Czy trening stabilizacji i trening ogólnorozwojowy są ważne dla biegaczy?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Te rodzaje treningu są jednym z najważniejszych treningów, pamiętajcie, że lepiej jest zrobić mniej kilometrów w tygodniu na rzecz bardzo wartościowego dla naszego ciała treningu. Trening ogólnorozwojowy czy stabilizacja są pomijane i skupiamy się tylko na bieganiu.

Całkowite wyeliminowanie treningu ogólnorozwojowego jest najcięższym błędem popełnianym przez biegaczy. Jeżeli wyeliminujesz ten element, to niestety nie unikniesz przeciążeń. Bez stabilnego szkieletu nasze stawy są narażone na ogromne przeciążenia. Ćwiczenia ogólnorozwojowe skupiają się na wszystkich partiach mięśniowych i rozwijają każdą grupę mięśniową, a co najważniejsze mogą je wykonywać osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Poprawiają one naszą kondycję i sprawność fizyczną, mamy więcej energii, a nasze samopoczucie bezpośrednio po ćwiczeniach jest dużo lepsze.

Moim ulubionym treningiem ogólnorozwojowym są oczywiście ćwiczenia z piłkami lekarskimi, które świetnie wzmacniają nasz brzuch, plecy czy ręce. Czyli wszystko to, co jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podczas biegania. Wiele osób boi się ćwiczeń na płotkach lekkoatletycznych, a to przecież bardzo dobra alternatywa na wzmocnienie naszego ciała, naszych nóg i na poprawę naszych zakresów. Dzięki nim poprawiamy koordynację ruchową, zwiększa nam się ruchomość w stawach, a co najważniejsze bardzo dobrze rozciągają.

Piłki rehabilitacyjne i ćwiczenia na materacach to dobry sposób na wzmocnienie naszego ośrodka centralnego, czyli wzmacnianie naszych mięśni głębokich. Pewnie niektórzy zastanawiają się, co to są te mięśnie głębokie i po co mamy je wzmacniać? No właśnie! Jest to bardzo duża grupa mięśni, które są przyczepiane do naszego kręgosłupa i naszej miednicy. Jak dobrze wiemy, znajdują się one w samym centrum szkieletu i zapewniają nam prawidłową pozycję. To one odpowiadają za ustawienie miednicy i kręgosłupa podczas różnych aktywności fizycznych.

Dobrze rozwinięte mięśnie dają nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności w stawach. Dobrze wzmocnione mięśnie pozwalają na kontynuowanie wysiłku bez żadnych dolegliwości bólowych.  Jeżeli już postanowiłeś wprowadzić ten rodzaj treningu do swojego planu, to pamiętaj, że lepiej na początku zrobić mniej i dokładniej, niż później masz cierpieć z powodu kontuzji czy bólu pleców.

Warto skorzystać z porad doświadczonych osób np. z doświadczenia trenerów. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń, może doprowadzać do urazów.  A dzięki nim budujesz swój bardzo mocny fundament, aby móc stopniowo zwiększać obciążenia. W końcu chodzi o to, by dążyć do zrealizowania naszego założonego celu, ale tylko i wyłącznie w pełnym zdrowiu!

 

Autor: Paulina Kaczyńska – Ubiegłoroczna Reprezentantka Kraju na Mistrzostwach Europy w Berlinie, Mistrzyni Polski w półmaratonie i 5000 metrów, vice mistrzyni Polski na 10000 metrów oraz brązowa medalistka w biegu na 1500 metrów. Legitymująca się 7 wynikiem w historii lekkiej atletyki na 5000 metrów 15.29,87 oraz w 2017 roku wraz z Reprezentacją Polski przywiozła historyczny srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy z Lille. 

 

Materiał prasowy partnera Mixit.pl