Zawodnicy z Łomży wygrywają 28. Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie

5 274 uczestników stanęło na starcie 28. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie, ustanawiając nowy rekord frekwencji majowej imprezy. Na 5 kilometrowej trasie zwyciężyli Jakub Nowak i Paulina Mazurek-Lipska, oboje reprezentujący klub LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża. Oboje też debiutowali w stołecznym biegu. W ramach imprezy odbyły się również dziecięcy 7. Oshee Bieg z Maskotką oraz rywalizacja Nordic Walking. W sumie metę na ulicy Rozbrat minęło 6 212 zawodników.

28. Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie rozpoczął się od zmagań najmłodszych w 7. OSHEE Biegu z Maskotką. Dzieci wraz ze swoim ulubionym pluszakiem, często w asyście rodziców, pokonały dystans 700 metrów. W czterech kategoriach wiekowych wystartowało (i dotarło do mety) 808 młodych sportowców.

7. OSHEE Bieg z Maskotką

Po najmłodszych na starcie stanęli uczestnicy biegu na dystansie 5 kilometrów. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego zawodnicy wyruszyli na trasę prowadzącą w okolicach miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zawodnicy wyruszali z Al. Tomasza Hopfera (Park Agrykola), po czym biegli ulicami Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety przy Rozbrat.

28. Bieg Konstytucji 3 Maja zwyciężył Jakub Nowak, na co dzień reprezentujący klub LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, który na mecie uzyskał czas 15:28. Warto dodać, że Nowak jeszcze kilkanaście dni temu, na ulicach Warszawy dyktował tempo czołówce kobiet podczas ORLEN Warsaw Marathonu. Z kolei w niedzielę rywalizował podczas mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów, gdzie drużynowo zdobył srebrny medal. – Ten bieg był dla mnie szczególny. Rozpoczynam świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości, a uchwalenie Konstytucji 3 Maja to była wielka chluba dla Polski – mówił na mecie Jakub Nowak, zwracając także uwagi na warunki biegu – Podbieg na Agrykolę był w tej temperaturze bardzo ciężki. Dlatego wielki szacunek należy się wszystkim biegaczom. Dziękuję też kibicom, którzy w to święto przyszli nas dopingować.

28. Bieg Konstytucji 3 Maja

Bieg Konstytucji na drugim miejscu ukończył Florian Pyszel, na mecie osiągając wynik 15:57. Na najniższym stopniu podium stanął Wojciech Kopeć, który zmagania zakończył z czasem 16:01.

Wśród kobiet triumfowała Paulina Lipska-Mazurek, która podobnie jak zwycięzca biegu reprezentuje klub LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, i również kilka dni temu zdobyła srebrny medal w rywalizacji drużynowej podczas MP w biegu na 10 000 metrów. Paulina Lipska-Mazurek 5 kilometrową trasę 28. Biegu Konstytucji 3 Maja pokonała w czasie 18:38 i na mecie również zwracała uwagę na trudy biegu – To był mój pierwszy start tutaj i dzięki Bogu, że organizatorowi nie przyszło do głowy zrobić dwóch pętli na 10 km. Startowałam w Biegu Powstania Warszawskiego i w Biegu Niepodległości, ale ta trasa jest zdecydowanie najtrudniejsza z tej triady ze względu na Agrykolę. Zawsze żałowałam, że nie mogę wystartować w Biegu Konstytucji. W tym roku po raz pierwszy nie wyjechałam na 3 maja i na pewno wrócę tu za rok. – mówiła Paulina Lipska-Mazurek.

Na drugim miejscu w rywalizacji pań finiszowała Diana Dawidziuk-Gosk, która linię mety przekroczyła  z wynikiem 19:32. Trzecią zawodniczką Biegu Konstytucji z wynikiem 20:15 została Katarzyna Dziwosz.

28. Bieg Konstytucji 3 Maja ukończyło 5 271 uczestników, co jest nowym rekordem frekwencji tej imprezy. Na mecie zameldowało się 3 207 mężczyzn oraz 2 063 kobiety.