PZLA wybrał gospodarzy Mistrzostw Polski w 2024 roku

Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zdecydował, że w przyszłym roku o mistrzowskie tytuły i medale biegacze powalczą w Łodzi (maraton), Gnieźnie (półmaraton), Ustce (10 000 m) i Ciechanowie (5000 m).

Czy Gniezno udźwignie mistrzostwa?

Przyznanie prawa do organizacji mistrzostw Polski w półmaratonie dla nowo powstałego, wciąż niezarejestrowanego Stowarzyszenia Gniezno Maraton należy traktować w kategoriach sensacji. Lekkoatletyczna centrala wybrała bowiem imprezę, która tak naprawdę  jest w budowie. Przed tygodniem poznaliśmy wstępne założenia trasy gnieźnieńskiej połówki, która ma prowadzić na trzech 7 km pętlach wytyczonych na odcinku 3,5 km pokonywanym dwukrotnie. Sam organizator, którym jest Patryk Bogucki przyznaje, że na wiosnę dopiero zadebiutuje w roli dyrektora biegu ulicznego.

Czasu na profesjonale przygotowanie imprezy jest niewiele, bo Gniezno Maraton, w programie którego jest również półmaraton i bieg na 5 km zaplanowano na 10 marca. Z punkt widzenia kalendarza mistrzostw taki termin to prawdziwa rewolucja, bowiem dotychczas o medale na dystansie półmaratonu biegacze długodystansowi rywalizowali zawsze jesienią.

Gniezno Półmaraton może stać się jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń biegowych w Polsce. To za sprawą przyznania naszej imprezie prawa do organizacji mistrzostw Polski właśnie na tym dystansie. Przeprowadzenie takich zawodów będzie świetną promocją dla Gniezna i naszych biegów, które są organizowane na wysokim poziomie – mówi Patryk Bogucki, organizator wydarzenia cytowany w komunikacie PZLA.

Nie wiadomo, o jakich „naszych biegach organizowanych na wysokim poziomie” wspomina w swojej wypowiedzi Bogucki, wszak Gniezno Maraton w przyszłym roku ma odbyć się po raz pierwszy. Co prawda w Pierwszej Stolicy Polski od wielu lat odbywają się Bieg Europejski i Bieg Lechitów, ale za tymi imprezami stoi Klub Sportowy Altom, z którym organizator mistrzostw Polski nie ma nic wspólnego.

Z pewnością nie można odmówić PZLA konsekwencji w wybieraniu na gospodarza mistrzostw Polski w półmaratonie organizatorów bez doświadczenia. Podobnie było w ubiegłym roku, gdy te obowiązki powierzono klubowi sportowemu Olimpia Grudziądz. Efektem była impreza, której standard był daleki od mistrzowskiej rangi, oby w Gnieźnie było inaczej.

W Grudziądzu złote medale MP zdobyli Adam Głogowski (1:07:10) i Aleksandra Brzezińska (1:13:52).

Mistrzostwa wracają do Łodzi po 8 latach

Prawie miesiąc później o tytuły i medale biegacze będą walczyć na dystansie maratonu. Honory gospodarza czynić będzie DOZ Maraton Łódź, a impreza ma pełnić ważną rolę w kontekście kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Będą to piąte mistrzostwa kraju w maratonie w historii tego miasta. Poprzednio biegacze rywalizowali tam o medale w latach 1937, 1946, 1955 i 1964. W 2015 roku, gdy za organizację Maratonu Łódź odpowiadała agencja Sport Evolution, impreza była areną mistrzostw Polski kobiet.

Dla nas to duża nobilitacja, że zorganizujemy mistrzostwa w roku olimpijskim. Nasza impreza będzie ważnym punktem w kwalifikacjach maratońskich do igrzysk w Paryżu. Szykujemy zatem szybką i ciekawą trasę, mając nadzieję na mocną obsadę i świetne wyniki. Zadbamy też o to, aby zawodnicy walczący w ramach mistrzostw Polski i o minima olimpijskie byli też docenieni pod względem wysokości nagród finansowych – mówi Jacek Chmiel, dyrektor DOZ Maratonu Łódź.

Być może przyznanie prawa do organizacji mistrzostw zahamuje spadek frekwencji na łódzkich zawodach. W ubiegłym roku do mety w Atlas Arenie dobiegło 1526 zawodników, o 467 mniej niż rok wcześniej. Tym samym bieg w Łodzi jako jedyny z największych maratonów w Polsce w 2023 roku zaliczył odpływ uczestników.

W tym roku mistrzostwa kraju w maratonie odbyły się w Poznaniu. Tytuły mistrzowskie wywalczyli Adam Nowicki (2:12:34) i Monika Jackiewicz (2:31:15).

Stadion w Ustce, fot. Robert Sienkiewicz

Ustka i Ciechanów zapraszają 

Kolejnymi debiutantami w roli gospodarzy będą Ustka oraz Ciechanów. Nadbałtycki kurort 14 kwietnia przyszłego roku zorganizuje mistrzostwa kraju w biegu na 10 000 metrów.

Ustka ma bardzo duże tradycje lekkoatletyczne. Dzięki zbudowaniu nowego stadionu mamy teraz rewelacyjną bazę treningową, ale też możliwości organizacji zawodów. Chcemy z tego korzystać, w pierwszej kolejności zapraszając wiosną przyszłego roku na mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. To impreza, która od lat gromadzi dziesiątki biegaczy z całego kraju i cieszę się, że w roku 2024 będziemy mogli ich gościć w Ustce – podkreśla Henryk Michalski, wiceprezes LKS-u Jantar Ustka.

Do Ciechanowa przyjadą z kolei zawodnicy z kategorii wiekowych U20 i U23, aby rywalizować o prymat w biegu na dystansie 5000 metrów.

Decyzja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o powierzeniu organizacja mistrzostw Polski w 2024 r. miastu Ciechanów ma mocne uzasadnienie. Jesteśmy w pełni przygotowani. Kilka dni temu oddaliśmy sportowcom do użytkowania nowoczesny i w pełni wyposażony budynek zaplecza sportowo-administracyjnego na miejskim stadionie. Od 2018 r. na bieżni rokrocznie organizujemy imprezy lekkoatletyczne o zasięgu ogólnopolskim – podkreślił Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Zawody w Ciechanowie wg. wstępnych planów mają odbyć się 1 czerwca.

Źródło: PZLA, red

fot. w nagłówku Depositphotos.com