Półmaraton w Karlowych Warach – najmniejszy bieg w randze IAAF Road Race Gold Label

19 maja o godzinie 17:30 wystartuje szósta edycja Mattoni Karlovy Vary Half Marathon, impreza należąca do cyklu RunCzech Running League. Karlowe Wary to najmniejsze na świecie miasto-gospodarz, biegu oznaczonego najwyższą odznaką IAAF Road Race Gold Label. Sam bieg również jest jednym z najmniejszych, bowiem na starcie stanąć może maksymalnie 4 tysiące zawodników. Półmaraton w Karlowych Warach wyróżnia jednak doskonała organizacja, na poziomie największych światowych imprez biegowych. Tłumy zawodników przyciąga także bogata historia miasta słynącego z wielu filmów, które były tam kręcone oraz uzdrowiskowy klimat i duża ilość okolicznych termalnych źródeł. 

Leżące po dwóch stronach wąskiej doliny rzeki Teplá (której nazwa oznacza „gorąca”, ponieważ w zimie jej wody nigdy nie zamarzają), liczące niespełna 50 tysięcy mieszkańców Karlowe Wary są największym uzdrowiskiem w Czechach. Miasto zostało założone w XIV wieku przez króla Karola IV będącego pod ogromnym wrażeniem dużej ilości źródeł termalnych w okolicy. Wkrótce sława miasta Karlovy Vary, którego nazwa naprawdę oznacza „Łaźnię Karola”, przekroczyła granice Czech, stając się synonimem uroku i klasy. Do miasta chętnie więc zjeżdżały najważniejsze postacie kultury europejskiej i światowej, m.in. Goethe, Beethoven, Gogol, Paganini, Mozart, i wielu innych. Obecnie w Karlowych Warach ważną funkcję kulturalną odgrywa ceniony na całym świecie Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Karlowe Wary to zresztą miasto chętnie odwiedzane przez filmowców nie tylko z powodu festiwalu. Ciekawa i zaskakująca architektura sprawia, że plenery w Karlowych Warach często wykorzystywane są do kręcenia filmów i to tych znanych na całym świecie. James Bond oo7 grany przez Daniela Craiga w „Casino Royal” jedzie do Czarnogóry na pokerowy pojedynek. Wysiada na dworcu kolejowym, który w rzeczywistości jest budynkiem Kolumnady Młyńskiej w uzdrowiskowej części Karlowych Warów.

James Bond

Kolumnada Młyńska

Filmowy Hotel Splendide, w którym przed pokerowym pojedynkiem zatrzymał się najsłynniejszy szpieg świata, to w rzeczywistości mieszczący się o kilka minut drogi od Kolumnady Młyńskiej GrandHotel Pupp. Budynek ten zresztą częściej gościł na planach filmowych. Wystąpił także w filmie „Ostatnie wakacje”, gdzie w rolę hotelowego szefa kuchni wcielił się Gérard Depardieu. GrandHotel Pupp w Karlowych Warach zainspirował także twórców filmu „The Grand Budapest Hotel“.

Grand Hotel Pupp

Udając się na Półmaraton w Karlowych Warach, oprócz korzystania ze źródeł termalnych, wód uzdrowiskowych i spa, warto więc także zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzanie, a lokalnych atrakcji jest o wiele więcej. Ale jaki byłby pobyt bez zakupu lokalnego produktu? Do najbardziej znanych należą wyroby szklane Moser i  porcelana Thun, którą nagradzani są najlepsi biegacze półmaratonu w Karlowych Warach. Światową sławę zdobył także sprzedawany od 1807 roku doskonały likier ziołowy Becherovka, zwany trzynastym źródłem Karlowych War.

Do czeskiego uzdrowiska warto wybrać się całą rodziną, zwłaszcza że Mattoni Karlovy Vary Half Marathon to nie tylko półmaraton. W ramach imprezy rozgrywany jest także bieg rodzinny – dm Family run, biegi sztafetowe 2Run 10 + 11 km czy impreza towarzysząca – Marathon Music Festival.

Wszystkie biegi odbywają się na tej samej trasie, prowadzącej wąskimi, zabytkowymi uliczkami tej uzdrowiskowej miejscowości. Co ważne, trasa jest dość szybka i pozwala osiągać dobre wyniki. Podczas ubiegłorocznej edycji Mattoni Karlovy Vary Half Marathon ustanowiono nowe rekordy trasy mężczyzn i kobiet. Kenijczyk Wilfred Kimitei uzyskał wynik 1:00:54, a jego rodaczka Yvonne Jelagat na mecie uzyskała czas 1:08:19.

Opłata rejestracyjna na półmaraton w Karlowych Warach wynosi 45,00 euro. W tej cenie znajdziemy numer startowy wraz z czipem do pomiaru czasu, torbę startową, koszulkę marki adidas, medal oraz dyplom po biegu, bezpłatne masaże, bezpłatny transport publiczny w dniu imprezy oraz liczne kupony rabatowe. Na trasie zlokalizowane są punkty pomiaru czasu na 5/10/15 km, punkt odświeżania z gąbkami. Start w sztafecie 2Run (10 km + 11 km) to koszt 70, 00 euro.

Inne biegi z cyklu RunCzech Running League 2018
  • 19 maja – Półmaraton Mattoni Karlovy Vary
  • 2 czerwca – Półmaraton Mattoni Ceske Budejovice
  • 23 czerwca – Półmaraton Mattoni Ołomuniec
  • 8 września – Grand Prix Birell Prague
  • 15 września – Półmaraton Mattoni Usti nad Labem

Wszystkie biegi spod znaku RunCzech posiadają najwyższe odznaczenia IAAF Road Race Gold Label.

[foogallery id=”5884″]

 

GD