Rusza akcja adidas Run For The Oceans. Z plaż znikną kolejne tony plastiku

Ruszyła piąta edycja globalnej akcji adidas Run For The Oceans, której głównym celem jest jednoczenie ludzi na całym świecie i działanie na rzecz zmniejszenia ilości plastiku w morzach i oceanach. Aby się do niej przyłączyć należy pobrać aplikację adidas Running i między 23 maja, a 8 czerwca zarejestrować w niej aktywność fizyczną. Za każde 10 minut uprawiania sportu organizacja Parley usunie z plaż, odległych wysp i wybrzeży plastik o wadze równej jednej butelki. Łącznie wolontariusze zbiorą ponad 250 ton tego tworzywa!

I Ty możesz pomóc!

8 czerwca obchodzić będziemy Światowy Dzień Oceanów, zagrożonych wraz ich z ekosystemem przez tworzywa sztuczne i mikroplastiki. Z tej okazji adidas i Parley poprzez akcję Run For The Oceans już po raz piąty mobilizują globalną społeczność do ruszania się na rzecz oczyszczania plaż i wybrzeży z plastiku.

W tym roku akcja jest skierowana nie tylko do biegaczy. W aplikacji adidas Running można zarejestrować również inne aktywności, np. tenis czy grę w siatkówkę.

– Partnerstwo adidas i Parley pokazuje, jak można wykorzystać plastikowe odpady i ile można zrobić w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Możemy działać indywidualnie, ale razem możemy wprowadzić realne zmiany – czytamy w komunikacie prasowym.

Aplikacja adidas Running dostępna jest bezpłatnie w App Store i Google Play. Założenie konta zajmuje dosłownie kilka chwil. Potem wystarczy tylko w dniach 23 maja – 8 czerwca rejestrować w aplikacji swoje aktywności, aby z plaż zaczął znikać plastik. Przelicznik jest prosty – za każde 10 minut uprawiania sportu wolontariusze z organizacji Parley i firmy adidas usuną z plaż plastik o wadze równej jednej butelki. Łącznie wolontariusze zbiorą ponad 250 ton tego tworzywa.

Dodatkowy zastrzyk motywacji oferują biegowe społeczności adidas, które rzucają sportowe wyzwania. Na uczestników akcji adidas Run For The Oceans czekają teamy Team Jeleniewska, Team Zuzol, adidas Runners Warsaw, adidas Runners Poznań, a także adidas Runners Tricity, który debiutuje na biegowej mapie Polski.

Już 28 maja w Gdańsku odbędzie się powitalna impreza trójmiejskiej społeczności, której kapitanem został Florian Pyszel, autor popularnego podcastu „Świat Okiem Biegacza”.  Uczestnicy wydarzenia wraz z trenerami z trójmiejskiej ekipy wezmą udział w treningu biegowym dostosowanym zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Po treningu przyjdzie czas na odpoczynek i pizzę, a następnie zostaną przeprowadzone warsztaty z tworzenia woskowijek. adidas Runners Tricity będzie już trzecim miastem w Polsce, poza Warszawą i Poznaniem, które dołącza do globalnej społeczności adidas Runners.

Toniemy w plastiku

Badania wskazują, że każdego roku do mórz i oceanów trafia około 8 milionów ton plastikowych odpadów. Co minutę ląduje w nich odpowiednik ciężarówki wyładowanej plastikiem. W morzach znajduje się obecnie około pięćdziesiąt jeden bilionów cząsteczek mikroplastiku, czyli pięćset razy więcej niż liczba gwiazd w naszej galaktyce.

Tworzywa sztuczne nie ulegają rozkładowi, lecz rozpadają się na coraz mniejsze kawałki: mikro- i nanoplastiki. Te małe kawałki w morzu zachowują się jak gąbki i wchłaniają chemikalia, takie jak pestycydy i herbicydy znajdujące się w wodzie. Oprócz tych substancji chemicznych małe cząsteczki plastiku pochłaniają też „zapachy morza” i dlatego przez wiele zwierząt morskich są mylone z pokarmem ze względu na jaskrawe kolory. Plastik wchodzi do łańcucha pokarmowego i ląduje na naszych stołach.

Butelki, jednorazowe torby, słomki, plastikowe opakowania na plaży – to nie wakacyjny koszmar – to nasza przyszłość, jeśli nie będziemy działać globalnie. Według ekspertów znajdujemy się krytycznym momencie – do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, a 90% raf koralowych zniknie. Potrzebujemy globalnych działań, aby razem stawić czoła plastikowym odpadom.

Dróg jest wiele, a jedną z nich jest ogólnoświatowa inicjatywa adidas i Parley For The Oceans – Run For The Oceans. Liczy się każdy wkład, a każde 10 minut aktywności oznacza mniej plastikowych odpadów na plażach i wybrzeżach.

– Aby ocalić planetę, wszyscy musimy zaangażować się w redukcję, reutylizację, renowację, restrukturyzację, regenerację, modernizację, recykling, ale także zrewidować naszą konsumpcję i nauczyć się rezygnować z produktów niezgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju – podkreślają organizatorzy akcji.

adidas podjął się zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych oraz redukcji swojego wpływu na środowisko, przyjmując podejście inspirowane gospodarką o obiegu zamkniętym i koncentrując się na wytwarzaniu odzieży sportowej z surowców wtórnych lub plastiku zebranego z mórz. W ten sposób przyczynia się do ochrony oceanów, czyli ekosystemu najbardziej zagrożonego obecnością plastiku. Niemiecka marka zapowiada, że do 2030 roku zmniejszy swój ślad ekologiczny o 30%, a do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną.

Ponad 8 mln uczestników akcji na całym świecie

W 2015 roku adidas zaprezentował Organizacji Narodów Zjednoczonych pierwsze buty do biegania wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Od tego czasu, dzięki partnerstwu z Parley, adidas przechwytuje oraz zbiera duże ilości plastykowych odpadów ze środowiska morskiego i społecznościach przybrzeżnych i zamienia je w sprzęt sportowy. Współpraca, która do tej pory pomogła wyeliminować z oceanów ponad 2810 ton plastiku.

Od 2017 roku wydarzenia zorganizowane przez adidas i Parley For The Oceans zgromadziły w sumie 8,2 mln uczestników na całym świecie, którzy łącznie pokonali ponad 81,7 mln kilometrów. Ponadto adidas wyprodukował od tego czasu 50 mln par butów z materiału, powstałego z recyclingu pozyskanych odpadów.

Źródło: materiały prasowe adidas