Półmaraton w Ołomuńcu z rekordem imprezy

Nowym rekordzistą Mattoni Olomouc Half Marathon został Stephen Kiprop, zawodnik RunCzech Racing Team, który uzyskał czas 1:00:15. Rywalizację kobiet wygrała żelazna faworytka biegu, Etiopka Netsanet Gudeta, która prowadziła niezagrożona od samego startu do mety. Wśród Czechów zgodnie z przewidywaniami najszybsi byli Jiří Homoláč i Eva Vrabcová – Nývltová. Półmaraton w Ołomuńcu, który posiada odznakę IAAF Road Race Gold Label ukończyło ponad 6 tysięcy biegaczy.

Mocny finisz Kipropa

Do 16 kilometra cała grupa zawodników elity, wśród której aż czterech biegaczy mogło pochwalić się rekordami życiowymi poniżej godziny biegła wspólnie. Potem na czoło wysunęło się dwóch zawodników – Kenijczyk Stephen Kiprop i Jemal Yimer z Etiopii.  2 kilometry dalej, na nieco ponad 3 kilometry przed metą zaatakował Kiprop i prowadzenia nie oddał już do samego końca.

– Już przed rozpoczęciem biegu postanowiłem pobić rekord imprezy i jestem zachwycony, że mój plan się powiódł. Wiatr nie był aż tak zły, jak się wydawało na początku, ale gdyby go w ogóle nie było, to myślę, że mógłbym urwać z tego wyniku jeszcze jakieś trzydzieści sekund.   – zdradził na mecie szczęśliwy zwycięzca, którego nowy rekord biegu wynosi 1:00:15. Jemal Yimer zajął drugie miejsce, kończąc bieg z czasem o 1:00:37, a po nim finiszował kolejny członek zespołu RunCzech Racing, Abel Kipchumba (1:00:57).

Netsanet Gudeta

Dominacja Etiopki

Przed biegiem wszyscy eksperci wskazywali na wyraźne zwycięstwo Netsanet Gudety i okazało się, że te prognozy były trafne. Etiopka prowadziła od od samego początku i nie dała swoim rywalkom żadnych szans. – Podczas biegu czułam się naprawdę świetnie. Rozpoczęłam atak wcześnie, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce i jestem zachwycona, że udało mi się utrzymać prowadzenie aż do mety – powiedziała na mecie. Bieg ukończyła z czasem 1:07:30. Ponad 2 minuty do niej straciła jej rodaczka Asefelech Mergia (1:09:45), a 4 sekundy potem na niebieskim dywanie pojawiła się pierwsza biegaczka z Europy Trihas Gebre, której czas 1:09:51, to nowy rekord krajowy Hiszpanii. Clemence Calvin z Francji poprawiła swój rekord życiowy uzyskując 1:09:52. Zajęła ostatecznie czwarte miejsce.

Czescy faworyci nie zawiedli

Czescy faworyci Jiří Homoláč i Vít Pavlišta większość dystansu spędzili biegnąc wspólnie, ale w końcówce to Homoláč okazał się silniejszy i wygrał czeską rywalizację. Vít Pavlišta ukończył półmaraton w Ołomuńcu  z wynikiem 1:06:50, a za nim Tomáš Lichý (1:07:31) na trzecim miejscu.

Zgodnie z przewidywaniami Eva Vrabcová-Nývltová była w Ołomuńcu najszybszą czeską biegaczką. Olimpijka uzyskała dobry wynik 1:11:10, tak szybko w Ołomuńcu nie biegała jeszcze żadna Czeszka. Poprawiła rekord o 9 sekund, mimo że biegła bez wsparcia pacemakerów.  – To naprawdę przyzwoity czas, chociaż jestem trochę smutna z powodu kilku dodatkowych sekund, które mogłam jeszcze urwać. Moje międzyczasy na odcinkach dziesięciu i piętnastu kilometrów wskazywały na jeszcze lepszy czas ukończenia, ale w końcówce biegłam samodzielnie i pod wiatr. W sumie jednak wynik dzisiejszego dnia udowodnił mi, że przy odpowiednim treningu mogę oczekiwać przyzwoitego wyniku na Mistrzostwach Europy w Berlinie. – powiedziała czeska biegaczka na mecie. Drugie miejsce wśród Czeszek zajęła Marcela Joglová (1:16:44), a trzecie Barbora Jíšová (1:18:57).

Na mecie półmaratonu zameldowało się 6 160 biegaczy, a dodotkowe 3 590 osób wzięło udział w Biegu Rodzinnym dm.