Od czwartku czynne będą lasy, parki i bulwary? Rząd publikuje projekt rozporządzenia

Na stronie gov.pl pojawił się właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów, które wprowadzić ma obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Taki nakaz realizowany ma być przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Zakryte usta i nos mamy mieć podczas przebywania m.in. w lasach, parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż. W projekcie rozporządzenia mowa jest również o terenach leśnych.

Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów pojawił się w sieci dzisiaj po południu. Ma postać krótkiego, dwustronicowego dokumentu, do którego dołączone zostało uzasadnienie o tej samej objętości. Jest to propozycja zmian w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów  w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętym przez rząd 10 kwietnia.

Pobiegamy w maseczkach?

W paragrafie 18 projektu rozporządzenia czytamy, m.in. że „od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania: w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach, na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych”.

Proponowane przepisy mówią także o „terenach plaż, terenach leśnych, w szczególności: na terenach parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.”

Wszystko wskazuje zatem na to, że od czwartku będziemy mogli wrócić do biegania m.in. po parkach i lasach, ale pod warunkiem zasłonięcia ust i nosa.

Z projektu rozporządzenia wynika, że  obowiązek zakrywania ust i nosa będzie obowiązywał również „w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.” 

Z obowiązku zwolnione zostaną natomiast osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz dzieci poniżej 2 lat i osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo są niezdolne z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Sportowcy powrócą do treningów? Minister ma plan

Z kolei minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk przekazała dzisiaj TVP Sport, jak będzie wyglądał proces powrotu do treningów zawodowych sportowców.

Według jej relacji jako pierwsze ruszą Centralne Ośrodki Sportu, w których przebywać będą małe grupy zawodników – była mowa o grupach do 30 osób.  Łącznie do treningów ma powrócić 580 sportowców i członków sztabów szkoleniowych. Prawdopodobną datą wejścia w życie systemu jest 20 kwietnia.

 Plan jest gotowy, listy sportowców do poszczególnych COS-ów też. Ale zielone światło muszą zapalić Ministerstwo Zdrowia i premier – przekazała TVP Sport Dmowska-Andrzejuk.

– COS-y mają funkcjonować „bezkontaktowo”. Stołówka czynna, ale wydająca posiłki na wynos. Zawodnicy i sztaby zakwaterowane w jedynkach. W trakcie zgrupowania brak możliwości opuszczania ośrodka przez sportowców” – poinformował na Twitterze Sebastian Parfjanowicz, dziennikarz TVP Sport.

red

foto. Anshu A/unsplash.com