10 dni do 8. Biegu Wegańskiego

Za oknem pełnia wiosny, a do majowego Biegu Wegańskiego zostało 10 dni. Na biegaczy czeka piękna nadwiślańska ścieżka, dystanse od 2,5 do 21 km oraz jeden z największych w Polsce targów z kuchnią roślinną – Zabiegany Targ Wegański. Szczególną atrakcją wiosennego wydarzenia będzie seria spotkań ze znanymi postaciami ze świata sportu, kulinariów i ekologii czyli Kwadrans z… Na imprezę cały czas trwają zapisy.

Fundacja Run Vegan zaprasza na 8. edycję Biegu Wegańskiego. 20 maja 2018 r. W niedzielę, na błoniach przy Centrum Olimpijskich w Warszawie, odbędzie się całodniowy piknik przyciągający biegaczy oraz wszystkich, którzy lubią smacznie, ciekawie i zdrowo zjeść.  Imprezę poprowadzi aktorka Paulina Holtz i dziennikarz sportowy Piotr Falkowski, a o oprawę muzyczną zadba zespół DOMOFONIA.

8 Bieg Wegański odbywa się pod patronatem Fundacji Viva! i wieńczy rozpoczynający się 13 maja Tydzień WEGE organizowany przez Fundację.

Po pierwsze: BIEGAMY!

Biegacze mają do wyboru 3 dystanse: 5, 10 oraz popołudniowy półmaraton czyli 21 km. Przewidziany jest również dystans 2,5 km czyli bezpłatny Rodzinny Bieg po Zdrowie. Trasy wszystkich biegów prowadzą pięknymi, miękkimi ścieżkami wzdłuż brzegów Wisły. Dla wielu uczestników to okazja, by poznać tę zieloną i dziką część Warszawy i odkryć, jak uniknąć asfaltu nie ruszając się z miasta. Ciekawostką jest to, że w lasach wzdłuż ścieżki znajdują się cenne dla przyrody obszary lęgowe ptactwa.

Bieg Wegański

Na trasach Biegu Wegańskiego będzie można spotkać m.in. aktorkę Paulinę Holtz, posłankę Joannę Muchę, blogerkę i autorkę książki SLOW LIFE Joannę Glogazę, dziennikarza Piotra Falkowskiego, Malkę Kafkę, właścicielkę sieci wegańskich restauracji Tel Aviv czy Przemka Ignaszewskiego, który prowadzi popularny blog VEGENERAT.

Organizatorzy gorąco zachęcają do startu w przebraniu. Dla najciekawiej przebranych uczestników przewidziane są nagrody i pamiątkowe statuetki. W kolorowych strojach pobiegną również Zające czyli tzw. pacemakerzy, którzy zadbają o dotarcie wszystkich do mety w wyznaczonym czasie. To ważne, ponieważ wśród uczestników Biegu jest wielu debiutantów i osób, które na co dzień nie biegają, chcą jednak wystartować “dla idei”. Wśród Zajęcy m.in. Piotr Falkowski i Kamil Dąbrowa, redaktor naczelny sieci stacji Meloradio

Koncept Biegu czyli połączenie sportu i kuchni roślinnej w szczególny sposób spełnia się na mecie. Tam na wszystkich biegaczy czeka wegańska Kasza Party, czyli posiłek regeneracyjny, przygotowany na bazie certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego. Dzięki temu można będzie od razu przekonać się organoleptycznie o smaku i różnorodności wegańskiej kuchni.

Równolegle odbędą się także Biegi Dzieci w czterech grupach wiekowych na dystansach od 400 do 1600 metrów. Wspólne bieganie dzieci i rodziców oraz kolorowe przebrania obu tych grup nadają szczególny koloryt całemu wydarzeniu.

Bieg Wegański

Rejestracja dla biegaczy: www.biegweganski.pl

Po drugie: ROZMAWIAMY!

