23. Poznań Maraton już za miesiąc

Za dokładnie miesiąc, 13 października, stolica Wielkopolski stanie się areną jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce – 23. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. To święto biegania, które każdego roku przyciąga tysiące miłośników sportu z całego kraju i zagranicy, gotowych pokonać klasyczny dystans 42,195 km. W programie wydarzenia jest również bieg „Poznań Five”.

Poznań Maraton to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce. W ubiegłym roku do jego mety dobiegło nieco ponad 4 tys. zawodników, tym samym był to trzeci największy bieg maratoński w kraju. Patronem wydarzenia jest Maciej Frankiewicz, były wiceprezydent Poznania i zapalony maratończyk, który znacząco przyczynił się do rozwoju sportu w mieście.

fot. Klaudia Berda

Na dokładnie miesiąc przed startem Poznań Maratonu lista zapisanych zbliża się do 4 tys. Chętni mogą zgłaszać się online aż do 10 października, a jeśli będą wolne miejsca, to również w weekend 11-12 października w Biurze Zawodów.

Jeśli ktoś jednak chce zamówić pakiet z oficjalną koszulką techniczną (60 zł), to musi to zrobić dzisiaj. Zgłoszenia na Poznań Maraton przyjmowane są na stronie marathon.poznan.pl

Trasa 23. Poznań Maratonu

Trasa 23. Poznań Maratonu, jak co roku, prowadzi przez ulice w centrum stolicy Wielkopolski i sprzyja osiąganiu dobrych wyników, a także pozwala mniej doświadczonym biegaczom na komfortowe pokonanie dystansu. Powinna być dobrze znana wszystkim, którzy startowali w ostatnich edycjach biegu.

Start i meta tradycyjnie będą znajdować się w okolicach Międzynarodowych Targów Poznańskich, co zapewnia dogodny dostęp do infrastruktury oraz łatwy dojazd dla kibiców i zawodników.

Zawodnicy o godz. 9:00 po starcie na ul. Grunwaldzkiej wyruszą w stronę Enea Stadionu. Ulicami Bułgarską i Bukowską będą kierować się w stronę Portu Lotniczego Ławica. Kolejne kilometry trasy będą prowadzić ulicami Złotowską, Owczą oraz Cmentarną, by znów wrócić na ulicę Grunwaldzką i podążać przez Raszyn do ul. Hetmańskiej, która poprowadzi uczestników aż do Ronda Starołęka.

Następnie maratończycy udadzą się na poznańskie Rataje, a dalej przebiegną w pobliżu Jeziora Maltańskiego oraz Katedry. W dalszej części trasy biegacze i biegaczki odwiedzą Stare Miasto i malowniczy Sołacz. Ostatnie 10 kilometrów przebiegnie ulicami: Niestachowską, św. Wawrzyńca, Polską, Bułgarską oraz Grunwaldzką, z której w okolicach Bałtyku zawodnicy skręcą na teren Targów, by finiszować na Placu Marka.

A na mecie na wszystkich czeka medal

Biegacze, którzy 13 października dotrą do mety 23. Poznań Maratonu otrzymają medale złotego koloru upamiętniające 195-rocznicę powstania Biblioteki Raczyńskich. Na krawędzi krążka znajdą się słowa założyciela tej instytucji „Każdy bez różnicy osób”.

Wykonany ze stopów metali medal ma średnicę 7,5 cm i grubość 7 mm. Ozdabia go ornament nawiązujący do wzoru widocznego na fasadzie jednego z domków budniczych sąsiadujących z poznańskim ratuszem.

Awers tradycyjnie zawiera datę poznańskiego maratonu oraz jego logotyp. Na rewersie umieszczona została charakterystyczna elewacja Biblioteki Raczyńskich. Na tej stronie medalu znalazło się także miejsce na imię zawodnika oraz czas uzyskany na mecie. Wypełnienie rewersu tymi danymi będzie możliwe tuż po biegu. W strefie mety na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie bowiem działał mobilny punkt grawerowania.

– Piękna poznańska pamiątka powinna zachęcić do startu wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o zapisaniu się na nasz bieg. Cieszy nas, że po raz kolejny poprzez medal Poznań Maratonu możemy przybliżać biegaczkom i biegaczom wspaniałą historię naszego miasta – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 23. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza.

Szarfa, która zdobi medale, granatową kolorystyką i wzorem nawiązuje do układu graficznego oficjalnej koszulki startowej.

Nie tylko maraton

Podczas 23. Poznań Maratonu odbędzie się druga edycja biegu na 5 kilometrów – „Poznań Five”. Pierwsza edycji biegu cieszyła się sporym zainteresowaniem. Biegacze wystartują w ten sam dzień co maratończycy (o godz. 9:15) i zakończą swoje zmagania na tej samej mecie, tradycyjnie zlokalizowanej na placu Marka. W biegu weźmie udział maksymalnie 2 tys. osób, a limit na pokonanie trasy wynosi 45 minut. Zapisy na zawody na 5-kilometrowej trasie wciąż trwają na stronie https://marathon.poznan.pl/

fot. Klaudia Berda

Swoje zawody w przeddzień maratonu będą miały również dzieci i młodzież. Mowa o imprezie Pho3nix Kids Maraton, która odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Impreza rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa około trzy godziny. W tym czasie odbędą się starty kolejnych grup wiekowych począwszy od maluchów urodzonych w 2020 roku i młodszych, którzy dystans około 100 m pokonają wspólnie z rodzicami. Jako ostatni na trasie o długości 1 km ścigać będą się nastolatki z roczników 2009-2011.

Wszystkie biegi organizowane będą w formule Open, co oznacza, że dziewczynki będą biec wspólnie z chłopcami. Czas nie będzie mierzony. Każdy uczestnik biegu otrzyma przy odbiorze numeru startowego drobny upominek, a po ukończeniu biegu na mecie pamiątkowy medal.

red

fot. w nagłówku Andrzej Olszanowski