Wakacje na biegowo. Gdzie w Warszawie można bezpłatnie trenować bieganie?

Letnie dni są długie, a do biegania wystarczy tylko koszulka, spodenki no i oczywiście dobre buty. Wakacje to doskonały moment, aby zacząć swoją przygodę z bieganiem lub popracować nad swoją formą i kondycją.  Okazuje się, że w Warszawie nie brakuje bezpłatnych zajęć, gdzie pod okiem doświadczonych trenerów można doskonalić się w biegowym rzemiośle praktycznie na każdym poziomie zaawansowania. Grupowe zajęcia to szansa nie tylko na pozyskanie wiedzy, ale również na zawiązanie biegowych przyjaźni oraz otrzymanie solidnego zastrzyku motywacji. 

Mimo, że bieganie to sport mocno zindywidualizowany to jednak osoby je uprawiające lubią pokonywać kilometry wspólnie. – Czas wtedy biegnie szybciej, poza tym mogę porównywać moje wyniki na treningu z osiągnięciami moich kolegów. Biegając samotnie nie jestem w stanie uzyskać tego efektu, potrzebuję do tego zawodów – mówi Jacek, który od 2 lat uczęszcza na treningi jednej z warszawskich grup biegowych. – Poza tym te treningi to prawdziwa kopalnia wiedzy o imprezach biegowych, w których warto wystartować, a także rekomendacje sprzętu sportowego, który warto kupić. Bezcenne jest również to, że wszyscy w grupie nawzajem się motywują do poprawiania swoich wyników w bieganiu. – podkreśla.

Pod słowami Jacka podpisać mogłoby się z pewnością wielu uczestników bezpłatnych treningów, które odbywają się w Warszawie przez cały rok. Zajęcia odbywają się również w wakacje, a dołączyć może każdy chętny. Niektórzy organizatorzy najczęściej wymagają jedynie zarejestrowania się na stronie internetowej, potem wystarczy już tylko wpisać do kalendarza terminy kolejnych treningów.

Rozbiegane Powiśle

Sercem amatorskiego biegania w Warszawie jest Powiśle. To właśnie tutaj znajduje się stadion Agrykoli, który obecnie przechodzi od dawna wyczekiwany remont bieżni. Na terenie obiektu swoje biuro posiada m.in. Liga Biegowa, organizator bezpłatnych treningów dla biegaczy. Nieco ponad 2 kilometry od tego miejsca, pod adresem Solec 38 mieści się z kolei siedziba adidas Runners Warsaw, w której biegacze mogą bezpłatnie korzystać z szatni, szafek, pryszniców, dużej sali do ćwiczeń z dostępem do różnorodnych akcesoriów treningowych (m.in. mat, kettli, skrzyni, itd.) oraz mają do dyspozycji strefę chill.

Powiśle to miejsce zbiórek wielu grup biegowych. Mają tutaj do dyspozycji m.in. 500 metrowy podbieg pod ul. Agrykola, a także tereny Łazienek Królewskich, które doskonale nadają się do wytyczania crossowych tras. Niektóre grupy trenują również w Parku Ujazdowskim oraz w nieodległym Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Liga Biegowa

Podczas remontu bieżni Agrykoli z ciekawych terenów wokół stadionu korzysta m.in. Liga Biegowa, która za cel stawia sobie zachęcenie do aktywności fizycznej jak największej liczby osób, w każdym wieku i na każdym poziomie. Aby wziąć udział w bezpłatnym treningu wystarczy założyć konto na stronie LigaBiegowa.pl. Zajęcia trwają maksymalnie 90 minut, a biegacze spotykają się w każdy wtorek o godzinie 18:30.

– Co tydzień realizowane są różne jednostki treningowe, tak, aby nasi Ligobiegowicze mogli poznać różne pomysły na trening, które dają im możliwość późniejszego wykorzystania go w swoim planie. – tłumaczy Ewelina Mika z LigaBiegowa.pl – Regularnie trenuje z nami około 15-20 osób. Zajęcia cieszą się taką samą popularnością wśród kobiet jak i mężczyzn. – informuje.

LigaBiegowa.pl

Mimo trwających prac remontowych miejsce zbiórki biegaczy pozostaje bez zmian. Trenerzy czekają na uczestników pod zegarem na terenie Agrykoli. O jakość i różnorodność treningów dba Paweł Olszewski, maratończyk z rekordem życiowym na królewskim dystansie wynoszącym 2:38:31, oraz Mariola Ślusarczyk – Mistrzyni Polski w biegu przełajowym na 4 km oraz brązowa medalistka mistrzostw Polski w konkurencjach biegowych.

