Ilu Polaków wybiera bieganie, aby utrzymać formę podczas wakacji?

Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Huawei CBG Polska, aż 92% Polaków uważa, że dobra forma na wakacje jest kluczowa, a bieganie odgrywa istotną rolę w osiąganiu tego celu. Spośród aktywnych fizycznie Polaków, 21% regularnie biega. To aktywność, obok spacerów i jazdy na rowerze, która jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów na utrzymanie kondycji podczas letnich miesięcy.

87% Polaków określa siebie jako aktywnych fizycznie. A jak te deklaracje przekładają się na rzeczywistość? Najchętniej wybieramy spacery (57% ankietowanych), jazdę na rowerze (46%), bieganie (21%) oraz pływanie (17%).

Regularne treningi biegowe, kilka razy w tygodniu, deklaruje 13% ankietowanych. Co najmniej raz w tygodniu biega 19% Polaków.

Regularna aktywność fizyczna, w tym bieganie, ma nie tylko pozytywny wpływ na wygląd, ale również na samopoczucie. 44% ankietowanych zauważa, że dzięki ruchowi czują się szczęśliwsi, a 34% respondentów wskazuje na jego działanie odstresowujące.

Ból nie powinien oznaczać unikania ruchu

Jednak mimo licznych korzyści, 13% Polaków napotyka trudności w regularnym uprawianiu sportu. Najczęstszym problemem są kłopoty zdrowotne, które dotyczą 31% z nich. Często są to chroniczne schorzenia lub dolegliwości, które uniemożliwiają podjęcie intensywnego wysiłku fizycznego. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiednią formę aktywności.

– Warto zauważyć, że wiele chorób cywilizacyjnych wynika z braku ruchu, co sprawia, że regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia. Błędne przekonanie, że ból oznacza konieczność unikania ruchu, może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. W rzeczywistości odpowiednio dobrana i indywidualnie dostosowana forma aktywności, skonsultowana z fizjoterapeutą, może znacząco poprawić samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby nie rezygnować z ruchu, lecz szukać odpowiednich rozwiązań i wsparcia specjalistów – mówi Michał Dachowski, fizjoterapeuta z Fizjo4Life.

Równie często wymienianą przeszkodą jest brak motywacji, na co wskazało 31% osób nieaktywnych fizycznie. Trzecim czynnikiem jest brak czasu, który deklaruje 27% ankietowanych z tej grupy. Najczęściej dotyczy to osób w wieku 35-49 lat.

Warto się ruszać

Według zaleceń WHO rekomendowana ilość ruchu dla osoby dorosłej to 150-300 minut aktywności o umiarkowanej intensywności w tygodniu. Eksperci zalecają stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej do codziennego życia oraz korzystanie z narzędzi motywacyjnych, takich jak smartwatche, które mogą pomóc w osiąganiu postępów i budowaniu zdrowych nawyków.

Badanie zostało wykonane na zlecenie Huawei CBG Polska przez SW Research w marcu 2024, na reprezentatywnej grupie 1020 osób.

Źródło: Huawei

fot. Depositphotos.com