Olimpijskie przepustki dla sztafet rozdane. Polska wśród prymusów

Po dwóch dniach (4-5 maja) ekscytującej rywalizacji na zawodach World Athletics Relays rozegranych na Bahamach na Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 zakwalifikowało się łącznie 70 sztafet męskich, żeńskich i mieszanych. Świetnie spisali się Polacy, którzy wywalczyli cztery awanse na najważniejszą imprezę sportową ostatnich lat.

W Nassau kobiety i mężczyźni rywalizowali w sztafetach na dystansach 4 x 100 metrów i 4 x 400 metrów. Odbyła się także mieszania sztafeta 4 x 400 m. Pierwsze 40 zespołów wywalczyło awans na igrzyska w sobotę, a pozostałe 30 w niedzielę, po drugiej rundzie kwalifikacyjnej olimpijskiej dla zespołów, które nie zakwalifikowały się pierwszego dnia.

fot. Paweł Skraba

Amerykanie wzięli prawie wszystko

Zespoły, które były najlepsze w sobotę, zapewniły sobie również miejsca w niedzielnych finałach World Athletics Relays.

Amerykanie wygrali cztery z pięciu finałowych biegów w Nassau, a sztafety kobiet na 4 x 100 metrów i mieszana 4 x 400 metrów ustanowiły rekordy mistrzostw odpowiednio z czasami 41.85 i 3:10.73. W ostatnim biegu imprezy na dystansie 4 x 400 metrów męska sztafeta Botswany z wynikiem 2:59.11 pobiła rekord świata.

Polska sztafeta 4 x 400 metrów kobiet w składzie Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek wywalczyła srebrne medale ustępując jedynie Amerykankom.

fot. Francesca Grana / World Athletics

Komplet pięciu zespołów na igrzyska do Paryża wyślą tylko Brytyjczycy i Amerykanie. Polska znajduje się w grupie sześciu krajów, które wywalczyły cztery awanse (4 x 400 metrów mixed, 4 x 400 metrów kobiet, 4 x 400 metrów mężczyzn i 4 x 100 metrów kobiet). Oprócz biało-czerwonych są to Francja, Niemcy, Włochy, Jamajka i Nigeria.

Sztafety, które nie zakwalifikowały się w Nassau, wciąż mają szansę na kwalifikację. Kolejne dwa miejsca na Letnie Igrzyska Olimpijskie w każdej dyscyplinie zostaną przyznane z rankingu na podstawie najlepszych wyników okresu kwalifikacyjnego (od 31 grudnia 2022 do 30 czerwca 2024). Polska sztafeta 4 x 100 metrów jest wciąż w grze o awans, chociaż w zestawieniu szybsi od nas są Brazylijczycy (38.19), Holendrzy oraz ekipa Trynidadu i Tobago (po 38.30).

Sztafety zakwalifikowane na igrzyska w Paryżu

Kobiety 4 x 100 metrów: Australia, Kanada, Wybrzeże Kości Słoniowej, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Jamajka, Holandia, Nigeria, Polska, Szwajcaria, Trynidad i Tobago, Stany Zjednoczone

Mężczyźni 4 x 100 metrów: Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Ghana, Wielka Brytania, Włochy, Jamajka, Japonia, Liberia, Nigeria, RPA, USA.

Kobiety 4 x 400 metrów: Belgia, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Indie, Irlandia, Włochy, Jamajka, Holandia, Norwegia, Polska, Hiszpania, Szwajcaria, USA.

Mężczyźni 4 x 400 metrów: Belgia, Botswana, Brazylia, Niemcy, Wielka Brytania, Indie, Włochy, Japonia, Nigeria, Polska, RPA, Hiszpania, Trynidad i Tobago, USA.

Mieszana 4 x 400 metrów: Bahamy, Belgia, Dominikana, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Jamajka, Holandia, Nigeria, Polska, Szwajcaria, Ukraina, USA.

Źródło: World Athletics

fot. w nagłówku Paweł Skraba