Warsaw Run Club

Również pod zegarem na stadionie Agrykoli spotykają się uczestnicy treningów biegowych organizowanych przez klub sportowy Warsaw Run Club. Bezpłatne zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Zajęcia skierowane są do szerokiego grona odbiorców, począwszy od początkujących do zaawansowanych biegaczy.

 – Nie trzeba być członkiem klubu, aby uczestniczyć w treningach. Wystarczy mieć chęć i przybyć w określone miejsce zbiórki. – informuje zespół Warsaw Run Club. – Treningi Warsaw Run Club nadają właściwy kierunek i uświadamiają jak mądrze zacząć przygodę z bieganiem, a także pokazują, jak trenować, aby poprawiać i osiągać wyznaczone cele biegowe. Niebawem ekipa Warsaw Run Club organizuje „Wypad biegowy za miasto”, na który już teraz serdecznie zapraszamy biegaczy. A wszystko to z miłości do biegania! W końcu motto Warsaw Run Club brzmi: because we love running! – dodają organizatorzy.

Treningi dzielą się na cztery podstawowe jednostki tj.: FLEX RUN, który polega na ćwiczeniu sprawności ogólnej, koordynacji i pracy nad techniką biegu, POWER RUN budujący siłę biegową i motorykę biegu, specjalistyczny tempowy/interwałowy SPEED RUN i wreszcie LONG RUN, czyli trening kształtujący ogólną wytrzymałość biegową.

Warsaw Run Club runningcreatives
fot. Aleksandra Szmigiel/Running Creatives

Treningi przygotowywane są i prowadzone przez Katarzynę Dziwosz, absolwentkę Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, dyplomowanego trenera II klasy lekkiej atletyki, wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w biegach długich i Martę Keller, byłą zawodniczkę OKS Start Otwock, wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w biegach średnich. Klub współtworzy także Aleksandra Szmigiel, uznany fotograf sportowy (Running Creatives), która przez wiele lat uprawiała biegi średnie (800-1500m) i na koncie ma m.in. Mistrzostwo Polski juniorek w biegach górskich.

Wszelkie informacje dotyczące terminów i miejsca zajęć znajdują się m.in. na stronie Warsaw Run Club na Facebooku.

Warsaw Run Club
fot. Aleksandra Szmigiel/Running Creatives
adidas Runners Warsaw

Treningi adidas Runners Warsaw zaczynają się na Powiślu, ponieważ tu mieści się baza społeczności, ale często ich trasy prowadzą np. w kierunku Lasu Bielańskiego.

– Treningi odbywają się cyklicznie i prowadzone są przez doświadczonych trenerów. W ofercie adidas Runners jest wiele różnorodnych zajęć dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Dla tych bardziej zaawansowanych polecamy zajęcia z Hubertem Duklanowskim: hillsy, które w okresie wakacyjnym odbywają się w lesie bielańskim lub tempo run w czwartkowe popołudnia. Dla osób, które chcą rozwinąć się bardziej funkcjonalnie oraz wzmocnić mamy fenomenalne treningi w poniedziałki z Julitą Kotecką. Są też również treningi, które gustują w biegach bardziej górskich. – informuje Aleksandra Kwiatkowska z Biura Prasowego firmy adidas.  – Poza tym mamy coś specjalnego dla osób, które jeszcze w ogóle nie biegają, a chciałyby zacząć swoją przygodę z taką formą aktywności. Dzisiaj startujemy z nowym cyklem treningów MY FIRST RUN. Zajęcia będą odbywały się 3 razy w tygodniu przez 10 tygodni. Bardzo liczymy na to, że będą cieszyły się dużym zainteresowaniem i że uda nam się w ten sposób zarazić pasją do biegania wiele nowych osób. – podkreśla.

adidas Runners Warsaw

Treningi z cyklu „MY FIRST RUN” ruszają w poniedziałek, 23 lipca o godzinie 18:00. Zbiórka w centrum adidas Runners Warsaw, więcej informacji można znaleźć m.in. na grupie ARW na Facebooku.

