Podsumowujemy Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ile medali lekkoatletów? Ile rekordów?

– Paryż 2024 to absolutnie spektakularne igrzyska olimpijskie dla lekkoatletyki – powiedział Sebastian Coe, szef World Athletics podsumowując właśnie zakończoną największą imprezę sportową na świecie. Polska zakończyła lekkoatletyczne zmagania z jednym brązowym medalem zdobytym przez Natalię Kaczmarek w biegu na 400 m.

USA potęgą, Polska w kryzysie

Najwięcej, bo aż 34 medali wywalczyli lekkoatleci USA (14 złotych, 11 srebrnych, 9 brązowych). Drudzy w klasyfikacji medalowej są Kenijczycy (4 złote, 2 srebrne, 5 brązowych), a trzecie miejsce należy do Kanadyjczyków (3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy) głównie za sprawą świetnych występów młociarzy.

Gospodarze igrzysk, Francuzi mogą pochwalić się tylko jednym srebrnym krążkiem, który zdobyła Cyréna Samba-Mayela w biegu na 100 m przez płotki. W klasyfikacji medalowej zajęli 31. miejsce.

Polska do Paryża wysłała ponad 65 lekkoatletów. Dzięki brązowi wywalczonemu w biegu na 400 m przez Natalię Kaczmarek uplasowaliśmy się na 37. pozycji ex aequo z takimi krajami jak Algieria, Chorwacja, Czechy, Portoryko, Katar i Zambia. Przypomnijmy, że trzy lata temu w Tokio polscy lekkoatleci zdobyli 9 krążków.

Bohaterowie Paryża

Złote medale w konkurencjach lekkoatletycznych zdobyli reprezentanci 27 z 43 krajów, o dwa krążki więcej niż dotychczasowy rekord. Pierwsze olimpijskie medale w historii wywalczyli lekkoatleci Dominiki (The LaFond, trójskok kobiet), Pakistanu (Arshad Nadeem, rzut oszczepem mężczyzn) i Sant Lucia (Julien Alfred, 100 m kobiet).

Igrzyska w Paryżu były szczególnie ważne dla Botswany, która świętowała pierwsze olimpijskie złoto w jakiejkolwiek dyscyplinie dzięki świetnemu występowi Letsile Tebogo w biegu na 200 m mężczyzn.

Więcej niż jeden medal w Paryżu zdobyło 26 lekkoatletów, w tym Holenderki Femke Bol (złoto w sztafecie 4×400 m mieszanej, srebro w sztafecie 4×400 m kobiet, brąz w biegu na 400 m przez płotki) i Sifan Hassan (złoto w maratonie kobiet, brąz w biegach na 5000 m i 10 000 m) oraz Gabby Thomas z USA (złoto w biegu na 200 m, 4×100 m i 4×400 m).

W ciągu 11 dni zmagań lekkoatletów padły trzy rekordy świata. Ich autorami byli: Mondo Duplantis (Szwecja), 6,25 m w skoku o tyczce; Sydney McLaughlin-Levrone (USA), 50,37 w biegu na 400 m przez płotki; USA, 3:07,41 w sztafecie mieszanej 4×400 m. Poza tym lekkoatleci ustanowili 13 rekordów olimpijskich, 2 najlepsze olimpijskie wyniki w dziesięcioboju, 21 rekordów kontynentalnych, 99 rekordów krajowych i 311 rekordów życiowych.

Niezwykłym wyczynem popisał się 16-letni Quincy Wilson, który jako członek amerykańskiej męskiej sztafety 4×400 m stał się najmłodszym w historii męskim złotym medalistą olimpijskim w lekkoatletyce.

Źródło: World Athletics, red