Za miesiąc 17. PZU Cracovia Maraton

Tylko miesiąc pozostał do 17. PZU Cracovia Maraton i innych atrakcyjnych imprez biegowych, które odbędą się w Krakowie 21 i 22 kwietnia. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w środę, 21 marca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej przekazane zostały najważniejsze informacje dotyczące przygotowań do tego wielkiego wydarzenia sportowego.

Wszystkie liczby wskazują na to, że będzie to kolejny, rekordowy rok. W tej chwili mamy już prawie 7500 zgłoszeń do maratonu. Pragnę przypomnieć, w ubiegłym roku bieg ukończyło 5615 osób. Pod względem liczby biegaczy byliśmy drugim maratonem w Polsce. Mam nadzieję, że w tym sezonie awansujemy na pierwsze miejsce – powiedział Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i zarazem Dyrektor 17. PZU Cracovia Maraton.

Na pewno jesteśmy najbardziej międzynarodowym maratonem w Polsce, za miesiąc wystartuje u nas około 1000 biegaczy z kilkudziesięciu krajów. Wracamy na trasę sprzed paru lat, ocieramy się więc o Nową Hutę. Pobiegniemy obok TAURON Areny, najnowocześniejszego obiektu sportowego i przez Stare Miasto, które mocno przyciąga biegaczy do Krakowa. Jak mawia Czesław Lang, takiego teatru nie ma nikt, a skoro mamy dobry teatr, to muszą też być dobrzy aktorzy. Myślę, że padną w końcu wyniki poniżej 2 godzin i 10 minut (obecny rekord to 2:11.26 – przyp. red.). Oczywiście przygotowujemy szereg imprez towarzyszących. W sobotę, przede wszystkim Błonia Krakowskie, dzieci i młodzież. Tradycyjnie też rolki i mini maraton. Sobota to również zupełna nowość. Rynek Główny, start i meta Biegu Nocnego na 10 km. Początek o godz. 21:30. Rywalizacja w pięknej scenerii. Wreszcie, w niedzielę to nad czym pracujemy od blisko roku, czyli 17. PZU Cracovia Maraton. Dwie minuty wcześniej wystartują „wózkarze”, liczny udział osób niepełnosprawnych też wyróżnia nasz maraton. Będą się znów ścigać na pełnym dystansie 42 km i 195 m – dodał Krzysztof Kowal.

Z kolei, Piotr Sokołowski – Kierownik Zespołu Organizacji Imprez Biegowych ZIS przedstawił szczegóły atestowania tras maratonu i Biegu Nocnego: – Aby wynik został oficjalnie uznany, trasa musi mieć atest. W nocy, z 13 na 14 marca jeździłem na rowerze z mierniczym. Podróżowaliśmy w asyście radiowozu policyjnego, za co serdecznie dziękujemy. W ciągu 8 godzin dokonany został atest tras maratonu i Biegu Nocnego.

trasa 17. Cracovia Maraton

Trasa 17. PZU Cracovia Maraton w dużej rozdzielczości

Piotr Sokołowski przybliżył także przebieg obu tras. W uzupełnieniu, Dyrektor Krzysztof Kowal wyjaśnił, że wyznaczenie trasy maratonu wymagało pogodzenia interesów biegaczy, uczestników ruchu drogowego i mieszkańców, znalezienia rozwiązań umożliwiających wyjazd samochodem z każdego punktu miasta, zapewniających normalne funkcjonowanie. – Tu ukłony dla Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Policji – dodał Dyr. Kowal.

17. PZU Cracovia Maraton rozpocznie tegoroczną edycję Królewskiej Triady Biegowej

Co roku mamy dużą grupę biegaczy, którzy kończą trzy nasze imprezy: PZU Cracovia Maraton, PZU Bieg Trzech Kopców i PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Przez dwa lata byli honorowani statuetką, w tym roku postanowiliśmy zmienić formułę – poinformowała Magdalena Nowak-Obrzut, Zastępca Dyrektora ZIS ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych. – Zamiast statuetki będzie zupełnie inny projekt, ale mam nadzieję, że spodoba się biegaczom. Będą to trzy medale, które będzie można zdobyć podczas kolejnych imprez Triady, a potem je złożyć w jedno trofeum. Na poszczególnych medalach postanowiliśmy zaprezentować najważniejsze miejsca w Krakowie, na medalu maratonu będzie to Kościół Mariacki, na medalu półmaratonu – TAURON Arena oraz trzy kopce na medalu Biegu Trzech Kopców.

medal Cracovia Maraton

Dla każdego medalu przygotowana zostanie odpowiednia szarfa, dla kompletu trzech medali – ekspozytor.

Treningi do 17. PZU Cracovia Maratonu

Biegaczom zamierzającym wziąć udział w 17. PZU Cracovia Maraton i innych imprezach bardzo przypadły do gustu treningi, zorganizowane przez ZIS i AZS AWF Kraków Masters. Wrażeniami i uwagami z tych przygotowań podzielili się w czasie środowej konferencji Dariusz Kaczmarski oraz trzykrotny olimpijczyk, wicemistrz Europy w chodzie sportowym, a obecnie trener lekkiej atletyki Grzegorz Sudoł.

Oprócz odpowiedniego przygotowania maratończyków, celem naszych działań jest również zbudowanie świadomości społecznej, że w Krakowie coś się dzieje. Chcemy zachęcać mieszkańców, aby identyfikowali się z maratonem i przekonywali swoich bliskich, że jest to dobra impreza – mówił Dariusz Kaczmarski.

Cieszę się, że możemy porozmawiać o tym, co nas czeka za miesiąc – podkreślił Grzegorz Sudoł. – My, jako trenerzy odpowiadamy za dobre przygotowanie do maratonu. Wspólnie z Darkiem Kaczmarskim i innymi, współpracującymi z nami osobami, staramy się dobrze ukierunkować uczestników naszych zajęć, zarówno mentalnie, jak i przede wszystkim fizycznie. Przekazujemy wiele wskazówek, nie tylko jak biegać i jaki trening na co dzień robić. Spotykamy się raz w tygodniu, w niedziele i to na pewno nie wystarcza, aby solidnie przygotować się do maratonu. Ale właśnie podczas niedzielnych spotkań przeprowadzamy główny, najcięższy trening, który zdecydowanie łatwiej wykonać w grupie. Zwraca uwagę duża frekwencja, na treningach często pojawia się więcej niż setka osób. Ta formuła się przyjęła. Teraz jesteśmy w okresie bezpośredniego przygotowania do startu. Przed nami m.in. śniadanie biegowe, a 14 kwietnia – test Coopera.

W przeddzień konferencji Grzegorz Sudoł, podczas transmisji „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku, udzielał rad biegaczom, odpowiadał na ich pytania. Planowane są jeszcze w najbliższym czasie dwie tego typu interakcje.

 

źródło: ZIS Kraków