„Biegowe Podcasty”. Czy zegarek może zastąpić trenera?

W trzydziestym siódmym odcinku „Biegowych Podcastów” ponownie gościmy Ryszarda Szula, trenera lekkiej atletyki I klasy, eksperta w dziedzinie fizjologii wysiłku sportowego. Tym razem rozmawiamy o tym, jak budować mądre plany treningowe przy wykorzystaniu programu Polar Flow. 

Słuchaj podcastu:

Ryszard Szul to ekspert w zakresie fizjologii wysiłku sportowego z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.  Współpracował m.in. z Robertem Korzeniowski, czterokrotnym mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym, a także kolarzem górskim Markiem Galińskim i triathlonistką Ewą Dederko. Wiele lat z sukcesami pracował w czołowych polskich klubach piłkarskich – Legii Warszawa i Wiśle Kraków, gdzie odpowiadał za przygotowanie fizyczne zawodników.

Do studia „Biegowych Podcastów” Szul przyszedł po raz drugi. Parę tygodni temu, w trzydziestym czwartym odcinku rozmawialiśmy m.in. o tym co to jest tętno i  czym się różni od częstości skurczów serca, co się dzieje z tętnem i jakie zmiany we krwi podczas biegania, a także co to jest próg mleczanowy, próg tlenowy, próg beztlenowy. Ekspert marki Polar przekonywał wtedy, że lepiej trenować w oparciu tętno niż tempo lub samopoczucie.

Trener w zegarku

W trzydziestym siódmym odcinku „Biegowych Podcastów” Ryszard Szul zachęcał do korzystania z automatycznych programów treningowych, które dostępne są w programie Polar Flow na stronie internetowej flow.polar.com oraz aplikacji mobilnej. Zaznaczył, że jest to prosty i efektywny sposób na ułożenie planu.

– Plany treningowe, które są w Polar Flow są tak delikatne i mało obciążające, że one krzywdy nie zrobią na pewno. Dużo ludzi biegając w oparciu o plany Polara robi progres. Najczęściej amatorzy za mocno trenują, mają skłonności do przetrenowywania się – mówił Ryszard Szul w rozmowie z Marcinem Dulnikiem i Damianem Bąbolem. – Za tym programem stoi sztab ludzi. Polar ma 40-letnie doświadczenie w pomiarze tętna i oni się tylko tym zajmują. Ta rozwiązanie dopasowane jest do potrzeb amatorów. Polar ma własną komórkę na uniwersytecie Jyväskylä, eksperci robią badania, testy, wszystko jest wcześniej sprawdzane. Nie udostępniane są żadne funkcje, które nie mają potwierdzenia naukowego – podkreślił.

Aby rozpocząć budowę planu, warto określić swoje tętno maksymalne. Najprostszy sposób, aby to zrobić to od liczby 220 odjąć swój wiek. Można również spróbować wyznaczyć strefy tętna w postaci testu na stadionie z pomiarem stężenia kwasu mleczanowego, chociaż zdaniem Szula nie jest to konieczne. Sugeruje, aby zaufać aplikacji Polar Flow. Po wpisaniu w niej tętna maksymalnego program automatycznie dzieli strefy intensywności co 10%.

– To jest o tyle dobre, że te strefy są bezpieczne – tłumaczył Szul. – Nawet jeśli masz próg na poziomie 88%, a program wyznaczy 80% to nie będzie wielkiego błędu, jeśli będziesz biegał w określonych automatycznie przez Polar strefach czerwonej, żółtej, zielonej, niebieskiej i szarej. To w zupełności wystarczy, żeby móc trenować  – dodał.

Potem wystarczy wpisać w programie Polar Flow docelową datę zawodów oraz wskazać dystans. Do wyboru jest 5 km, 10 km, półmaraton i maraton. Następnie należy wskazać, liczbę dni treningowych, oczekiwaną długość trwania treningów oraz poziom biegowego zaawansowania.

Reszta dzieje się automatycznie. Użytkownik otrzymuje podgląd na cały program treningów ze strefami intensywności i konkretnymi zaleceniami jednostek treningowych. Plan obejmuje m.in. przygotowanie bazowe z treningami biegowymi, a także siłowymi i core służącymi wzmocnieniu mięśni posturalnych, a także gibkości. Konkretne przykłady ćwiczeń przedstawione są na filmikach.

– Podłączasz zegarek do programu Polar Flow i program automatycznie wpisze się do tego urządzenia. Dzięki temu idąc na trening już nie musisz myśleć co masz biegać, tylko wystarczy jeden klik i zegarek prowadzi – mówił Szul dodając, że program wygodnie można modyfikować np. dodając dzień wolny od biegania.

Co ważne, program wskazuje czas trwania treningu, a nie dystans do pokonania. Kluczowe jest to, żeby podczas biegania nie przekraczać zaleconych stref tętna.

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o treningu

Zachęcamy do wysłuchania trzydziestego siódmego odcinka „Biegowych Podcastów”.

Z naszej rozmowy dowiecie się m.in:

– jak układać plany treningowe przy użyciu programu Polar Flow,
– czy automatyczne plany treningowe zabierają pracę trenerom biegowym,
– czy Marcin Dulnik wypadł lepiej niż Kamil Kosowski w teście prof. Żołądzia przeprowadzonym przez Ryszarda Szula,
– jak wykonać zabawę biegową, czym różni się mała zabawa od dużej,
– z jakimi sportowcami w karierze trenerskiej pracowało mu się najlepiej,
– czy zdaniem naszego eksperta polscy piłkarze byli dobrze przygotowani do Mistrzostw Świata w Katarze,

„Biegowych Podcastów” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts. Podcasty nagrywamy w Studiu PLAC przy ul. Ordynackiej 9/23 w Warszawie.

red

Partnerem odcinka jest firma Sport Konsulting, dystrybutor sprzętu Polar w Polsce.