46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski z brzegiem zepnie drugi brzeg

Dwa mosty, siedem dzielnic, a do tego ograniczone do minimum podbiegi i trudne fragmenty – tak w skrócie wygląda  ogłoszona dzisiaj (18 lipca) oficjalna trasa 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Zawodnicy wystartują 29 września o godzinie 9:00 spod Pałacu Kultury Nauki, aby po pokonaniu 42,195 km finiszować w tym samym miejscu. Wiemy także, którędy pobiegną uczestnicy towarzyszącej maratonowi Nice To Fit You Warszawskiej Dychy.

Trasa, jakiej jeszcze nie było

Maraton Warszawski znów zagości w samym centrum stolicy. Linia startu znajdzie się na ulicy Świętokrzyskiej w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. Następnie maratończycy pobiegną Alejami Jerozolimskimi, mijając Rondo de Gaulle’a z charakterystyczną, kultową dla warszawiaków palmą i skierują się w stronę mostu Poniatowskiego, którą przekroczą Wisłę.

Dalej trasa maratonu poprowadzi przez rondo Waszyngtona w kierunku ulicy Modrzewiowej. Zawodnicy miną PGE Narodowy, by potem mostem Gdańskim wrócić na lewobrzeżną Warszawę i skierować się na północ. Później przebiegną obok Powązek i ruszą ku dynamicznie rozwijającej się Woli, ulicami Obozową i Księcia Janusza, a następnie wkroczą na Bemowo i Bielany.

Ostatnie kilometry trasy poprowadzą Królewską i Mazowiecką — ulicami z zabytkowymi budowlami i nowoczesnymi biurowcami. Pięknym zwieńczeniem królewskiego dystansu będą meta i Miasteczko Maratońskie położone tuż obok Pałacu Kultury i Nauki.

Kliknij, aby powiększyć

– Chyba nigdy w swojej czterdziestosześcioletniej historii Maraton Warszawski nie miał tak szybkiej i tak niezwykłej trasy. Start i meta przy Pałacu Kultury, dwa mosty, siedem dzielnic, a do tego ograniczone do minimum podbiegi i trudne fragmenty. Jesteś biegowym turystą i chcesz zobaczyć Śródmieście, Wisłę, Stadion Narodowy, cudowną panoramę Starego Miasta i przeżyć niezwykły doping mieszkańców Bemowa, Chomiczówki albo Bielan? A może chcesz walczyć o jak najlepszy wynik? Warszawa ma trasę, jakiej pozazdrościć może każde miasto – komentuje Marek Tronina, dyrektor biegu i prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie, który odbył się na trasie z Rembertowa do Zegrza i z powrotem. Organizatorzy Maratonu Warszawskiego zainicjowali rocznicowe obchody i zapraszają do wspólnego świętowania.

Na stronie 100latmaratonu.pl można zapoznać się z historią pierwszego biegu na królewskim dystansie. A już 7 września w Rembertowie odbędzie się Piknik Stulecia. Na ulicy Strażackiej, w miejscu startu pierwszego polskiego maratonu. Cała impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich.  W planie przewidziany jest wspólny bieg i akcja charytatywna. Ważnym punktem wydarzenia będzie uroczyste otwarcie Alei Sław Maratonu – alei dębowej, w której uhonorowane zostaną najważniejsze osoby związane z polskim maratonem.

Nice To Fit You Warszawska Dycha — bieg w sercu miasta

Trasa Nice To Fit You Warszawskiej Dychy to gratka dla wszystkich miłośników biegania. Start i meta usytuowane będą, podobnie jak w przypadku biegu głównego, przy Pałacu Kultury i Nauki – to stąd uczestnicy dychy ruszą w stronę ulicy Marszałkowskiej. Następnie skręcąw Aleje Jerozolimskie i wbiegną na most Poniatowskiego. Tam czeka na nich długa prosta – dopiero przed skrzyżowaniem z Kinową nastąpi nawrotka i powrócą do miejsca startu tą samą trasą, tylko w przeciwnym kierunku.

Dla biegowych zapaleńców to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć samo centrum Warszawy bez zgiełku. Trasa poprowadzona ulicami, które na co dzień są pełne ruchu i niedostępne dla biegaczy. Udział w zawodach będzie szansą na malowniczy debiut lub walkę o życiówkę na długich prostych.

#BiegamDobrze —bieganie i pomaganie

Na listy startowe 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego i Nice To Fit You Warszawskiej Dychy można dostać się standardowo wypełniając formularz zgłoszeniowy i wnosząc wpisowe.

Dostępna jest również charytatywna ścieżka #BiegamDobrze, największy w kraju projekt łączący bieganie ze wspieraniem ważnych celów społecznych. Biegacze, którzy dołączą do tej inicjatywy po zebraniu kwoty minimalnej (450 zł) otrzymają w prezencie od wspieranej organizacji pomarańczowy numer startowy.

Do wyboru jest aż 11 takich podmiotów: Fundacja „Rak’n’Roll – Wygraj Życie”, Stowarzyszenie Amnesty International, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Synapsis, Fundacja „Wcześniak Rodzice Rodzicom”, Fundacja Spartanie Dzieciom, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, Fundacja DKMS, Fundacja Twarze Depresji, Fundacja Avalon.

Od początku akcji #BiegamDobrze wzięło w niej udział ponad 10 tys. osób, które wspólnie zebrały już 8 milionów złotych. Środki te pomogły w realizacji wielu działań organizacji dobroczynnych.

– Zapisz się ścieżką charytatywną i z pomocą znajomych do 31 sierpnia zbierz kwotę minimalną. Zbiórkę możesz także zasilić samodzielnie. To świetna okazja, by poprzez sportowe wyzwanie wspierać potrzebujących. Dołączenie do akcji wyzwala pokłady kreatywności, budzi podziw znajomych i otwiera serca. Podejmij się ciekawych wyzwań w ramach podziękowania za wpłaty, angażuj najbliższych oraz dziel się postanowieniem w pracy – zachęcają organizatorzy.

Zapisy na 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski ruszyły na początku stycznia. Po ponad 6 miesiącach na listach startowych jest już ponad 6 tys. zawodników, a rejestracja wciąż trwa na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com. Wiele wskazuje na to, że w tym roku w bieg w stolicy zgromadzi więcej biegaczy niż w ubiegłym roku, gdy do mety dotarło nieco ponad 5,5 tys. osób.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red

fot. w nagłówku Piotr Dymus