Jak powstały karbonowe startówki adidas adizero adios Pro 2? Pytamy projektantów

18 czerwca na rynku zadebiutowała druga odsłona karbonowych startówek adidas adizero adios Pro. Dzisiaj publikujemy naszą rozmowę z Nickiem Roche i Stephanem Scholtenem z zespołu adidas odpowiedzialnego za projekt tego buta. 

Prace nad drugą wersją adizero adios Pro rozpoczęły się chwilę po debiucie pierwszej odsłony najszybszego modelu adidas. Czy daliście sobie chwilę na analizę i odpowiedź z rynku?

Nick Roche: Po premierze adizero adios Pro w 2020 roku mieliśmy trochę czasu na zebranie od biegaczy opinii na temat tego modelu. Chcieliśmy zrozumieć, jakie cechy buta wpłynęły najbardziej na jego jakość. Jesteśmy w stałym kontakcie ze sportowcami adidas. Przekazują nam informacje po każdych zawodach, niezależnie od tego, czy ustanowili nowe rekordy życiowe, czy po prostu mieli świetny bieg. Dzięki temu otrzymujemy szerszy feedback i wiele wartościowych uwag.

Nick Roche, Product Manager, adidas running

Czy przy projektowaniu adizero adios Pro 2 braliście pod uwagę również opinie amatorów?

Nick Roche: W testach produktowych brali udział biegacze zawodowi, jak i amatorzy. Istnieje duża społeczność biegaczy amatorów, którzy wnoszą cenne informacje do naszego procesu rozwoju danego modelu. Ponadto nasi elitarni sportowcy dostarczają nam danych i wniosków, które są kluczowe, zwłaszcza gdy opracowujemy buty do biegania, takie jak adizero adios Pro 2. Zawodnicy uczestniczyli w wielu, trwających wiele dni rygorystycznych testach, podczas których intensywnie biegali w modelach adizero adios Pro 2, adizero Prime X i adizero Boston 10. Zrobiliśmy wszystko, aby osiągnąć model jak najbliższy ideału.

Ile czasu zajmuje wykonanie całego projektu nowego buta: od pomysłu, aż do pierwszej wyprodukowanej pary? Ile osób było zaangażowanych w projekt?

Stephan Scholten: Taki projekt trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy, aby można było uznać go za kompletny. W proces tworzenia butów zaangażowanych jest wiele osób i działów w firmie, które pracują nad każdym z jego elementów. Musimy mieć pewność, że wszystkie one pasują do naszej ogólnej wizji. Ponadto nasze biuro projektowe i zespoły programistyczne wykorzystują informacje uzyskane od sportowców testujących prototypy. Są to dla nas szczególnie cenne spostrzeżenia, bo bardzo zależy nam na tym, aby końcowy produkt odpowiadał potrzebom biegaczy. Do stworzenia takich butów jak adizero adios Pro angażujemy wiele sił i zasobów, ponieważ wiemy, że to przełomowy model, zwłaszcza dla maratonu.

Stephan Scholten, Product Director, adidas running

W jaki sposób podeszliście do modyfikacji, starając się ulepszyć przecież i tak już bardzo dobry produkt? Jaki był Wasz główny cel?

Nick Roche: W przypadku adizero adios Pro 2 naszym celem była optymalizacja cholewki, podeszwy środkowej i podeszwy zewnętrznej. Dokonaliśmy w tych obszarach drobnych zmian. Wierzymy, że znacząco wpływają na lepszą funkcjonalność buta. Korekta cholewki z wykorzystaniem technologii CELERMESH 2.0 cholewki pozwoliła na uzyskanie lepszej oddychalności. Zmiany dotknęły także obszar pięty i zapiętka.  Poprawiliśmy w tym miejscu dopasowanie, aby zmniejszyć potencjalne tarcie w obszarze Achillesa. Zmodyfikowaliśmy także podeszwę środkową. Druga odsłona adizero adios Pro 2 jest lżejsza. Zastosowaliśmy lekką gumę tekstylną z dodatkową teksturą, która pozwala na zwiększenie przyczepność. Poza tym na końcówce palców dodaliśmy gumę Continental dla poprawy trakcji. W części śródstopia odsłoniliśmy trzy z pięciu węglowych prętów Energyrods.

Jak balansujecie między estetycznym wyglądem buta, a jego funkcjonalnością i parametrami technicznymi? Co jest najważniejsze?

Stephan Scholten: Patrząc na buty z kolekcji adizero warto wziąć pod uwagę kluczową zasadę, która przyświecała nam przy ich tworzeniu, a mianowicie „forma podąża za funkcją”. Innymi słowy, przy kolekcji adizero naszym głównym celem była optymalizacja wszystkich elementów i zwiększenie funkcjonalność buta, w szczególności amortyzacji, sztywności i całkowitej wagi. Chcieliśmy uzyskać jak najbardziej skuteczne narzędzie do biegania. Model adizero adios Pro 2 to najlżejszy but, jaki zbudowaliśmy do biegów długodystansowych. Wierzymy, że będzie mocnym wsparciem dla naszych sportowców w biciu życiowych rekordów. Z kolei adizero Boston 10 został zoptymalizowany pod kątem bardziej wszechstronnego biegania na co dzień. W przypadku modelu adizero Prime X staraliśmy zmaksymalizować doświadczenia płynące z biegania.

Jakie materiały zostały użyte do stworzenia adizero adios Pro 2 oraz adizero Prime X?

Nick Roche: Zarówno adizero adios Pro 2, jak i adizero Primex X wykorzystują technologie CELERMESH   2.0 i LIGHTSTRIKE PRO, odpowiednio w cholewce i w podeszwie środkowej. Różnica pomiędzy tymi modelami jest taka, że adizero adios Pro 2 jest bardziej wzmocniony wewnętrznie, ponieważ zaprojektowany został dla biegaczy o wyższej kadencji kroków. W ten sposób udało nam się uzyskać więcej wsparcia i sztywności w śródstopiu i przedniej część stopy. Dla modelu adizero Prime X kluczowe było silne dopasowanie cholewki.

Inne marki, jak np. ASICS czy Nike, również dopieszczają swoje flagowe modele. Czy to mobilizuje was do jeszcze cięższej pracy?

Stephan Scholten: To, co nas inspiruje, to możliwość zaspokojenia potrzeb naszych sportowców i zapewnienie ich, że są wyposażeni w najlepszy produkt na rynku. Ten sposób myślenia popycha nas do nieustannego poszukiwania rozwiązań, ewolucji i dalszego tworzenia najlepszych wersji adizero adios Pro 2, adizero Boston 10, adizero Prime X.

Dziękuję za rozmowę.

Szymon Brzozowski

Foto: Lukas Schulze / adidas AG