W Poznaniu bez zmian. Półmaraton pobiegną starą trasą

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji ogłosiły, że trasa 14. PKO Poznań Półmaratonu będzie dokładnie taka sama jak przed rokiem. To dobra wiadomość dla zawodników, bowiem ostatnia edycja połówki w stolicy Wielkopolski przeszła do historii jako rekordowo szybka. Padły rekordy trasy mężczyzn i kobiet, a Karolina Nadolska pobiła wynik otwierający polskie tabele na dystansie półmaratonu.

Na te informacje uczestnicy półmaratonu czekają z niecierpliwością. Trasa biegu jest już ustalona i poprowadzi ulicami, które zawodnicy dobrze znają, organizatorzy w tym roku nie wprowadzili żadnych zmian. Nic tylko trenować i szlifować formę.

– Czasy, jakie padły na tej trasie w październiku mówią same za siebie. Dajemy biegaczom fantastyczną szansę do poprawy swoich życiówek i liczymy, że 14. PKO Poznań Półmaraton znów będzie biegiem rekordowym pod względem wyników sportowych – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor imprezy.

W ubiegłym roku aż trzech zawodników dotarło do mety PKO Poznań Półmaratonu w czasie poniżej 60 minut. Wygrał Esa Huseyidin Mohamed z Etiopii, który uzyskał rewelacyjny czas 59:32. Tuż za nim z wynikiem 59:39 finiszował jego rodak Abeje Gizealew, a podium uzupełnił Edmond Kipngetich (59:41).  Wśród kobiet wygrała Karolina Nadolska, która z wynikiem 1:09:18 o 48 sekund poprawiła dotychczasowy rekord Polski w półmaratonie.

Warto dodać, że Polka została ogłoszona zwyciężczynią w styczniu 2022 roku. Stało się to po dyskwalifikacji Kenijki Tabity Gichy, w organizmie której wykryto obecność środków dopingowych znajdujących się wśród substancji zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Którędy do mety?

Start i pierwsze 7 km prowadzić będą ulicą Grunwaldzką, następnie przez Jugosłowiańską, Ściegiennego i Arciszewskiego zawodnicy skierują się na 3-kilometrowy odcinek ulicy Hetmańskiej. Tuż za ulicą Rolną uczestnicy zbiegną na Dolną Wildę i skierują się w stronę Dębca. Stąd długa, bo prawie 4-kilometrowa prosta poprowadzi ich do centrum. Następie pobiegną ulicą Strzelecką, Garbarami do ulicy Solnej. Ostatni odcinek powiedzie ulicami: Nowowiejskiego, Pułaskiego oraz Roosevelta aż do mety, która tradycyjnie będzie znajdowała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Zachęcamy gorąco do zapisów i skorzystania z drugiego pułapu opłaty wpisowej. Przypominamy, że w tym roku wzrost opłaty startowej kształtują zapisy zawodników tj. im więcej osób na liście startowej, tym wyższa jej opłata. Dziś wynosi ona 150 zł. Gdy na liście startowej zamelduje się 5 tysięcy osób, 5001 osoba będzie musiała uiścić opłatę już w wysokości 170 zł. Obecnie na liście startowej jest już 4550 biegaczy – informują Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Zapisy na bieg trwają na stronie halfmarathon.poznan.pl

Źródło: POSiR, red

fot. Adam Ciereszko