Na ile World Athletics wyceniła olimpijskie złoto?

Światowa federacja lekkiej atletyki World Athletics poinformowała, że sportowcy, którzy zdobędą złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu otrzymają nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów. Wydatki na ten cel pochłoną kwotę 2,4 miliona dolarów, a nagrodzeni zostaną zwycięzcy wszystkich 48 olimpijskich konkurencji, jakie zostaną rozegrane w stolicy Francji w dniach 26 lipca – 11 sierpnia.

Władze światowej federacji lekkiej atletyki podkreślają w komunikacie, że decyzja o przyznaniu nagród ma charakter bezprecedensowy. Jej celem ma być umocnienie pozycji sportowców i docenienie kluczowej roli, jaką odgrywają w sukcesie Igrzysk Olimpijskich.

Złoto za 50 tysięcy dolarów

Wypłata nagród pieniężnych będzie poprzedzona procesem ratyfikacji World Athletics, która obejmować będzie m.in. procedury antydopingowe. Każdy indywidualny mistrz olimpijski otrzyma 50 000 dolarów. Drużyny sztafetowe otrzymają tę samą kwotę, którą będą dzielić między członków zespołu.

– Nie sposób określić wartości rynkowej zdobycia medalu olimpijskiego, a także poświęcenia i zaangażowania, które są niezbędne, aby reprezentować swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Uważam jednak, że ważne jest, abyśmy od czegoś zaczęli i sprawili, że część przychodów generowanych przez naszych sportowców na igrzyskach trafi bezpośrednio z powrotem do tych, dzięki którym ta impreza jest globalnym spektaklem – powiedział Sebastian Coe, prezydent World Athletics.

Oczywiście każdy lokalny komitet olimpijski może przyznawać własne nagrody. Na przykład Polski Komitet Olimpijski już w styczniu ogłosił, że zdobywcy złotych medali w konkurencjach indywidualnych otrzymają nowe mieszkanie dwupokojowe w Warszawie oraz nagrodę finansową w wysokości 250 tys. zł.

Pieniądze od PKOl trafią również do sportowców, którzy wywalczą srebrny krążek (200 tys. zł) i brązowy (150 tys. zł). Do wszystkich medalistów trafi także diament, obraz oraz voucher na wakacje.

World Athletics inwestuje w rozwój lekkiej atletyki

Pieniądze na nagrody dla złotych medalistów olimpijskich pochodzić będą z puli środków, jakie World Athletics otrzyma od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Poza tym światowa federacja każdego roku przekazuje krajowym związkom dodatkowe 5 milionów dolarów na rozwój projektów lekkoatletycznych.

– To kontynuacja naszej strategii zapoczątkowanej w 2015 roku polegającej na tym, że wszystkie fundusze, które otrzymujemy z MKOL bezpośrednio reinwestujemy w nasz sport – czytamy w komunikacie World Athletics.

W Paryżu nagrody trafią tylko do złotych medalistów, ale federacja World Athletics już zaznaczyła, że od igrzysk w Los Angeles w 2028 roku planuje wprowadzić system premii również dla sportowców, którzy wywalczą srebrne i brązowe krążki.

Źródło: World Athletics

fot. w nagłówku Depositphotos.com