Aleksandra Lisowska najlepsza w Great Run 10 km w Birmingham!

Aleksandra Lisowska swoją wysoką w ostatnim czasie dyspozycję potwierdziła w kolejnym biegu. Podopieczna trenera Jacka Wośka po fantastycznym finiszu zwyciężyła podczas biegu z cyklu Great Run w Birmingham. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn w ciągu dwóch tygodni ustanowiła swój nowy rekord życiowy na dystansie maratonu (2:33:13), na 10 000 metrów podczas MP w Łomży (34:28.28), a dziś na dystansie 10 km (34:14). Na wysokiej szóstej pozycji z wynikiem 35:35 zawody ukończyła Angelika Mach. Wśród mężczyzn z czasem 29:08 triumfował Moses Kipsiro z Ugandy. W imprezie, która na celu ma zebranie funduszy na akcje charytatywne, udział wzięło blisko 8 000 uczestników.

O możliwości wyjazdu do Birmingham zawodniczki dowiedziały się zaledwie kilka dni przed startem. Będąca ostatnio w wysokiej formie Aleksandra Lisowska postanowiła skorzystać z okazji i podczas biegu Simplyhealth Great Birmingham 10K powalczyć o nową „życiówkę” na dystansie 10 kilometrów. 22 kwietnia podczas ORLEN Warsaw Marathon Lisowska poprawiła aż o 7 minut swój dotychczasowy rekord maratoński uzyskując czas 2:33:13, a zaledwie tydzień później podczas Mistrzostw Polski na 10 000 metrów w Łomży, ustanowiła na bieżni swój nowy rekord na tym dystansie 34:28.28. Tym razem podopieczna trenera Jacka Wośka z Birmingham przywozi rekord na 10 km.

Jeszcze kilkaset metrów przed metą wydawało się, że Polka musi oglądać się za siebie by nie stracić trzeciej pozycji. Widząc jednak przed sobą słabnące rywalki ruszyła mocno do przodu i po emocjonującym finiszu wyprzedziła obie biegnące przed nią zawodniczki. Aleksandra Lisowska wpadła na metę z wynikiem 34:14, o 16 sekund lepszym od dotychczasowego rekordu życiowego. Na drugim miejscu ze stratą 5 sekund do Polki rywalizację ukończyła Irlandka Shona Heaslip (34:19). Trzecią zawodniczką w Birmingham została Włoszka Fatna Maraoui (34:26).

Bardzo się cieszę ze zwycięstwa na niezbyt łatwej trasie i w ciężkich warunkach, bo w Birmingham było dziś bardzo gorąco. Cieszę się także z faktu, że biegam coraz mądrzej. Wyciągnęłam wnioski po maratonie, ale przede wszystkim wyciągnęłam wnioski po moim starcie na 10 000 metrów w Łomży, gdzie mocno ruszyłam w pierwszej połowie dystansu i potem trochę zabrakło mi sił. Dziś wiedziałam że trasa jest dość wymagająca, z podbiegami na początku i na końcu. Nie szarżowałam więc od startu tylko biegłam swoim tempem, zachowując siły na końcówkę biegu, gdzie rywalki nie były już w stanie odpowiedzieć. Żałuję co prawda, że nie ruszyłam z 200 metrów wcześniej, może udałoby mi się urwać jeszcze kilka sekund. Ale i tak jestem oczywiście bardzo zadowolona. Z Wysp wracam z nową życiówką i to cieszy – powiedziała naszemu portalowi Aleksandra Lisowska, która teraz będzie się przygotowywać do Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie (25-27 maja).

Na wysokiej szóstej pozycji zawody Simplyhealth Great Birmingham 10K ukończyła Angelika Mach. Zawodniczka klubu AZS UMCS Lublin na mecie uzyskała wynik 35:35.

Zwycięzcą męskiego biegu został potrójny zwycięzca Commonwealth Games Moses Kipsiro z Ugandy z czasem 29:08. Na drugim miejscu z wynikiem 29:35 znalazł się Andy Vernon z Wielkiej Brytanii, a trzecie miejsce przypadło Luke’owi Traynorowi ze Szkocji, który rywalizację ukończył  z czasem 30:01.