Gardzielewski i Jagielska zwycięzcami największego biegu w Polsce!

29 edycja Biegu Niepodległości pobiła ogólnopolski rekord frekwencji na biegu ulicznym i od dziś jest największym biegiem w Polsce. Linię startu przekroczyło 15 024 zawodników, z których najszybciej na mecie zameldował się Arkadiusz Gardzielewski, osiągając czas 30:03. Najszybszą zawodniczka została Ewa Jagielska, która linię mety osiągnęła w czasie 34:38. Warszawski 29. Bieg Niepodległości ukończyło 15 013 biegaczy.

Z chwilą gdy organizatorzy 29. Biegu Niepodległości ogłosili, że na tegoroczny bieg przygotowali aż 18 tysięcy pakietów startowych, wiadomo było, że ogólnopolski rekord frekwencji na biegu ulicznym jest mocno zagrożony. Do tej pory najwięcej uczestników na starcie zgromadził PZU Półmaraton Warszawski, w którym w 2015 roku udział wzięło 12 958 zawodników. Palmę pierwszeństwa od dziś dzierży Bieg Niepodległości, którego linię startu przekroczyło 15 024 biegaczy! Okazja do poprawienia tego wyniku nadarzy się już podczas przyszłorocznej – jubileuszowej 30 edycji, bo organizatorzy zapowiedzieli już, że za rok przygotują 20 tysięcy pakietów startowych.

Żeby pomieścić tak dużą liczbę startujących, zawodnicy puszczani byli w falach co kilka minut. Ale zanim ruszyli na trasę, nastąpiło uroczyste odśpiewanie przez wszystkich uczestników Mazurka Dąbrowskiego. Morze biegaczy ubranych w białe i czerwone koszulki, tworzące żywą biało-czerwoną flagę, śpiewających hymn – robiło ogromne wrażenie. Jako pierwsi na 10 kilometrową trasę wyruszyli wózkarze, tuż za nimi na tandemach, osoby głuchonieme z przewodnikami. Start pierwszej fali biegaczy, nastąpił już tradycyjnie o godz. 11:11, gdy na trasę wyruszyli zawodnicy tzw. Elity.

Bieg Niepodległości

Kolejne fale, a wszystkich było sześć, na trasę biegu wypuszczane były co 4,5 minuty. Gdy linię startu przekraczali zawodnicy ostatniej fali, do mety dobiegał już najszybszy zawodnik 29. Biegu Niepodległości, którym okazał się Arkadiusz Gardzielewski. Dla zawodnika WKS Śląsk Wrocław była to trzecia wygrana w warszawskim biegu, którego jest zresztą rekordzistą trasy w 2011 roku uzyskując czas 29:26. Dziś do rekordu trochę zabrakło, Gardzielewski na mecie zanotował wynik 30:03. Na drugim miejscu z czasem 30:30 przybiegł Kamil Jastrzębski, a trzecim zawodnikiem 29. Biegu Niepodległości z wynikiem 30:34 został Krzysztof Żebrowski.

Dziś wszystko schodzi na drugi plan, najważniejsze jest godne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdy tysiące osób odśpiewało hymn narodowy, przeszły mnie ciarki, a żywa flaga stworzona z białych i czerwonych koszulek zawodników podniosła jeszcze poziom wspaniałego nastroju – powiedział na mecie Arkadiusz Gardzielewski.

Bieg Niepodległości

Najszybszą kobietą na mecie okazała się Ewa Jagielska. Zawodniczka LKS Ostrowianki Ostrów Maz. osiągnęła wynik 34:38, wyprzedzając Dominikę Stelmach (35:03) oraz Annę Łapińską (36:23).

Jestem bardzo szczęśliwa, że zwycięstwem w Warszawie, w tak wyjątkowym dniu, kończę udany w sumie dla mnie sezon. Teraz czas na odpoczynek, roztrenowanie i od grudnia dwoma zajęciami dziennie rozpocznę przygotowania do przyszłorocznego sezonu – powiedziała Ewa Jagielska.

Bieg Niepodległości

Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa wyjaśniał, że bieg jest okazją do aktywnego i radosnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawodnicy często walczą z samym sobą, a wielu biegaczy pokonuje dystans 10 kilometrów po raz pierwszy. Tak jak Monika Anna Krasińska z Warszawy, która po swoim pierwszym biegu na tym dystansie długo była pod wrażeniem – Czas nie jest imponujący, bo dopiero zaczynam przygodę biegową. We wrześniu wystartowałam na pierwsze 5 km w Praskiej Piątce. Dzisiaj skończyłam w 01:18:16, czyli jak widać pilnowałam tyłów. Pod wrażeniem jestem atmosfery i wsparcia, które dostawałam na każdym metrze od uczestników czy kibiców rozstawionych na całej trasie pomimo niezbyt sprzyjającej pogody. Żałuję iż wcześniej nie spróbowałam. Świetny pomysł na świętowanie tego o czym na co dzień zapominamy – Niepodległość. Na prawdę warto! – powiedziała zawodniczka.

29. Bieg Niepodległości ukończyło w sumie 15 013 biegaczy. Wydarzenie to było ostatnim z cyklu „Zabiegaj o Pamięć”, tworzące Warszawską Triadę Biegową, w skład której wchodzą: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

Bieg Niepodległości

Bieg Niepodległości
Wyniki 29. Biegu Niepodległości:

Mężczyźni

1. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 30.03

2. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 30.30

3. Krzysztof Żebrowski (SKS Feniks Siedlce) 30.34

Kobiety

1. Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) 34.38

2. Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) 35.03

3. Anna Łapińska (KS Warszawianka) 36.23

Pełne wyniki 29. Biegu Niepodległości

Organizatorem wydarzenia jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.