Pierwszy Backyard Ultra Polska za nami. Dwa rekordy Polski

W miniony weekend na terenie Pałacu w Jabłonnie odbyła się pierwsza edycja Backyard Ultra Polska. Zawodnicy rywalizowali na pętli o długości około 6,7 km, którą pokonywali ruszając na trasę o każdej pełnej godzinie. Zwyciężył Piotr Łuszcz, który zaliczył największą liczbę okrążeń i z wynikiem 249 km ustanowił rekord kraju.  

Zawody w formule Backyard odbyły się w Polsce po raz pierwszy, chociaż to konkurencja, która rozgrywana jest od 12 lat. W Stanach Zjednoczonych i w Europie imprezy w tej formule organizowane są regularnie.

Posłuchaj podcastu z Pawłem Żukiem, dyrektorem biegu Backyard Ultra Polska

Trasa Backyard Ultra Polska została wytyczona na terenie Pałacu w Jabłonnie. Pętla miała wymagany ogólnoświatowym regulaminem Backyardu dystans 6,706km. Prowadziła m.in. ścieżkami parkowymi i leśnymi, a także odcinkami o podłożu asfaltowym i betonowym.

Zawodnicy stawiali się na linii startu o każdej równej godzinie i mieli do pokonania jedno okrążenie. Znakiem do rozpoczęcia biegu był odgłos dzwonu. Kto dotarł do strefy startu po tym sygnale, nie był dopuszczony do dalszej rywalizacji, która trwała do momentu, gdy na starcie pojawił się tylko jeden zawodnik.

Dwa rekordy Polski

W piątek (26 sierpnia) o godzinie 8:00 na pierwszą pętlę biegu w Jabłonnie ruszyło 65 zawodników (50 mężczyzn i 15 kobiet). Z czasem zaczęli się wykruszać, bo w tej formule wyzwaniem jest narastające zmęczenie i coraz krótszy czas na odpoczynek przed rozpoczęciem kolejnej pętli. Dodatkowym utrudnieniem był lejący się z nieba żar. Termometr tego dnia wskazywał grubo powyżej 30 stopni Celsjusza.

Najlepsza z kobiet, Joanna Deputat zakończyła zmagania po 17 godzinach, 40 minutach i 57 sekundach. W tym czasie pokonała 25 okrążeń, co dało dystans 167,650 km. To nowy rekord Polski w biegu w formule Backyard.

Jako ostatni na polu walki został Piotr Łuszcz, który zaliczył 37 pętli. Z wynikiem 249 km również poprawił dotychczasowy rekord kraju. Swój bieg zakończył po upływie 27 godzin, 52 minut i 27 sekund.

– Czas biegu nie ma większego znaczenia. To informacja pożyteczna dla statystyków i tych, który analizują taktykę. W świecie Backyard najważniejsza jest liczba pokonanych pętli – tłumaczy Paweł Żuk, dyrektor biegu Backyard Ultra Polska. – Rekord świata w tej formule to 90 pętli. Wynik ten padł w maju w Rettert w Niemczech, startowałem w tych zawodach. To impreza o bardzo rozbudowanym systemie kwalifikacji opartym na dwuletnim procesie. To umożliwia uzyskiwanie nadzwyczajnych wyników  – dodaje.

red

fot. Aneta Mikulska/ Patrzę Kadrami