Fundacja Bieg Rzeźnika wytyczyła w Bieszczadach ponad 140 kilometrów tras

Zimowy Maraton Bieszczadzki, kultowy Bieg Rzeźnika na przełomie wiosny i lata, ultraMaraton Bieszczadzki złotą polską jesienią… to głównie wtedy pojawiali się na bieszczadzkich ścieżkach pasjonaci biegania. Od teraz mogą cieszyć się pięknem gór na południowo-wschodnim pograniczu przez cały rok, wspominając emocje z przeżytych startów i trenując przed nadchodzącą rywalizacją w rzeźnickich imprezach.

W ramach projektu “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim”, Fundacja Bieg Rzeźnika, prekursor biegania w Bieszczadach, wytyczyła i oznaczyła ponad 140 kilometrów tras, wiodących szlakami najpopularniejszych bieszczadzkich imprez: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, ultraMaratonu Bieszczadzkiego i Dychy na Jeleni Skok.

141 km ścieżek biegowych łączy istniejące szlaki turystyczne, ścieżki i dukty leśne w gminie Cisna oraz na szlaku granicznym pomiędzy Balnicą i Rabią Skałą.

Cztery trasy

Projekt obejmuje cztery trasy oznaczone kolorami. Trzy (niebieska, pomarańczowa i czarna) są wytyczone w formie pętli, zaczynają się i kończą w Cisnej. Na początek czwartej, zielonej, można dojechać Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu.

Trasy, jak przystało na Bieszczady, nie są specjalnie wymagające. Owszem, jak to na górskich szlakach, zdarzają się dość ostre podejścia czy zbiegi/zejścia. Ścieżki są jednak dostępne dla każdego biegacza, na dowolnym etapie wytrenowania.

Trasy, jako się rzekło, odróżniają się kolorami.

NIEBIESKA – długości 11,5 km – to pętla Biegu na Jeleni Skok, ze startem i metą w Cisnej.

ZIELONA – długości 27,5 km – to Rzeźniczek w wersji pierwotnej, wiedzie z Balnicy do Cisnej.

POMARAŃCZOWA – długości 49,5 km – to duży fragment trasy Biegu Rzeźnika, pętla z Cisnej do Cisnej.

CZARNA – długości 52,5 km – to pełny ultraMaraton Bieszczadzki, o początku i końcu w Cisnej.

Są tablice informacyjne i strona internetowa

Przebieg tras biegowych został bardzo wyraźnie i czytelnie oznakowany tabliczkami i strzałkami z sylwetką biegacza w odpowiednim kolorze. W Cisnej,  Balnicy i Przełęczy nad Roztokami stanęły tablice informacyjne z planem biegowych szlaków. Trasy można też pobrać na urządzenia mobilne (telefony, zegarki itp.) poprzez kody QR odnoszące się do plików w formacie GPX.

Do dyspozycji biegaczy jest też strona internetowa www.biegamwbieszczadach.pl, na której znajdują się mapy z oznakowanymi trasami, pliki GPX, opisy szlaków oraz najciekawsze informacje dotyczące historii, dziedzictwa kulturowego i przyrody bieszczadzkich terenów.

Autor i wykonawca przedsięwzięcia, Fundacja Bieg Rzeźnika serdecznie zaprasza w Bieszczady. – Jesteśmy przekonani, że poprowadzenie ścieżek trasami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Dychy na Jeleni Skok oraz ultraMaratonu Bieszczadzkiego zachęci biegaczy do przygotowywań właśnie tutaj do udziału w naszych imprezach biegowych. Przyjeżdżajcie na obozy sportowe, podejmujcie własne wyzwania pokonania tras! – zachęca Mirosław Bieniecki, szef Fundacji. – Liczymy też na to, że z wytyczonych pętli skorzystają turyści piesi, a szlaki te na stałe wpiszą się w program bieszczadzkich wędrówek – dodaje.

Ruszyć w nieznane

Mirosław Bieniecki podkreśla, że obok popularyzacji najciekawszych tras biegowych i udostępnienia ich nie tylko w trakcie rzeźnickich imprez, celami projektu są popularyzacja przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego oraz wyciągnięcie biegaczy-turystów na szlaki, które w sporej części leżą poza najbardziej uczęszczanymi i popularnymi miejscówkami.

– Projekt “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020 – informuje Mirosław Bieniecki.Przedsięwzięcie realizujemy wspólnie ze słowackim partnerem Obec Ulič. W przyszłości zamierzamy bowiem rozszerzyć projekt na słowacką część Bieszczad – zapowiada.

Autor: Piotr Falkowski