Chcą pomóc kontuzjowanym sportowcom. Ruszył nabór do projektu Sport4Life

Fundacja ForFoundation uruchomiła program Sport4Life i poszukuje wyczynowych zawodników, którzy potrzebują wsparcia w powrocie do pełnej aktywności sportowej. – Kontuzja nie musi oznaczać końca kariery, może być jedynie przystankiem na drodze do kolejnych sukcesów – przekonują organizatorzy projektu.

Sport4Life to kompleksowy program Fundacji ForFoundation założonej przez Marcina i Weronikę Foryś, której głównym celem jest pomoc sportowcom w różnych aspektach ich życia. Dotyczy to zwłaszcza wsparcia w walce kontuzjami, które stanowią poważny problem bez względu na dyscyplinę i mają znaczący wpływ na karierę sportowców.

Lista negatywnych następstw urazów jest długa i obok konsekwencji zdrowotnych obejmuje m.in. przerwy w treningach i zawodach, ryzyko ponownego wystąpienia kontuzji, pogorszenie sytuacji finansowej. Ma także negatywny wpływ na psychikę sportowców.

fot. depositphotos.com

– Wsparcie mentalne jest niesamowicie ważne – mówi Dariusz Wyka, koszykarz i kapitan drużyny Legii Warszawa, ambasador projektu Sport4Life. – Kiedy jeden z młodszych zawodników rozwalił bardzo mocno kolano, operował go doktor z ForFoundation. Na pewno miał chwile zwątpienia, chwile, kiedy mówił „A, nie będę tego już robił! Zajmę się czymkolwiek innym”. Widać po nim teraz, bo minęły dwa czy trzy miesiące, że jest już w mega dobrej formie. Chodzi, powoli biega. Nie poddał się. Walczy. Mamy nadzieję, że z naszym wsparciem będzie grał w przyszłym sezonie – podkreśla.

W walce z kontuzjami wielu wyczynowych polskich sportowców jest jednak osamotnionych. Pieniądze na leczenie i rehabilitację nierzadko pozyskują w publicznych zbiórkach, jak np. Krzysztof Różnicki. Zmagający się z bólem Achillesa wielki biegowy talent i mistrz Polski w biegu na 800 m, a także mistrz Europy juniorów w serwisie pomagam.pl w ubiegłym roku zebrał ponad 70 tys. zł, a wsparcia udzieliło mu ponad 1000 darczyńców.

Kontuzja to nie wyrok

W ramach projektu Sport4Life wybrani sportowcy mogą zostać objęci opieką obejmującą m.in. pokrycie kosztów operacji, zabiegów, rehabilitacji, specjalistycznych treningów, konsultacji psychologicznych, a także obsługi prawnej i ubezpieczeniowej. Projekt ma na celu nie tylko fizyczną regenerację, ale także wzmocnienie mentalne uczestników.

– Kontuzja nie musi być wyrokiem, końcem kariery zawodowej, a jedynie przeszkodą do pokonania, która wzmacnia determinację w drodze do sukcesu. Wraz z rehabilitacją, wsparciem finansowym i psychologicznym, kontuzjowani sportowcy dostają dawkę motywacji, by wzmacniać siłę ducha i bić kolejne rekordy bez względu na okoliczności – mówi Weronika Foryś, CEO i założycielka ForFoundation.

Inicjatorzy programu akceptują zgłoszenia sportowców ze wszystkich dyscyplin sportowych. Kryteria wyboru uczestników opierają się na ocenie zgłoszeń przez komisję składającą się z ekspertów w dziedzinie medycyny sportowej oraz listów rekomendacyjnych od związku i trenerów.

Program jest skierowany do wyczynowych sportowców. Obecne kryteria to poniżej 22 lat, natomiast jeśli będzie zainteresowanie opinii publicznej, sportowców oraz sponsorów nie wykluczamy rozszerzenia grupy docelowej w przyszłości – wyjaśnia Weronika Foryś. –  Chcemy wspierać zarówno młodych, obiecujących zawodników, jak i doświadczonych sportowców, którzy zmagają się z kontuzjami – dodaje.

Zgłoszenia od sportowców przyjmowane są na stronie internetowej https://www.sport4life.pl.  Znajduje się na niej formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowe informacje dotyczące projektu. Przy aplikowaniu można zaznaczyć osiągnięcia tj. medale mistrzostw Polski, miejsce w międzynarodowych rankingach, międzynarodowe zwycięstwa, członkostwo w kadrze narodowej. Należy wskazać przychód domowy – dostępne są dwa progi – poniżej 40 tys. zł rocznie i powyżej tej granicy.

– Terminy na wysyłanie zgłoszeń oraz wyłonienie uczestników są płynne. Aktualnie mamy w formie “rolling admissions,” przy zgłoszeniu uczestników na bieżąco oglądamy aplikacje. Jeśli będzie duże zainteresowanie w przyszłości możliwe, że zrobimy doprecyzowanie terminowe – informuje założycielka ForFoundation.

Kto stoi za projektem Sport4Life?

Projekt Sport4Life powstał z dzięki połączeniu sił założycieli Fundacji ForFoundation oraz Mateusza Dawidziuka – ortopedy sportowego, który pracował z topowymi sportowcami pomagając im wrócić do formy po kontuzjach.

Na zdjęciu od lewej: Mateusz Dawidziuk, Marcin Foryś, Dariusz Wyka i Weronika Foryś

Szefowa fundacji Weronika Foryś  jako była profesjonalna tenisistka doskonale zna realia życia wyczynowych sportowców. Posiada również gruntowną wiedzę w sferze psychologii, którą studiowała na Harvardzie. To doktorantka na University of Cambridge w dziedzinie Clinical Neuroscience. Z kolei Marcin Foryś jest lekarzem i chirurgiem, wykładowcą na SGH w Warszawie, prezesem zarządu Supra Brokers oraz CFO ForFoundation, gdzie specjalizuje się w zarządzaniu ryzykiem medycznym.

Inicjatorzy projektu zapraszają także kolejnych partnerów do współpracy – osoby, firmy, instytucje, które są zainteresowane wspieraniem sportowców. Zapowiadają kolejne wydarzenia, które będą okazją do zaprezentowania działań fundacji.

red

fot. w nagłówku depositphotos.com