Miejski ratusz na koszulkach 6. PKO Białystok Półmaratonu

Dokładnie na dwa miesiące przed imprezą zaprezentowane zostały koszulki 6. PKO Białystok Półmaratonu. Tym razem to miejski ratusz znajdzie się na koszulkach, w których 13 maja tysiące biegaczy z kraju i zagranicy wybiegną na ulice Białegostoku.

Miejski ratusz wizytówką Białegostoku

Po Pałacu Branickich, który w ubiegłym roku znalazł się na koszulkach PKO Białystok Półmaratonu, tym razem przyszedł czas na kolejną wizytówkę miasta. 13 maja na koszulkach marki 4F, Partnera Technicznego biegu znajdzie się Miejski Ratusz. Ten XVIII-wieczny budynek jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Co ciekawe, ratusz nigdy nie był siedzibą miejskich władz. Początkowo pełnił funkcje handlowe, mieściły się tu kramy i wnętrze ratusza było wykorzystywane jako hala targowa. Wieża ratusza była wykorzystywana również przez strażaków, którzy obserwowali z niej teren miasta. Dziś budynek jest siedzibą Muzeum Podlaskiego.

Białystok Półmaraton

Na medalach Bachus

Głosami biegaczy medal 6. PKO Białystok Półmaratonu ozdobi postać Bachusa. Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina zwyciężył w bezpośrednim pojedynku z Apollo bogiem muzyki, zdrowia, sztuki i to on dołączy do kolekcji postaci, które do tej pory zdobiły medale biegu. Przypomnijmy, od 2016 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich. Biorący udział w kolejnych edycjach imprezy mają dzięki temu możliwość nie tylko wzięcia udziału w tej wyjątkowej imprezie ale także skompletowania kolekcji medali nawiązujących bezpośrednio do miasta Białegostoku. Bachus jest już trzecim z kolei bogiem, po ubiegłorocznej Florze i Kalisto, która zdobiła medal w 2016 roku, który wchodzi w skład kolekcji medali białostockiego półmaratonu.

Już ponad 2000 biegaczy na liście startowej

Na dwa miesiące przed startem imprezy na listach startowych jest już ponad 2000 biegaczy, co oznacza, że pozostało już mniej niż 2000 wolnych pakietów, które do końca marca można kupić po najniższej cenie. W kwietniu opłata startowa wzrośnie. 13 maja spod bramy Pałacu Branickich wystartują dwa biegi: Półmaraton na dystansie nieco ponad 21 km i bieg towarzyszący City Run na 5 km, który może stać się doskonałym celem wiosennych powrotów do formy sprzed zimowej przerwy.

Białystok Półmaraton

Biegacze z całego kraju w Białymstoku

Od kilku lat PKO Białystok Półmaraton cieszy się zainteresowaniem nie tylko Białostoczan, ale także mieszkańców innych regionów kraju. W tym roku ich udział jest wyjątkowo wyraźny. Na listach startowych oprócz białostoczan największą reprezentację stanowią biegacze z Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Gdyni. W podziale na poszczególne województwa wygląda to następująco: z woj. podlaskie – 730 osób; mazowieckie – 600 osób; wielkopolskie – 120 osób. Ponad 100 osób mamy również z woj. śląskiego, a do „setki” zbliżają się dolnośląskie, łódzkie i warmińsko-mazurskie.

Duży wpływ na wzrost zainteresowania białostocką “połówką”, oprócz znakomitych opinii wystawianych przez samych biegaczy, z pewnością ma też fakt, że PKO Białystok Półmaraton od swojej drugiej edycji jest wśród biegów zaliczanych do Korony Półmaratonów Polskich. 

Korona Półmaratonów Polskich to 11 biegów w całej Polsce, spośród których należy pobiec 5 w roku kalendarzowym. Aby otrzymać Koronę biegacze muszą ukończyć: 

  • co najmniej jeden z czterech półmaratonów: PZU Półmaraton Warszawski, PKO Poznań Półmaraton, PKO Wrocław Nocny Półmaraton, PZU Cracovia Półmaraton Królewski
  • co najmniej jeden z trzech półmaratonów: PKO Białystok Półmaraton,  Półmaraton Philipsa (Piła), Toyota Półmaraton Wałbrzych
  • co najmniej jeden z trzech półmaratonów: ONICO Gdynia Półmaraton,  Bieg Lechitów (Gniezno), Półmaraton Słowaka (Grodzisk Wlkp.), Panas Półmaraton Ślężański (Sobótka)

PKO Białystok Półmaraton to również, poza biegiem głównym na dystansie 21,097 km, bieg towarzyszący na dystansie 5 km – City Run 5k oraz biegi dla dzieci, Junior City Run na dystansach od 100 m do 1 km.  

Klasyfikacje biegowe

Podczas tegorocznej edycji PKO Białystok Półmaratonu oprócz klasyfikacji generalnych kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych prowadzone będą także klasyfikacje dodatkowe w tym m.in: Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie, Otwarte Mistrzostwa Służb Mundurowych w Półmaratonie oraz po raz pierwszy Mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu.

Fundacja Białystok Biega, nieprzerwanie od 2011 roku, jest organizatorem biegów w Białymstoku i na Podlasiu. W ciągu 5 lat metę biegów organizowanych przez Fundację przekroczyło ponad 17,5 tys biegaczy.

Zapisy internetowe na 6. PKO Białystok Półmaraton trwają na stronie online.datasport.pl

Regulamin 6. PKO Białystok Półmaraton

Regulamin City Run 5k

Więcej informacji na stronie bialystokpolmaraton.pl