają sportowy świat na lepsze. Zarówno ten amatorski, jak i profesjonalny – podkreśla Katarzyna Kopeć-Ziemczyk.

Od ubiegłego roku partnerem technicznym biegu jest marka Rough Radical, która również w tegorocznym biegu odpowiada w całości za zawartość pakietu startowego. Miejsce wielkiego finału akcji i uroczyste wręczenie czeku na cel charytatywny odbędzie się na Stadionie Śląskim.

Gdzie można biegać? Ile kosztuje pakiet?

„Biegam z czystą przyjemnością” odbędzie na 9 trasach stacjonarnych w Brodnicy, Chorzowie, Gubinie, Inowrocławiu, Kielcach, Kaczorach, Ostrołęce, Starogardzie Gdańskim i Warszawie. Po raz pierwszy przygotowane zostaną dwa dystanse: 4999 metrów i dobrze już znany biegaczom z czystą przyjemnością, dystans 9999 metrów.

Biegom stacjonarnym towarzyszyć będzie rywalizacja wirtualna, która trwać będzie do 20 kwietnia włącznie. Zapisy ruszają w niedzielę, 4 lutego o godzinie 10:00. Formularz zgłoszeniowy dostępny będzie na stronie sts-timing.pl

W biegu organizowanym przez POLADA nie ma limitu czasu. Każdy biegnie lub maszeruje w swoim tempie, a na mecie dostaje medal. Inicjatywa jest otwarta na sportowców z niepełnosprawnościami, regulamin przewiduje udział osób na wózkach.

#BeCoolPlayClean

Pomysłodawcą biegu jest Polska Agencja Antydopingowa, która organizuje inicjatywę wspólnie z Fundacją Wychowanie przez Sport i we współpracy z trenerami akcji BiegamBoLubię. W tym roku, wyjątkowo, „Biegam z czystą przyjemnością” będzie także częścią międzynarodowej inicjatywy o nazwie Europejski Tydzień Czystego Sportu (European Week of Clean Sport, EWCS), którego hasłem przewodnim jest hasło  #BeCoolPlayClean

Jak podkreślają organizatorzy, akcja „Biegam z czystą przyjemnością” łączy ze sobą wszystkie najważniejsze cele dla ruchu sportowego i olimpijskiego. Organizując bieg stojąca na straży czystego sportu POLADA chce pokazywać wszystkim sportowcom amatorom, że szczególnie dla nich sport powinien być radością i drogą do utrzymywania zdrowia.

– Chcemy przestrzec przed sięganiem po doping i po suplementy diety pochodzące z niesprawdzonego źródła, od firmy ‘krzak’, gdzieś z Internetu. Takie decyzje mogą nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Trzeba mieć na uwadze, że funkcjonuje wiele stron internetowych, które oferują suplementy nie przestrzegając żadnych norm higienicznych. Tylko w ubiegłym roku POLADA podjęła aż 32 współprace ze służbami. Wszystkie skończyły się zatrzymaniami członków sterydowych gangów – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Od początku istnienia akcji w inicjatywę angażują się znani sportowcy, wśród których olimpijczycy i paralimpijczycy, wybitni w swoich dziedzinach, m.in.: Oktawia Nowacka, Agnieszka Kobus-Zawojska, Angelika Cichocka, Arkadiusz Malarz, Ewa Pajor, Wojciech Makowski, Oskar Kwiatkowski, Robert Wilkowiecki czy Kinga Achruk.

Wspieranie akcji „Biegam z czystą przyjemnością” jest dla mnie prawdziwą przyjemnością – uśmiecha się Kinga Achruk, była reprezentantka Polski w piłce ręcznej i podkreśla – Naszą odpowiedzialnością, jako sportowców profesjonalnych za którymi podążają często inni, także młodzież jest mówienie o wartościach w sporcie, o uczciwości, o sporcie bez dopingu. To może jest idealistyczne podejście, ale nie wolno nam z tego zrezygnować, szczególnie teraz, w tak ważnym roku – roku olimpijskim.

Źródło: POLADA