Reebok Run Crew

Sporą popularnością wśród biegaczy cieszą się również treningi Reebok RUN CREW, które odbywają się w ramach trzech serii  RUN FAST, RUN LONG i RUN TOUGH. Zajęcia skierowane są zarówno do początkujących biegaczy, jak i tych, którzy chcą poprawić swoje wyniki. Udział w nich jest bezpłatny.

Trening poprzez bieganie to główne założenie społeczności, która rok od powstania zdobywa coraz większą liczbę członków w całej Polsce. Reebok RUN CREW to zajęcia dedykowane wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoją szybkość, przygotować się do biegów długodystansowych czy zwiększyć siłę i wytrzymałość. – mówi Eliza Godzimirska, Brand Activation Manager w firmie Reebok.

Do dyspozycji biegaczy są trzy rodzaje treningu skupione na rozwoju kluczowych aspektów biegowych. Nad szybkością mogą pracować na zajęciach RUN FAST prowadzonych według metody Aerobic Capacity, wytrzymałość budują na treningach w formule RUN LONG, gdzie dominują biegi długodystansowe, a siłę rozwijają podczas zajęć RUN TOUGH, w programie których znajdują się m.in. ćwiczenia siłowe.

Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy Reebok Run Crew – Paweł Nerek, Urszula Bhebhe, Marta Kazmierczak, Maks Sypniewski, Kuba Jezierski, Maciej Wojtkowski, Wojtek Rzywucki, Emil Kamiński, Ewelina Wyszczelska oraz Kamil Kamiński.

W Warszawie treningi RUN FAST i RUN LONG odbywają się  co tydzień w kilku warszawskich lokalizacjach. Pierwszy w każdy wtorek o godz. 19:00 w Wilanowie, na Żoliborzu (OSiR Żoliborz) oraz w Centrum (Agrykola) a drugi w w każdą sobotę o godz. 9:00, punkt zbiórki pod sklepem Runnersclub.pl (ul. Wołoska 22-22A) Szczegółowe informacje o treningach znajdują się na tej stronie.

Rembertów Team

Należy zaznaczyć, że biega nie tylko lewostronna Warszawa. Mieszkańcy wschodnich dzielnic stolicy takich jak Rembertów, Wesoła czy Wawer chętnie uczestniczą w bezpłatnych  treningach organizowanych przez Stowarzyszenie Rembertów Team. Od kwietnia do połowy grudnia we wtorki od godziny 19:00 (z miesięczną przerwą w sierpniu) na stadionie Akademii Sztuki Wojennej przy ulicy Ziemskiego w Warszawie odbywają się biegowe zajęcia, które prowadzi dobrze znany w środowisku biegowym Grzegorz Zwierzchoń.

Rembertów Team

W naszych treningach regularnie uczestniczy od 10 do 20 osób. Zapraszamy biegaczy o każdym poziomie zaawansowania, u nas przekrój biegaczy jest pełny. W zasadzie tylko rozgrzewkę wykonujemy wspólnie, a potem Grzegorz sprawnie dzieli uczestników na grupy, w których odbywa się właściwy trening. – informuje Włodzimierz Konefał ze Stowarzyszenia Rembertów Team. – Tradycyjnie sierpień to u nas czas, gdy trener od nas odpoczywa, ale to nie oznacza, że zawieszamy nasze zajęcia. Na stadionie ASzWoj spotykamy się normalnie we wtorki i czwartki o godzinie 19:00. Do treningów z Grzegorzem wracamy od początku września. – podkreśla.

Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Dzielnicy Rembertów treningi są bezpłatne. Poza tym biegacze spotykają się na stadionie ASzWoj również we czwartki o o godzinie 19:00, gdzie wspólnie trenują już bez opiekuna. Obiekt przy ulicy Ziemskiego wyposażony jest w 400 metrową żużlową bieżnię.  Warto dodać, że późną jesienią rembertowscy biegacze zamieniają stadion na salę treningową w ASzWoj, gdzie pracują nad core & stability. Te zajęcia są bezpłatne dla członków Stowarzyszenia, pozostali płacą 10 złotych za jednorazowe wejście. Jeśli organizatorom uda się uzyskać dofinansowanie dzielnicy to od lutego do listopada/grudnia 2019 roku treningi dla wszystkich chętnych będą gratis.

To oczywiście tylko wybrane propozycje bezpłatnych treningów w Warszawie. Wiesz o innych, ciekawych zajęciach dla biegaczy? Napisz w komentarzu!

Zdjęcie w nagłówku jest autorstwa Aleksandry Szmigiel/ Running Creatives

md