Nowością majowej edycji jest KWADRANS Z… Jest to seria wystąpień nawiązujących do formuły TED, podczas których będzie można spotkać znane i lubiane postaci ze świata sportu, medycyny, nauki, ekologii, a także aktywistów na rzecz zwierząt i popularnych, blogerów kulinarnych i autorów książek. Udział wezmą m.in. ortopeda dr Piotr Tarkowski, dietetyk i prezes Fundacji Szczęśliwi bez Cukru Małgorzata Sobczyk oraz socjolog Jarosław Urbański, restauratorka Malka Kafka i bloger Vegenerat. Pełna lista gości jest na stronie www.biegweganski.pl. Wstęp jest bezpłatny i bez rejestracji, przy wejściu czekać będzie puszka Schroniska w Korabiewicach na symboliczną złotówkę.

Po trzecie: DZIAŁAMY!

Bieg Wegański ma także ważny aspekt charytatywny i proekologiczny:

 • Chcesz wesprzeć Schronisko dla zwierząt?
  • Na Biegu Wegańskim z każdego opłaconego pakietu startowego na 5/10/21 km 5 zł trafia na rzecz Schroniska w Korabiewicach, którym opiekuje się Fundacja Viva!. Chętni mogą również kupić on-line symboliczną cegiełkę Biegu Wegańskiego wspierającą działanie schroniska – 1 minuta funkcjonowania placówki to ok.2 zł, 1 dzień – ok. 3000 zł. Współpraca ze Schroniskiem przy poprzednich edycjach Biegu dała rezultat w postaci zakupu całorocznych bud dla psów, namiotu edukacyjnego dla wolontariuszy, zakupu miesięcznego zapasu siana dla korabiewickich koni i wsparcia projektu leczenia psich seniorów.
  • Link do aukcji: pomagam.pl
 • Chcesz pobiec z psem?
  • Proszę bardzo! Organizatorzy zachęcają do startu w psim towarzystwie. Na dystansie 5 km przewidziana jest z odrębna, dodatkowa klasyfikacja zawodników w tej kategorii.

Bieg Wegański

 • Myślisz o adopcji psa?
  • Świetnie się składa! Na linii startu stanie – uwaga – 70! wolontariuszy z psami ze Schroniska na Paluchu. Może któryś z tych psiaków zostanie właśnie Twoim towarzyszem? Przedstawiciele Palucha chętnie opowiedzą o adopcji oraz pracy wolontariuszy w schronisku.
 • Przeszkadzają Ci śmieci nad Wisłą?
  • Włącz się do działania! W sobotę, 19 maja, dzień przed Biegiem Wegańskim, odbędzie się wspólne sprzątanie nadwiślańskich ścieżek na Bielanach i Żoliborzu w ramach akcji „Zabiegam o czystą Warszawę”. Można też przynieść elektroodpady i zużyte telefony, którymi zajmie się wspierająca akcję firma REMONDIS. Dla dzieci przewidziane są warsztaty ekologiczne, a na wszystkich czeka porcja energii w postaci wegańskich słodyczy od SUPER KRÓWKI
Po czwarte – JEMY! czyli będzie wegański wymiar imprezy

Ważnym punktem wydarzenia jest Zabiegany Targ Wegański z pysznymi i różnorodnymi daniami kuchni roślinnej z całego świata. Na Targu będzie można smacznie zjeść na słodko i na wytrawnie, kupić książki i koszulki. Będą lody, baklawa, kuchnia indyjska i libańska, a także swojskie pierogi. Targ daje także okazję do skorzystania z porady dietetyka i fizjoterapuety oraz bezpłatnego masażu.

Na terenie Targu będą również stoiska fundacji działających na rzecz zwierząt –  VIVA, Otwarte Klatki, Empatia i OTOZ Animals.

Wstęp bezpłatny, pełna lista wystawców stronie Biegu Wegańskiego

INFORMACJE TECHNICZNE

Start w biegach wymaga rejestracji on-line: www.biegweganski.pl/rejestracja. Osoby w wieku pow. 70 lat są zwolnione są z opłaty startowej. Możliwość zapisania się on-line tylko do piątku 11 maja, po tym terminie można zapisać się osobiście w Biurze Zawodów.

