Silesia Marathon za 100 dni. „Biegi uliczne dziś potrzebne jak nigdy wcześniej”

Do rozpoczęcia 12. edycji Silesia Marathon pozostało już tylko nieco ponad 100 dni.  Na trzy miesiące przed startem zawodów swój udział w biegu zadeklarowało ponad 3 tysiące osób. Jak na razie nie słychać, aby organizatorzy największej imprezy biegowej na Śląsku planowali zmianę formatu zawodów ze względu na epidemię koronawirusa.

– Do kolejnej edycji Silesia Marathon przygotowujemy się zgodnie z zaplanowanym kalendarzem. Naszym strategicznym partnerem jest Województwo Śląskie, jesteśmy w stałym kontakcie z wieloma służbami tak, by nie tylko monitorować bieżącą sytuację, ale i jak najlepiej przygotować wydarzenie. Nasze przygotowania opieramy na faktach i wiedzy, a nie na spekulacjach, czy doniesieniach medialnych. Czas całkowitej izolacji minął i musimy dostosowywać działania tak, by móc organizować wydarzenia sportowe nie tylko dla sportowców wyczynowych, ale i amatorów – mówi serwisowi biegowe.pl Bohdan Witwicki, pomysłodawca Silesia Marathon i prezes fundacji Silesia Pro Active.

Szef Silesia Marathonu uważa, że po pandemii imprezy sportowe mają do odegrania szczególną rolę.

– Nie bagatelizuję wirusa, który wywołał pandemię, ale uważam, że dziś jak nigdy wcześniej potrzebne są nam tego typu wydarzenia jak biegi uliczne. Aktywność fizyczna, bieganie to najlepsze lekarstwo na wszelkie choroby. Dziś nikt nie wymyślił lepszego i tańszego lekarstwa niż ruch na świeżym powietrzu, dzięki któremu nabieramy tak cenną odporność. Co drugi Polak ma nadwagę i pod tym względem bijemy światowe rekordy. Przegrywamy w walce z cukrzycą, chorobami związanymi z krążeniem czy w walce z nowotworami. Wiele z chorób udałoby się uniknąć, gdybyśmy byli aktywni. Na starcie Silesia Marathon staną osoby zdrowe, aktywne i przygotowane nie tylko do walki sportowej na dystansie 21 czy 42 kilometrów, ale i z zagrożeniami 2020 roku. Naszą rolą jest przygotować wydarzenie tak, by dla wszystkich było ono bezpieczne. I takie właśnie będzie – podkreśla Witwicki.

Rusza kampania „Maraton Bohaterów”

Nadchodzącą odsłonę Silesia Marathon poprzedza kampania „Maraton Bohaterów”. Akcja zainaugurowana w połowie czerwca przedstawia sylwetki i historie biegaczy, którzy mimo różnych przeciwności byli w stanie bezgranicznie poświęcić się swojej pasji i razem z tysiącami innych uczestników wziąć udział w biegu.

– Każdy z uczestników niesie za sobą historię i każdy z nich ma też swój szczególny powód, dla którego bierze udział w naszym biegu. Kampanią „Maraton Bohaterów” chcemy podkreślić idee towarzyszące Silesia Marathon i pokazać, że każdy biegacz poświęcony swojej pasji jest dla nas bohaterem – wyjaśnia szef maratonu.

Na stronie poświęconej Maratonowi Bohaterów przedstawione zostały dotychczas sylwetki dwojga uczestników Silesia Marathon – Andreya Tikhnova oraz Katarzyny Tanistry. Kolejne historie – wraz z podcastami dostępnymi w serwisach streamingowych – prezentowane będą w każdy piątek aż do startu Silesia Marathon. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 4 października. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zapisów dostępne są na oficjalnej stronie biegu.

Cztery miasta, jeden maraton

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. W programie imprezy znajduje się nie tylko bieg główny na dystansie 42.195 km, ale i liczne biegi towarzyszące. W ramach zawodów organizowany jest półmaraton (21.097 km), minimaraton (4,2) oraz bieg ultra na dystansie 50 km.

Trasa Silesia Marathon posiada międzynarodowy atest. Bieg należy do największego stowarzyszenia AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych). Od pierwszej edycji zawody rozgrywane są pod honorowym patronatem Ministra Sportu, a od 2017 roku również Marszałka Województwa Śląskiego.

red