Rekordowa Aleksandra Brzezińska

Słoneczny, ale wyjątkowo mroźny – taki był piąty bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Bydgoszczy, który odbył się w niedzielę, 25 lutego. Temperatura -12 stopni nie zapowiadała rekordowych wyników, ale okazało się, że zawodniczce w wysokiej formie mróz niestraszny. Zwyciężczyni biegu, brązowa medalistka rozegranych przed tygodniem Halowych Mistrzostw Polski na 3000 m – Aleksandra Brzezińska poprawiła rekord trasy kobiet. Wynik 16:37 jest najlepszym uzyskanym na wszystkich trasach ogólnopolskiego cyklu, w trakcie ośmioletniej historii zawodów.

26-letnia Aleksandra Brzezińska znakomicie sprawdza się w biegach w terenie – ma na koncie dwa tytuły przełajowej mistrzyni Polski do lat 23. Trasę w Myślęcinku zna, jak własną kieszeń – startuje w cyklu regularnie, jest najlepszą zawodniczką poprzedniej edycji, a po dzisiejszym biegu ma zapewnioną wygraną w klasyfikacji generalnej również w trwającej edycji. Dzisiejszym rezultatem była zaskoczona.

Nie spodziewałam się dziś rekordu trasy! Był on w planach, rozważałam jego poprawę jeszcze w tym sezonie, ale niekoniecznie dziś. W związku z tym, że zdarza mi się za szybko zacząć i tak było dzisiaj, postanowiłam to wykorzystać i zaatakować własny, najlepszy wynik uzyskany na tej trasie. Mijający tydzień treningowy nie był dla mnie łatwy. Nie „luzowałam” po hali, ponieważ moim celem są przełajowe mistrzostwa Polski w Żaganiu – 17 marca – mówiła na mecie zawodniczka. – Sezon halowy był dla mnie nowym doświadczeniem. Mimo iż biegam już wiele lat, po raz pierwszy zdecydowałam się na rywalizację pod dachem. Zupełna nowość i nieco inne bieganie, dające jednak dużo w perspektywie dalszych planów. Nie szykowałam się jakoś specjalnie pod halę. Traktowałam te starty bardziej jako przerywnik i element treningu pod przełaje. W terenie czuję się świetnie, od tego zaczynałam przygodę ze sportem. Już nie mogę się doczekać mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Liczę na mocną i zaciętą rywalizację!

City Trail Bydgoszcz

Drugie miejsce zajęła dzisiaj Marta Szenk (17:57), a trzecie – Daria Maik (19:22).

Znakomity wynik Oli przyćmił rywalizację panów (Ola zajęła czwarte miejsce open), w której zwycięstwo odniósł Adrian Bednarek. – Pierwszym celem na dzisiejszy bieg był jak najlepszy wynik, drugim poprawienie wczorajszego czasu Kamila Leśniaka, jaki uzyskał podczas biegu CITY TRAIL w Poznaniu – 16:13. Udało się ten plan zrealizować. Do 2 km biegłem z młodszym rywalem, a później oderwałem się i do końca biegłem już samotnie. Dzisiaj zaliczyłem czwarty bieg w bydgoskim CITY TRAIL. Na biegu numer sześć niestety mnie nie będzie ze względu na start docelowy, którym jest Półmaraton Warszawski w tym samym terminie. W stolicy chciałbym poprawić rekord życiowy wynoszący obecnie 1:14:07. Miło byłoby, gdyby progres nastąpił co najmniej o 8 sekund – podkreślił na mecie najszybszy zawodnik dzisiejszego biegu.

Drugą lokatę wywalczył Jakub Tuleja (16:32), a trzeci był Karol Jankowski (16:36). W klasyfikacji generalnej prowadzi aktualnie Jan Poczewski, ale walka o końcowe zwycięstwo rozegra się najpewniej między niesklasyfikowanymi Bartoszem Kotłowskim – najlepszym w trzech biegach trwającej edycji i Marcinem Biskupem, który ma na koncie jedno pierwsze, jedno drugie i jedno trzecie miejsce.

Pełne wyniki biegu nr. 5 w Bydgoszczy

Dzisiejszy bieg ukończyły 474 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 193 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 25 marca. Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 11 kwietnia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należy pobiec co najmniej 4 razy w edycji) oraz nagrody.

CITY TRAIL Junior

Poza Bydgoszczą, w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Fot. Paweł Malinowski