Półmaraton Warszawski – wspomnienia z historii

Za nieco ponad miesiąc wystartuje 13. edycja Półmaratonu Warszawskiego. Dzisiaj to jeden z najważniejszych biegów w tej części Europy. Tym bardziej trudno sobie wyobrazić, że te zawody mają zaledwie 12 lat. Przywołując najświeższe informacje na temat tegorocznej edycji imprezy, chcielibyśmy jednocześnie przypomnieć jak wyglądała dotychczasowa historia rywalizacji na dystansie 21 km i 97,5 metrów w stolicy. Ciekawostek nie brakuje. Mało kto na przykład pamięta, że w pierwszej edycji Półmaratonu Warszawskiego debiutowała była mistrzyni świata i brązowa medalistka olimpijska w maratonie Mare Dibaba.

Na temat tegorocznej imprezy, wiemy już bardzo dużo. Poznaliśmy szczegółową trasę, która uległa w ostatnich dniach małej korekcie, a z końcem lutego zmieniła się również opłata startowa. Do tej pory swój start w biegu, który w tym roku odbędzie się 25 marca zadeklarowało już niemal 13 000 osób. W trakcie pierwszej edycji w 2006 roku, do mety dobiegło – 1066 osób. Dzisiaj może się wydawać, że to bardzo mało, ale to był dopiero początek popularności biegów w Polsce. W tamtych warunkach był to naprawdę dobry wynik. Jesteśmy przekonani, że z każdym rokiem przekonujemy kolejne osoby, że warto biegać i uprawiać aktywność fizyczną.

Druga edycja półmaratonu zyskała sponsora tytularnego, który był z nami przez kolejne 3 lata. Z kolei piąty półmaraton okazał się najlepszy w historii pod względem sportowym. Nie licząc zagranicznych biegaczy, w zawodach wzięło udział wiele gwiazd polskich biegów długodystansowych, m.in.: Karolina Jarzyńska (obecnie Nadolska), Magdalena Sobańska, Olga Kalendarova-Ochal, Marcin Chabowski, Henryk Szost, Artur Kozłowski, Adam Draczyński, Michał Kaczmarek, Radosław Kłeczek, Mariusz Giżyński, Paweł Ochal, Jakub Wiśniewski czy Piotr Pobłocki. Osiągane wyniki były na najwyższym poziomie. Karolina Jarzyńska pobiła 15-letni rekord Polski na półmaratońskim dystansie z czasem 1:11:37, co dało jej pewne zwycięstwo w klasyfikacji kobiet.

Kolejne edycje również były rekordowe. Meta 7. Półmaratonu Warszawskiego po raz pierwszy zlokalizowana została nieopodal Stadionu Narodowego, a kolejny 8. Półmaraton Warszawski stał się największym biegiem w Polsce i pierwszym, który przekroczył barierę liczbę 10 000 biegaczy.

W 2013 roku impreza odbyła się po raz pierwszy pod egidą sponsora tytularnego – PZU. Ciekawa trasa i wspaniała pogoda przyniosły efekt w postaci rekordowej ilości kibiców oblegających trasę biegu. Biegaczy, którzy ukończyli 9. PZU Półmaraton Warszawski wspierało dziesiątki tysięcy fanów.

11. edycja półmaratonu również przyniosła kolejną nowinkę. To właśnie w tym roku pierwszy raz uczestnicy mogli się zgłosić do biegu w ramach akcji „Biegam Dobrze”, organizując zbiórkę charytatywną na rzecz wybranej przez siebie fundacji.

Niezwykle ciekawa była zeszłoroczna, dwunasta edycja PZU Półmaratonu Warszawskiego. Do mety trzeci rok z rzędu dotarło ponad 12 tysięcy biegaczy, ale w pamięć zapadł wszystkim głównie jeden – Florian Kropidłowski, który pokonał trasę, mając 82 lata. Najlepszy z Polaków, Yared Shegumo zajął wtedy 7. miejsce z czasem 1:03:45.

Za parę tygodni, kibice, zawodnicy i organizatorzy będą pisać historię dalej. Do tej pory z roku na rok zawody były coraz atrakcyjniejsze. Nie inaczej powinno być tym razem. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i wszyscy uczestnicy będą mogli w wiosennej aurze pokonać 21 km i 97,5 metrów. Zapisy do biegu nadal trwają. Aby wziąć udział w półmaratonie, wystarczy wejść na stronę pzupolmaratonwarszawski.com i kliknąć przycisk „Zapisz się”. Z końcem lutego wzrasta stawka opłaty startowej. Nie warto więc zwlekać do ostatniej chwili, szczególnie, że po 22 marca liczba pakietów będzie ograniczona.

Drobnej korekcie uległa również trasa tegorocznego 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Ze zmianami można się zapoznać na załączonej mapie.

Trasa 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego