Pokonaj trasę 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego bez wychodzenia z domu

11 minut i 11 sekund – dokładnie tyle trwa oficjalny film prezentujący trasę jubileuszowego 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Już 24 września pobiegnie nią ponad 6 tysięcy zawodników. Najlepsi finiszować będą pod Pałacem Kultury i Nauki po upływie około 2 godzin i 10 minut, ale czasu na dotarcie do mety powinno wystarczyć dla większości zawodników. Limit na pokonanie trasy to 6 godzin i 30 minut.

Po raz pierwszy w 45-letniej historii Maraton Warszawski wystartuje z ulicy Emilii Plater położonej w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy, a jego otoczenie to centralne, znakomicie skomunikowane miejsce, w którym krzyżują się linie tramwajowe, kolejowe, autobusowe i stacje metra.

24 września, punktualnie o godzinie 9:00 na trasę 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego wyruszy ponad 6 tysięcy zawodników. Linia startu będzie otwarta przez 10 minut od strzału startera, zatem spóźnialscy będą mieli szasnę stanąć do rywalizacji. Warto jednak rozpocząć bieg ze wszystkimi, żeby nie zaprzątać sobie głowy limitami czasowymi, które wynoszą 3 godziny 15 minut na półmetku i 4 godziny 45 minut na międzyczasie zlokalizowanym na 30 km.

Trasa 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Pierwsze kilometry maratonu to podróż przez samo centrum Warszawy. Trasa wiedzie od Emilii Plater, mijając palmę i Muzeum Narodowe, przez Most Poniatowskiego, następnie do Mostu Gdańskiego stroną praską. Następnie – powrót na lewobrzeżną część miasta i maratończycy wybiegną na Wolę. Od tego momentu zaczyna się podróż po miejscach, których dotąd w maratońskiej historii stolicy jeszcze nie było.

Klimatyczne Stare Bemowo to najpiękniejszy fragment tegorocznej trasy. Wijący się między potężnymi drzewami asfaltowy odcinek będzie rajem na miłośników zielonych widoków. Później czekać będzie nawiązanie do historii. Na około kilometr zawodnicy znajdą się w miejscowości Klaudyn (ulica Estrady), która jest poza granicami stolicy. Tym samym poczują się jak uczestnicy pierwszego Maratonu Warszawskiego, którego trasa również wiodła poza Warszawą.

Następnie Bielany, Żoliborz – Plac Wilsona atakowany od strony Marymontu. Przez Plac Inwalidów trasa doprowadzi do wiaduktu nad Dworcem Gdańskim. Przebiegnięcie przy ulicy Muranowskiej – o krok od wieloletniego miejsca startu maratonu na ulicy Konwiktorskiej.

Na ostatnie 5 kilometrów maratończycy wbiegną do ścisłego centrum. Ulica Bonifraterska, Plac Krasińskich, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, skręt w ulicę Świętokrzyską, Jasna, skręt w Złotą i… widok Pałacu Kultury i Nauki! Biegacze przebiegną tunelem pod Marszałkowską i po ostrym nawrocie wbiegną na samą Marszałkowską. Ponownie znajdą się na Świętokrzyskiej, skręcą w lewo w Emilii Plater i tam osiągną wymarzony cel.

Dziesiątki punktów kibicowania

Na przygotowanym przez organizatorów oficjalnym filmie z trasy 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego nie widać punktów kibicowania. To specjalne strefy, w których maratończycy otrzymają szczególnie gorący doping! Lista punktów jest bardzo długa i obejmuje aż 34 miejsca rozsiane praktycznie po całej trasie biegu.

Strefy kibicowania przygotują m.in. fundacje, które od lat współtworzą #BiegamDobrze – jedyną taką biegową akcję charytatywną w Polsce, która ściśle połączona jest z procesem zapisów. Charytatywni biegacze zbierają środki, a po uzyskaniu kwoty minimalnej (maraton – 450 zł, 10 km – 250 zł, sztafeta – 750 zł) w prezencie od wspieranej fundacji otrzymują pakiet startowy.

W tym roku zawodnicy mogli wybrać jedną z 10 organizacji: Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Rak’n’Roll, Fundację Synapsis, Fundację Wcześniak, Polską Akcję Humanitarną, Fundację Spartanie Dzieciom, Amnesty International, Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, Fundację DKMS i Fundację „Twarze Depresji”.

Dotychczas w akcji #BiegamDobrze wzięły udział tysiące biegaczy, a dzięki ich zaangażowaniu licznik zebranych środków na wsparcie działań organizacji dobroczynnych już dawno przekroczył kwotę 7 milionów złotych.

Głośno i radośnie będzie w strefach partnerów Maratonu Warszawskiego. Nationale-Nederlanden, sponsor tytularny biegu organizuje aż cztery punkty kibicowania. Własne strefy przygotują również m.in. New Balance, Nice To Fit You, Lux Med i Bridgestone.

– Startujecie? Zaproście do kibicowania swoich bliskich. Mogą ustawić się w dowolnym miejscu trasy, dołączyć do strefy, która jest zorganizowana, stanąć na starcie i mecie lub… połączyć wszystkie te opcje i poruszać się metrem – radzą organizatorzy podpowiadając, że na start łatwo i wygodnie można dostać się z przystanku Metro Centrum (M1) a na punkty pierwszej i drugiej zmiany odpowiednio ze stacji Metro Dworzec Gdański i Metro Młociny.

red

fot. w nagłówku Piotr Dymus