Jak organizować biegi bardziej profesjonalnie? Rozmawialiśmy o tym w Poznaniu

Za nami jubileuszowa 10. Ogólnopolska Konferencja Biegowa, która zgromadziła 120 przedstawicieli środowiska m.in. organizatorów biegów, media, dostawców usług dla oraz sponsorów. Dwa dni spotkania (28-29 lutego) wypełniły rozmowy na temat profesjonalizacji imprez oraz najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi branża biegowa.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w gościnnych wnętrzach Maltańskiego Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego. Program spotkania napakowany był wystąpieniami i panelami dyskusyjnymi, które poprowadzili m.in. szefowie Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, Poznań Maratonu, PKO Białystok Półmaratonu i Biegu Lechitów.

Gościem specjalnym konferencji w tym roku miał być Paco Borao, szef maratonu w Walencji, ale w ostatniej chwili był zmuszony odwołać swój przyjazd do Poznania. Podzielił się jednak z uczestnikami swoimi doświadczeniami z budowania światowej klasy biegu w kilkunastominutowym filmie, który został odtworzony w drugim dniu spotkania.

Wartościowe dyskusje

Rozmowy dotyczyły kwestii m.in. tego, jak nawiązywać i rozwijać relacje z biegaczami i partnerami imprez biegowych, a także jak prowadzić komunikację biegów, aby była angażująca i inspirująca dla odbiorców. Uczestnicy konferencji omawiali również najlepsze zagraniczne praktyki w zakresie obsługi biegaczy, organizacji stref expo i atrakcji w strefie startu i mety.

– Mimo, że konferencja odbyła się już po raz dziesiąty, to , po raz pierwszy pojawiły się takie tematy jak wpływ imprez na środowisko czy sztuczna inteligencja – zauważył prowadzący sesję zbierającą wnioski z dyskusji panelowych prof. Zygmunt Waśkowski z UEP w Poznaniu.

W drugi dzień konferencji odbyła się bardzo żywiołowa dyskusja na temat „Rola PZLA w profesjonalizacji imprez biegowych”. Lekkoatletyczną centralę reprezentowali członkowie Komisji ds. Biegów Długich – Stanisław Lange i Hubert Trochimowicz, którzy przedstawili założenia systemowych zmian dotyczących m.in. procesu wyłaniania gospodarzy Mistrzostw Polski w biegach ulicznych (5 km, 10 km, półmaraton i maraton).

Gotowe propozycje rozwiązań w tym zakresie wypracowała i złożyła grupa robocza działająca pod auspicjami Polskiego Stowarzyszenia Biegów, ale ostateczne decyzje w sprawie zasad organizacji czempionatów i tak podejmie zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Uczestnicy konferencji w Poznaniu byli zgodni, że zmiany są konieczne, aby przywrócić rangę i blask imprezom rangi mistrzowskiej. Impulsem do ich przeprowadzenia jest m.in. głośne fiasko Gniezno Maratonu, który miał wyłonić najlepszych w kraju biegaczy na dystansie półmaratonu. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia impreza została odwołana, oficjalnie z powodu „braku uzyskania stosownych pozwoleń”.

Zachęcać, inspirować, budować więzi

Pierwszy dzień konferencji podzieliliśmy na dyskusje panelowe dotyczące różnych aspektów profesjonalizacji imprez. Na podsumowaniu zauważyliśmy, że rozważając poszczególne tematy, dochodzimy niejednokrotnie do podobnych wniosków. Wiemy więc, że warto mieć dobrze opracowaną strategię, uwzględniać w niej potrzeby różnych grup biegaczek i biegaczy, wychowywać nowe pokolenia uczestników imprez biegowych oraz zachęcać do biegania coraz szersze grupy. Wreszcie należy brać pod uwagę kwestie związane ze środowiskiem naturalnym. Wielką wartością jest także budowanie więzi, nie tylko z biegaczami, ale także pomiędzy organizatorami. Mam nadzieję, że temu właśnie służy nasza konferencja – podsumowuje Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznań Maratonu i Półmaratonu.

Organizatorzy konferencji dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział i podzielenie się doświadczeniem, a także firmie AdRunaLine Sports, która była partnerem wydarzenia.

Źródło: POSiR, red