Ile kosztują dwie sekundy w Dubaju? 60 tysięcy dolarów!

Aż 100 tysięcy dolarów zainkasuje Etiopczyk Olika Adugna Bikila, który z czasem 2:06:15 wygrał dzisiejszy maraton w Dubaju. Drugi na mecie Kenijczyk Eric Kiptanui stracił do lidera tylko 2 sekundy i… 60 tysięcy dolarów!

Standard Chartered Dubai Marathon to jeden z najszybszych biegów maratońskich na świecie. Imponujące są rekordy trasy autorstwa Etiopczyka Getaneha Molla (2:03:34) i Kenijki Ruth Chepngetich (2:17:08).

Dzisiejsze zawody nie toczyły się w tak szybkim tempie jak te ubiegłoroczne, ale 11 biegaczy na mecie z wynikiem poniżej 2:07:00 z pewnością robi wrażenie. Do szybkiego biegania w Dubaju zachęcają wysokie nagrody, jakie czekają dla najlepszych zawodników.

Sensacyjny zwycięzca

Finisz porannego biegu był bardzo emocjonujący. Na ostatniej prostej w walce o zwycięstwo liczyło się przynajmniej kilku biegaczy, ale najwięcej sił na finisz zachował zaledwie 20-letni Olika Adugna Bikila. Etiopczyk zaliczył debiut życia i w swoim pierwszym maratońskim starcie zanotował świetny czas 2:06:15 i wzbogacił się o okrągłe 100 tysięcy dolarów.

O dwie sekundy pokonał 30-letniego Erica Kiptanui, dla którego był to drugi bieg na dystansie maratońskim, ale pierwszy ukończony. W ubiegłym roku Kenijczyk zszedł z trasy w Londynie.

Trzeci na mecie Etiopczyk Tsedat Abeje Ayana uzyskał również czas 2:06:17 jak Kiptanui, ale drugie miejsce przegrał o setne sekundy. To jedak dość kosztowna strata, bo zarobił nie 40, a 20 tysięcy dolarów. Czwarty na mecie Lencho Tesfaye Anbessa stracił do podium tylko sekundę, a otrzyma przelew na 10 tysięcy dolarów.

Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce sklasyfikowanych zostało aż 9 Etiopczyków, a cała czołówka miała na nogach buty Nike Vaporfly.

Faworytka nie zawiodła

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się faworyzowana Worknesh Degefa. Etiopka zwyciężyła w Dubaju w 2017 roku, w 2018 roku była czwarta, a przed rokiem druga. Właśnie w ubiegłym roku uzyskała tutaj 2:17:41, swój aktualny rekord życiowy.

Dzisiaj nie udało jej się pobiec równie szybko, dotarła do mety z wynikiem 2:19:37, ze sporą przewagą nad swoimi rodaczkami Guteni Shone Amana (2:20:11) i Bedatu Hirpa Badane (2:21:55).

Kobiety otrzymały nagrody finansowe dokładnie w takiej samej wysokości jak mężczyźni. Tutaj również rządziła i dzieliła Etiopia, w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 9 biegaczek z tego kraju.

Ich prymat przerwała tylko dziesiąta Risper Biyaki Gesabwa (2:30:59), która od 1 stycznia 2019 roku biega w barwach Meksyku. Wcześniej reprezentowała Kenię.