Półmaraton w Karlowych Warach bez zawodników z Afryki. Rusza projekt EuroHeroes

6. Mattoni Karlovy Vary Half Marathon zgromadzi na starcie elitę biegaczy z Europy. Organizator imprezy – RunCzech już w marcu zapowiedział, że na ten bieg oraz na półmaraton w Czeskich Budziejowicach zaprosi wyłącznie najlepszych zawodników ze Starego Kontynentu. To start inicjatywy EuroHeroes, która ma na celu promocję i wspieranie rozwoju biegaczy europejskich.

– Chcemy poświęcić nasz świetny bieg w Karlowych Warach, aby odkryć nowych bohaterów i zawodników, którzy będą inspirować lokalnych biegaczy do uprawiania sportu oraz prowadzenia aktywnego trybu życia – powiedział Carlo Capalbo, szef RunCzech oraz przewodniczący komisji biegów ulicznych w IAAF (Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki).

Partnerem RunCzech w projekcie EuroHeroes jest European Athletics. “Wszystkie biegi organizowane przez RunCzech posiadają najwyższe kategorie w klasyfikacji European Athletics’ Running for All I poza tym odbywają się w randze IAAF Gold Label. To bardzo ważne dla biegaczy z Europy, aby mieli więcej możliwości startów na najwyższym poziomie. Inicjatywa EuroHeroes to fantastyczny projekt skierowany właśnie do nich. Pozwala kreować nowe gwiazdy i promować biegaczy długodystansowych ze Starego Kontynentu. – powiedział Svein Arne Hansen, szef European Athletics.

Stawkę biegaczy, którzy powalczą o zwycięstwo w półmaratonie w Karlowych Warach otwiera Ukrainiec Sergej Lebid, wielokrotny mistrz Europy w biegach przełajowych. Organizatorzy liczą również na dobry występ młodego Hiszpana Houssama Benabbou, którego rekord życiowy wynosi 1:03:35. Poza nimi w Karlowych Warach pobiegnie również dobrze znany w Polsce Roman Romanenko z Ukrainy oraz jego rodak Ihor Olefirenko.  Wśród czeskich zawodników faworytem wydaje się Ondrej Fejfar z rekordem życiowym w półmaratonie 1:07:13.

W rywalizacji kobiet na pierwszy plan wysuwa się Eva Vrabcová Nývltová, która niedawno zdołała pobić wieloletni rekord Czech w półmaratonie. W kwietniu podczas Sportisimo Prague Half Marathon uzyskała wynik 1:11:01, który jest oczywiście jej aktualnym rekordem życiowym.

– Moim głównym celem startowym w tym roku są co prawda Mistrzostwa Europy, ale mam nadzieję na dobry bieg w Karlowych Warach. Zamierzam dać z siebie wszystko – powiedziała czeska biegaczka.

Faworytce biegu czoła stawić powinna Litwinka Vaida Zusinaite, która ma na koncie występy na Igrzyskach Olimpijskich. Do walki włączy się z pewnością Ivana Sekyrová oraz Petra Kamínková, która w ostatnich 3 latach kończyła półmaraton w Karlowych Warach jako naszybsza Czeszka.

Po raz pierwszy w historii organizatorzy nagrodzą również najszybszych biegaczy z Regionu Karlowe Wary. Odbiorą oni odpowiednio tytuły regionalnego króla i królowej biegu.

Półmaraton w Karlowych Warach

Półmaraton w Karlowych Warach wystartuje w sobotę, 19 maja o godzinie 17:30. Bieg będzie można śledzić m.in. online na stronie www.runczech.com.

Skąd pomysł na inicjatywę EuroHeroes?

Nowa inicjatywa RunCzech EuroHeroes ma na celu znalezienie i wypromowanie nowych, utalentowanych zawodników z Europy, którzy mogliby się stać autorytetami w społeczności biegowej.

W długofalowym procesie misją EuroHeroes ma być jeszcze większe rozpowszechnienie najprostszej formy ruchu i zaktywizowanie ludzi do uprawiania biegania. Promocją aktywnego życia będą mieli się zająć ambasadorzy – europejscy bohaterowie sportowi. Scena światowych biegów długich w XXI wieku została zdominowana przez zawodników z Afryki. Ich sukcesy, zwycięstwa i rekordy świata przyćmiły swoim gigantyzmem doskonały poziom sportowców innych nacji. W tłumie doskonałych Afrykanów europejscy zawodnicy stali się niemal niezauważalni. Media, a tym bardziej kibice nie zauważają sukcesów reprezentantów Starego Kontynentu. Kolejne pokolenia nie wiedzą zatem skąd czerpać wzór do naśladowania i inspirację do treningu.

Aby to zmienić, RunCzech poświęci swoje dwa wielkoformatowe wydarzenia certyfikowane złotym znakiem jakości IAAF – Mattoni Karlovy Vary Half Marathon oraz Mattoni České Budějovice Half Marathon. W związku z tym tegoroczną elitę wspomnianych imprez będą stanowili wyłącznie zawodnicy europejscy, w tym najlepsi Czesi.

Przeczytaj również:  Półmaraton w Karlowych Warach – najmniejszy bieg w randze IAAF Road Race Gold Label