Poznań otwiera cykl Super League Triathlon

Najbardziej innowacyjna i widowiskowa liga triathlonu już w czerwcu zawita do stolicy Wielkopolski. Jedyny w Europie wyścig kwalifikacyjny cyklu Super League Triathlon będzie punktem kulminacyjnym 4-dniowego, poznańskiego święta triathlonu. W dniach 29 czerwca – 1 lipca odbędzie się również m.in. start amatorów na trzech dystansach indywidualnych i jednym sztafetowym, Junior Triathlon Poznań oraz Semilac Women Run. To niepowtarzalna okazja, aby wystartować w ramach jednej imprezy ze ścisłą czołówką światowego triathlonu.

Poznań można śmiało nazwać kolebką polskiego triathlonu. W sąsiadującym z miastem Kiekrzu w 1984 roku miały miejsce pierwsze w Polsce zawody triathlonowe, a od 2013 roku, w 5 kolejnych edycjach poznańskiego triathlonu wzięło udział ok. 12 tys. zawodników z całego świata. Poznań może również pochwalić się doskonałą infrastrukturą sportową – szybkie trasy biegowe i rowerowe oraz jezioro położone blisko centrum miasta umożliwiają zorganizowanie imprezy, która będzie wyjątkowo atrakcyjna zarówno dla triathlonistów, jak i kibiców. Nic dziwnego, że to właśnie to miasto zostało wybrane przez wielokrotnego mistrza świata Chrisa McCormacka i jego partnerów jako gospodarz eliminacji do najbardziej prestiżowej ligi triathlonowej na świecie.

Triathlonowa Liga Mistrzów

Super League Triathlon to dwa cykle – kwalifikacyjny oraz mistrzowski. W ramach tego pierwszego triathloniści (amatorzy i profesjonaliści) walczą o punkty umożliwiające im start w imprezach mistrzowskich. Cykl mistrzowski to starty ścisłej światowej czołówki triathlonistów, w jednych z najbardziej prestiżowych lokalizacji na świecie. Pula nagród cyklu wynosi ponad 1,5 miliona dolarów. SLT to przede wszystkim innowacyjne, szybkie i bardzo emocjonujące formaty. To prawdziwa gratka dla kibiców, bowiem nigdy wcześniej rywalizacja w triathlonie nie była tak ekscytująca i atrakcyjna do oglądania.

– Super League Triathlon otwiera nowy rozdział w historii tego sportu. Mamy nadzieję, że imprezy cyklu wprowadzą powiew świeżości i nową jakość do światowego triathlonu – mówi Michael D’Hulst, współzałożyciel i dyrektor Super League Holding. – Istotną częścią ducha SLT są równe szanse dla wszystkich zawodników. Mam nadzieję, że dzięki możliwości startu u boku największych światowych gwiazd imprezy cyklu SLT będą platformą, która zapewni szansę na realizację marzeń nowej generacji zawodników – dodaje.

W kategorii PRO Polskę reprezentować będą m.in. Maria Cześnik oraz Agnieszka Jerzyk, które w poprzednich latach reprezentowały nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich. Michael D’Hulst podczas swojej wizyty w Poznaniu miał również okazję zapoznać się z obiektami, na których będą rozgrywane zawody:

– Poznań to miasto o świetnych warunkach do organizacji imprez sportowych. Połączenie miejskiej infrastruktury sportowej oraz pełnej akcji formuły wyścigów SLT sprawi, że kibice z łatwością będą mogli śledzić i przeżywać razem z zawodnikami przebieg rywalizacji. To będzie niepowtarzalne wydarzenie – mówił D’Hulst.

Sportowy festiwal w Poznaniu

Super League Triathlon Poznań to znacznie więcej niż tylko wyścig kwalifikacyjny cyklu SLT. W ramach najdłuższego w Polsce, 4-dniowego festiwalu triathlonu odbędą się również starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych (112,99 km, 56,5 km oraz 28,25 km), a także start drużynowy na dystansie 56,5 km. To niepowtarzalna okazja dla pasjonatów triathlonu z całej Polski, aby wystartować w ramach jednego wydarzenia z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z okazji tej zdecydował się skorzystać m.in. medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Jan Szymański, który w Poznaniu zadebiutuje w triathlonie.

SLT Poznań 2018 to także Semilac Women Run oraz Złoty Start Kobiet. Inicjatywy, dzięki którym SLT Poznań jako pierwsze na świecie wychodzi naprzeciw realnemu zwiększeniu zaangażowania kobiet w triathlon. W ramach tego projektu triathlonistki będą miały dostęp do dedykowanej platformy treningowej, a także wzajemnego wsparcia i motywacji innych aktywnych kobiet z całej Polski. W trakcie triathlonowego festiwalu planowany jest również Junior Poznań Triathlon – impreza dla najmłodszych sportowców, której głównym celem jest propagowanie wśród nich zdrowego stylu życia oraz pomoc dzieciom w realizowaniu siebie poprzez sport. Wszystkie te inicjatywy tworzą spójny obraz wydarzenia, które łączy pasjonatów triatlonu niezależnie od wieku, płci i kraju pochodzenia.

Super League Triathlon

Miasto sportu

Bycie gospodarzem imprezy o takiej randze i skali to również doskonała promocja miasta oraz świetny sposób na propagowanie aktywnego stylu życia wśród jego mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych.

– Dzięki Super League Triathlon Poznań miasto na 4 dni zamieni się w sportową stolicę Polski. Przyjadą nie tylko największe światowe gwiazdy, ale również tysiące pasjonatów triathlonu z całego świata. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej inicjatywy – mówi dr Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. – Cieszę się, że nasze zaangażowanie w promocję aktywności i tworzenie coraz lepszej infrastruktury sportowej owocuje możliwością zostania gospodarzem tak wyjątkowego wydarzenia. To również świetna atrakcja dla mieszkańców, a także okazja dla rodziców do zaszczepienia sportowej pasji w swoich dzieciach – dodaje.

Super League Triathlon Poznań 2018 potrwa od 29 czerwca do 1 lipca 2018 r. Współorganizatorem i patronem honorowym wydarzenia jest Miasto Poznań. Sponsorami imprezy są firmy Ciech, Veolia, Itaka, Cisowianka, Firma Karlik, Aquaspeed oraz Diamant. Więcej informacji oraz rejestracja na stronie www.superleaguepoznan.com.

mat.pras

Fot. The Studio M.