Czy dieta przy ciężkim treningu jest istotna?

Przy intensywnych treningach bardzo istotna jest dieta. Jak sądzicie, dlaczego? Nie możemy przystąpić do intensywnego trenowania, jeżeli nasze ciało nie ma energii i nie jest dobrze odżywione i nawodnione. Jeżeli o to nie zadbamy w pierwszej kolejności to nasz zapas energii będzie znikomy.

Bardzo często osoby, które przystępują do aktywności fizycznej zapominają o tym, że dieta w treningu jest tak samo istotna jak wykonanie najlepszego i najcięższego treningu. W momencie zakończenia treningu staramy się wprowadzać elementy żywieniowe po to aby wspomagały procesy regeneracji. Mają one za zadanie redukcję stanów zapalnych i przygotować nasze ciało do następnej aktywności fizycznej.

Jeżeli chcemy, aby nasz trening przynosił zamierzone efekty musimy popracować nie tylko na wyznaczonym celu, a również nad prawidłowym odżywianiu. Zatem po treningu staramy się uzupełniać energię, którą tracimy na treningu.

Podczas treningu wraz z potem wypłukujemy z organizmu cenne dla nas minerały. Częstym błędem popełnianym przez osoby aktywne jest ignorowanie spożycia przekąsek lub posiłku po treningu, wynika to z braku wiedzy żywieniowej. Posiłek po treningu powinien być złożony z białka, węglowodanów, elektrolitów i odrobinę tłuszczy. W pierwszej kolejności to właśnie on będzie wpływał na proces odbudowy naszych mięśni.

Nie możesz zjeść normalnego posiłku? Bo goni Cię czas, jesteś spóźniony? Nie martw się, wystarczy, że sięgniesz po odżywkę białkową lub koktajl, który będzie miał w sobie źródło łatwo przyswajalnego węglowodanu. Dzięki temu dostarczysz niezbędne makroskładniki i minerały, bezpośrednio po treningu. Na pewno taka forma posiłku będzie dużo lepsza, jak mielibyśmy go całkowicie ominąć.

Jeżeli nie dostarczysz energii w odpowiednim czasie, to twój organizm pobierze białko z mięśni i może zmniejszyć ich masę. W sportach wytrzymałościowych badania pokazują, że do godziny od zakończeniu aktywności fizycznej, występuje tzw. faza szybkiej restytucji glikogenu, dlatego zaleca się spożywanie węglowodanów w pierwszych dwóch godzinach po zakończeniu aktywności.

Po upływie około 15- 30 minut od zakończenia aktywności fizycznej pojawia się tzw. okno węglowodanowe jest to okres, kiedy nasze zmęczone mięśnie są przygotowane na szybką odbudowę glikogenu. Zazwyczaj w tym momencie wszyscy przeznaczają ten czas na rozciąganie lub na czynności po treningowe. A to jest odpowiedni czas na to, by dostarczyć węglowodany np. w napoju lub w tradycyjnym posiłku, ale takim, który nie będzie obciążał nam żołądka.

Podejmowanie kolejnego intensywnego treningu, kiedy regeneracja w pełni się nie zakończyła często nie ma sensu. Lepiej odczekać odpowiednio długi czas i podejść do kolejnego treningu z większym zapasem siły i energii. Wtedy nasz trening staje się bardziej efektywny i jest widoczny wzrost naszych osiągów.

 

 

Autor: Paulina Kaczyńska – reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 roku, Mistrzyni Polski w półmaratonie i 5000 metrów, vice mistrzyni Polski na 10000 metrów oraz brązowa medalistka w biegu na 1500 metrów. Legitymująca się siódmym wynikiem w historii lekkiej atletyki na 5000 metrów 15.29,87. W 2017 roku wraz z reprezentacją Polski przywiozła historyczny srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy z Lille.

Materiał prasowy partnera Mixit.pl