W pakietach dla dzieci: imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu, słodka Kulka Mocy, zabawka od COBI, medal odlewany, pamiątkowy kubek, woda, NNW

W pakiecie biegu głównego: imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu, medal odlewany, pamiątkowy kubek, woda i wegańskie Krówki na trasie, vege&eko&bio posiłek regeneracyjny, torba bawełniana Garmin, NNW

W pakiecie Rodzinnego Spaceru po Zdrowie: imienny numer startowy, medal odlewany, pamiątkowa koszulka, posiłek regeneracyjny, woda, NNW

Galeria zdjęć i filmów z poprzednich edycji: www.biegweganski.pl/galeria-zdjec

Wolontariat: zgłoszenia przez formularz na stronie wydarzenia: www.biegweganski.pl/wolontariat

Bieg Wegański

8 BIEG WEGAŃSKI – PROGRAM

20 maja 2018, niedz., Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4

Program ramowy dla biegaczy

07:30 – 13:00               Biuro Zawodów – odbiór pakietów startowych.

Wydawanie pakietów na dany dystans kończy się na 60 min przed startem.

UWAGA: Wydawanie pakietów dla dzieci kończy się o godz. 11:00

08:40                           Oficjalne otwarcie imprezy – prowadzi: Paulina Holtz i Piotr Falkowski

09:00                           Bieg na dystansie 10 km, limit czasu: 90 min

11:00                           Bieg na dystansie 5 km, limit czasu: 45 min

12:00                           Bieg Dzieci, 4 kategorie wiekowe

13:00                           Dekoracje zwycięzców: 5 i 10 km, kategoria „Bieg z psem” i “Wyjątkowy Pies Biegu”

13:30                           Dekoracje zwycięzców w Biegu Dzieci

14:00                           Rodzinny Bieg po Zdrowie na dystansie 2,5 km, limit czasu: 60 min

14:30                           Bieg na dystansie 21 km, limit czasu: 180 min

17:00               Dekoracje zwycięzców na dystansie 21 km i w kategoriach dodatkowych (najciekawsze przebranie, najstarszy uczestnik/uczestniczka, nagrody specjalne)

 WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

09:00 – 17:00          Zabiegany Targ Wegański na terenie Miasteczka Biegu m.in. Falafel Bejrut, lista wystawców

10:00 – 17:00            KWADRANS Z… – spotkania ze znanymi i lubianymi:

 • Malka Kafka – sieć restauracji Tel Aviv, współautorka “książki GOD FOOD Boska Kuchnia Malki Kafki”
 • Adam Kuncicki – trener, weganin i pasjonat sportów sylwetkowych
 • Jarosław Urbański, socjolog, naukowiec, autor pasjonującej książki “Społeczeństwo bez mięsa”
 • Kasia Konopa, ekspertka w temacie wegańskich kosmetyków. Na jej vlogu PINK MINK Studio (YouTube) dowiesz się wszystkiego o makijażu cruelty free
 • Małgorzata Sobczyk, dietetyk, wiceprezes Fundacji Szczęśliwi bez cukru, autorka bloga BiteThru Blog,
 • dr Piotr Tarkowski, specjalista ortopedii traumatologii ze Szpitala Bielańskiego opowie o wpływie diety roślinnej na stan kości i stawów.
 • Orestes Kowalski, autor bloga Everyday Hero, opowie o efektywnym aktywizmie w internecie
 • Vegenerat Biegowy czyli Przemysław Ignaszewski, bloger i autor książki “Kuchnia Vegenerata”, opowie, jak schudł połowę siebie i zmienił się w wegańskiego ultrasa
 • Waldemar Kamiński – trener slow joggingu – będzie przekonywał do bieganie każdego, nawet tych, którym wydaje się, że bieganie nie jest dla nich. Biegać każdy może i to zdrowo!
 • Irka Kowalczyk – “człowiek od wszystkiego” w schronisku w Korabiewicach. Jest weganką od 2013 roku, wcześniej przez rok była wegetarianką. O przełomie w jej życiu zdecydowała przypadkowa rozmowa, podczas której ktoś zadał jej pytanie “dlaczego jednym pomaga, a inne zjada”. Irka poprowadzi zajęcia z psiej komunikacji dla dzieci.
 • Michał Gniłka / Mickey Rotten by Michał Gniłka – zatrzymał się na dłuższą chwilę w Warszawie gdzie skupia się na kuchni wegańskiej. Jego przepisy można przeczytać w serii MICKEY ROTTEN na internetowym portalu magazynu USTA.

mat.pras

Fot. Piotr Dymus