Ile medali zdobędą Polacy na lekkoatletycznych mistrzostwach świata?

Dzisiaj w stolicy Węgier rozpoczyna się 19. edycja lekkoatletycznych mistrzostw świata. Na starcie pojawi się blisko siedemdziesięcioosobowa reprezentacja Polski, w której głównym faworytem do medalu będzie młociarz Wojciech Nowicki. Amerykanie prognozują, że biało-czerwoni zdobędą w Budapeszcie cztery krążki.

Reprezentacja Polski na na Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata liczy 67 zawodników. W ostaniej chwili do kadry biało-czerwonych dołączyła sprinterka Kristina Cimanouska, której światowa federacja World Athletics niedawno zezwoliła na start w polskich barwach.

Zauważalny jest brak w ekipie Patryka Dobka, brązowego medalisty na 800 m z Tokio, doświadczonej Anny Kiełbasińskiej oraz jej koleżanek ze sztafety 4 x 400 Justyny Święty-Ersetic, Igi Baumgart-Witan oraz Kingi Gackiej. W Budapeszcie nie zobaczymy oszczepniczki Marii Andrejczyk, a także wieloboistki Adrianny Sułek, która spodziewa się dziecka.

Poza tym w ostatniej chwili z reprezentacji wypadł młodziutki Marek Zakrzewski, który na niedawno zakończonych juniorskich Mistrzostwach Europy w Jerozolimie wywalczył dwa złote medale – na 100 i 200 m. Polak łącznie wystartował w sześciu biegach, co nie pozostało bez wpływu na stan jego mięśnia dwugłowego, dlatego sztab trenerski zdecydował się odpuścić udział Zakrzewskiego w sztafecie 4 x 100 m.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Będą cztery medale?

Amerykański fachowy periodyk Track and Field News wśród polskich faworytów do medalu – oprócz Wojciecha Nowickiego – typuje też Pawła Fajdka. Polak po pięciu kolejnych zwycięstwach miałby stanąć na drugim stopniu podium. Przed rokiem w Eugene kolejność była odwrotna – wygrał Fajdek przed Nowickim.

– Przystępuję do tych zawodów jako faworyt, ale zupełnie na to nie patrzę. Chcę po prostu rzucać daleko i poprawnie technicznie – mówił w przededniu startu Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski w rzucie młotem.

Emocje związane z rywalizacją w rzucie młotem rozpoczną się eliminacjami, które zaplanowano na sobotni poranek. Nowicki będzie rzucać w grupie A od 12:00, Fajdek w grupie B po 13:45. Minimum do finału ustalono na poziomie 77 metrów.

Kaczmarek i Zdziebło wśród faworytek

Amerykańscy specjaliści do medalu wskazuje też biegającą 400 metrów Natalię Kaczmarek. Polka ma za sobą udany sezon, w którym poprawiła rekord życiowy oraz trzykrotnie wywalczyła zwycięstwo w prestiżowych startach podczas Diamentowej Ligi. Według dziennikarzy Track and Field News w Budapeszcie Kaczmarek ma zdobyć brąz, podobnie jak chodziarka Katarzyna Zdziebło w rywalizacji na dystansie 35 kilometrów.

Gotowa do startu w Budapeszcie jest Pia Skrzyszowska, która w sezonie halowym błyszczała formą. Warszawianka na początku lutego na mityngu ORLEN Cup Łódź na dystansie 60 m przez płotki osiągnęła rewelacyjny czas 7.78, gorszy od rekordu kraju Zofii Bielczyk z 1980 roku zaledwie o setną sekundy. Niestety na kolejnych zawodach w Toruniu Skrzyszowska doznała kontuzji mięśnia dwugłowego i w efekcie nie pojechała do Stambułu na Halowe Mistrzostwa Europy. Tym razem jednak wszystko z jej zdrowiem jest w porządku.

– Nie ma lepszego miejsca niż Budapeszt, aby się pokazać. Przyjechałam w formie, na co wskazują mocne treningi i rekordy życiowe – powiedziała Pia Skrzyszowska w jednej z ostatnich wypowiedzi przed zawodami.

Gdyby Polakom faktycznie w stolicy Węgier udało się zdobyć cztery medale, byłoby to powtórzenie wyniku z ostatnich mistrzostw świata. Biało-czerwoni w ubiegłym roku przywieźli z Oregonu jeden złoty i trzy srebrne krążki.

Polacy we wszystkich swoich startach w mistrzostwach świata zdobyli łącznie 63 medale. Na ten dorobek składa się 20 złotych, 18 srebrnych i 25 brązowych krążków. Warto podkreślić, że aż 19 razy na podium mistrzostw stawali młociarze i młociarki, którzy dotychczas zgarnęli 10 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych medali.

W historii czempionatu najwięcej medali biało-czerwoni wywalczyli w 2009 roku w Berlinie – dwa złote, cztery srebrne i trzy brązowe.

fot. Christian Petersen/Getty Images for World Athletics

Lekkoatletyczna uczta

19. Mistrzostwa Świata w Budapeszcie potrwają do 27 sierpnia. Harmonogram imprezy można znaleźć na tej stronie internetowej.

Globalny czempionat świętuje w tym roku 40-lecie. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1983 roku w Helsinkach. Budapeszt debiutuje w roli gospodarza mistrzostw, ale był już organizatorem – w 2004 – halowych mistrzostw świata.

Start reprezentacji Polski w mistrzostwach świata wspiera firma ORLEN. Transmisje z Budapesztu można oglądać na antenie TVP Sport.

Źródło: Media PZLA, red

fot. w nagłówku Paweł Skraba