1MILA już przyjmuje zapisy. Cztery konkurencje biegowe i podwójna dobroczynność

Właśnie ruszyły internetowe zapisy na mityngi lekkoatletyczne dla amatorów z cyklu 1 MILA, które odbędą się 5 czerwca w Warszawie i 25 września w Poznaniu. W programie każdej ze stadionowych imprez są aż cztery konkurencje. Poza biegiem głównym na dystansie 1 mili (1609,34m) można wystartować indywidualnie w „Lekkiej Piątce” i drużynowo w sztafetach 4×400 m. Na dzieci czekają bezpłatne biegi na dystansach od 100 do 800 m. Kupując pakiet uczestnicy wspierają młodych sportowców oraz pomagają ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Lekko i atletycznie

„1MILA – mityng lekki i atletyczny” to jedyne takie zawody dla amatorów, na których każdy, niezależnie od wieku czy biegowego doświadczenia, może sprawdzić się na bieżni i poczuć jak na prawdziwym mityngu lekkoatletycznym. Przed nami dwie odsłony cyklu. Pierwsza impreza odbędzie się 5 czerwca na stadionie AWF Warszawa przy ulicy Marymonckiej 34, a druga jesienią, 25 września na stadionie POSiR Golęcin przy ulicy Warmińskiej 1 w Poznaniu.

– Hasło „mityng lekki i atletyczny” doskonale oddaje klimat tej imprezy. Jest „lekko”, piknikowo i rodzinnie. Ale jest też mocna sportowa rywalizacja, profesjonalna oprawa, komentarz na żywo i stadionowe emocje. Nie ma zawodów dla amatorów, które lepiej oddają magię biegania na stadionie! – mówią zgodnie ambasadorzy 1MILI, wybitni lekkoatleci, Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski.

Najważniejszym punktem każdej imprezy będzie bieg główny na dystansie 1 mili (1609,34m) w randze randze Amatorskich Mistrzostw Polski/Poznania. Wielkich emocji dostarczyć powinny zmagania sztafet 4×400 m, a amatorzy biegów długich będą ścigać się w „Lekkiej Piątce”. Jej trasa prowadzić będzie częściowo na stadionie, a częściowo po asfalcie.

Z kolei dzieci na bieżni szaleć będą za darmo. Najmłodsi w wieku 3-5 lat pobiegną 100 metrów, na dzieciaki w wieku 6-11 lat czeka pełne okrążenie lekkoatletycznej bieżni, czyli 400 metrów a najstarsi (12-15 lat) pokonają dwa koła (800 metrów).

Każdy młody uczestnik biegów na dobry start otrzyma pakiet powitalny, w skład którego wchodzić będzie worek sportowy, numer startowy, woda i zdrowa przekąska. Na mecie na wszyscy dostaną medale i dyplomy. Dekoracje będą odbywały się po zakończeniu rywalizacji na danym dystansie. W imprezie wystartuje maksymalnie 850 dzieci.

1MILA to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane są liczne atrakcje w strefa expo, m.in. spotkania z gwiazdami i ekspertami z różnych dziedzin sportu, konkursy, strefa relaksu z leżakami i foodtruckami oraz sportowe miasteczko zabaw dla dzieci.

Strefa pomocy

– To miał być sezon wychodzenia na prostą po okresie pandemii, ale rzeczywistość stawia przed nami kolejne wyzwania. W niepewności, z którą zmagamy się wszyscy, jedno jest dla nas jasne: my, biegacze, mamy ogromną siłę i chcemy przekuć ją w dobro. Dlatego działamy ze zdwojoną mocą i poszerzamy dobroczynny wymiar naszej imprezy. Po pierwsze chcemy nadal rozwijać Program „Wybiegaj w Przyszłość” naszej Fundacji Zdrowy Ruch – podkreśla Ada Smokowska, Dyrektorka mityngów 1MILI.

W ubiegłym roku, dzięki wsparciu sponsorów Fundacji oraz uczestników 1MILI, ufundowanych zostało aż osiem rocznych stypendiów dla młodych, zdolnych sportowców, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Co miesiąc organizowane są też otwarte warsztaty edukacyjne dla wszystkich chętnych. Spotkania są transmitowane na kanale YouTube i Facebooku Fundacji Zdrowy Ruch. W tym roku ponownie będzie można wesprzeć Program „Wybiegaj w Przyszłość”.

– Każdy, kto zdecyduje się przekazać cegiełkę na ten cel, pobiegnie z wyjątkowym, złotym numerem startowym i otrzyma od nas dedykowany gadżet sportowy – zapowiadają organizatorzy.

Pod koniec lutego jedna ze stypendystek Lena Suchowolak i Paulina Kalinowska z Fundacji Zdrowy Ruch gościły w studiu „Biegowych Podcastów”. W rozmowie z Damianem Bąbolem opowiadały m.in. z jakimi wyzwaniami w codziennym życiu zmagają się młodzi lekkoatleci.

Druga charytatywna inicjatywa organizatora 1MILI ukierunkowana jest na pomoc obywatelom Ukrainy.

– Tuż za naszymi granicami jest strefa wojny. My tworzymy strefę pomocy! 1 zł z każdej opłaty startowej przekażemy na Polską Akcję Humanitarną, na pomoc Ukrainie. Dodatkowo zawodnicy z Ukrainy startują u nas za darmo. Serdecznie zachęcamy do startu i spróbowania swoich sił na bieżni, bo to nie tylko dobra zabawa, ale każdy start to także realna pomoc – podkreśla Smokowska.

Zapisy na wszystkie biegi w ramach 1MILI odbywają się przez stronę www.1mila.pl, bezpośredni link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/720/strona

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch

fot. www.sportografia.pl; www.1mila.pl