Polacy przywiozą z Wuhan złote i srebrne medale. Rekordy życiowe Lisowskiej i Andrzejczak

Złoto dla mężczyzn, srebro dla kobiet – taki jest drużynowy dorobek polskich maratończyków na 7. Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan. Indywidualnie najbliżej podium byli Izabela Paszkiewicz i Henryk Szost, którzy uplasowali się na piątych miejscach. Świetnie spisały się Aleksandra Lisowska i Monika Andrzejczak, które uzyskały nowe rekordy życiowe.

Sezon na 2:13

Dzisiejszy maraton w Wuhan wygrali faworyzowani zawodnicy z Bahrajnu. Wśród mężczyzn tryumfował Sumi Leche, który uzyskał czas 2:08:00, przed Tanzańczykiem Simbu Alphonce (2:11:16) i Johnem Hakizimana z Rwandy (2:11:19).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Henryk Szost, który z rezultatem 2:13:00 zajął piąte miejsce. Co ciekawe, wynik 2:13 „przykleił” się w tym roku do rekordzisty kraju w maratonie. W kwietniu w Londynie Szost uzyskał 2:13:13.

Szósty na mecie z wynikiem 2:13:31 zameldował się Arkadiusz Gardzielewski.

– Osiągnięty rezultat jest moim trzecim wynikiem w karierze. Biegło się dobrze do samej mety. Trasa wymagająca i w całości pagórkowata – podsumował swój start zawodnik WKS Śląska Wrocław.

Kolejny był Marcin Chabowski z czasem 2:16:43, a ostatni z Polaków, Mariusz Giżyński zajął 11. miejsce (2:17:21).

Wśród kobiet złoty medal wywalczyła Eunice Chumba z Bahrajnu. Wynik uzyskany przez 26-letnią zawodniczkę 2:30:10 i tak był dość odległy od jej rekordu życiowego 2:24:27, który w 2017 roku przywiozła z Rotterdamu. Druga na mecie z czasem 2:30:26 była reprezentantka Korei Północnej Sim Pak Il, a trzecia Chinka Dan Li (2:30:33).

Lisowska i Andrzejczak odpaliły rakiety

Piąta finiszowała Izabela Paszkiewicz, która uzyskała wynik 2:31:39, a szósta 28-letnia Aleksandra Lisowska z czasem o sekundę gorszym. Rezultat 2:31:40 to dla zawodniczki Jacka Wośka nowy rekord życiowy. Poprzedni wynoszący 2:33:13 zanotowała na ORLEN Warsaw Marathon w 2018 roku.

Jeszcze bardziej wyśrubowała swoje najlepsze osiągnięcie w maratonie Monika Andrzejczak, która dzisiaj finiszowała jako siódma z wynikiem 2:31:56. Jej dotychczasowy rekord życiowy 2:38:27 pochodził z tegorocznego maratonu w Dębnie.

Stawkę Polek w Wuhan zamknęła Olga Kalendarova-Ochal z czasem 2:37:02, który pozwolił jej zająć 11. miejsce.

Drużynowo Polacy wywalczyli złote medale, a Polki srebrne.